۹ شخصیت‌ احتمالی سریال «تهاجم پنهان»؛ مهم‌ترین مجموعه فاز پنجم مارول

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه

سریال «تهاجم پنهان» (Secret Invasion) یکی از اولین آثار فاز پنجم دنیای سینمایی مارول خواهد بود که شامل شخصیت‌های جذاب و پر از حضورهای غافلگیرکننده است. ممکن است در سریال «تهاجم پنهان» شاهد حضور شخصیت‌هایی مثل دکتر استرنج، نیمور (Namor)، کاپیتان مارول، بلک پنتر جدید و شخصیت‌های دیگری باشیم که در کمیک‌ها با اسکرول‌ها (Skrulls) در ارتباط بوده‌اند.

 هشدار: در ادامه مقاله ممکن است بخش‌هایی از داستان کمیک تهاجم پنهان لو برود.

«تهاجم پنهان» یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های کمیکی به شمار می‌آید؛ داستانی که در سریال انیمیشنی انتقام‌جویان (انتقام‌جویان: قوی‌ترین قهرمانان زمین (The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes)) هم اقتباس شد و یکی از بهترین فصول این سریال را به خود اختصاص داد. در رویداد تهاجم پنهان شخصیت‌های زیادی از دنیای مارول درگیر تهاجم نژاد بیگانه اسکرول‌ها به زمین می‌شوند و قبل از اینکه انتقام‌جویان و باقی قهرمانان زمین بفهمند چه شده، کنترل همه‌چیز را به دست می‌گیرند. جالب است بدانید نام کمیک‌های «تهاجم پنهان» برگرفته از داستان دیگری به نام «جنگ‌های پنهان» است که در دهه هشتاد میلادی منتشر شد. از آنجایی که در کمیک‌کان ۲۰۲۲ مشخص شد نام انتقام‌جویان ۶ قرار است «جنگ‌های پنهان» باشد، می‌توان حدس زد چه شخصیت‌هایی قرار است در «تهاجم پنهان» نقش داشته باشند و داستان به چه سمت و سویی خواهد رفت.

در حالی که سریال «تهاجم پنهان» اقتباس آزادی از این کمیک‌هاست، قرار است تمرکزش را روی این بگذارد که چطور در تمام این سال‌ها اسکرول‌ها به زمین نفوذ کرده‌اند (این خط داستانی با فیلم «کاپیتان مارول» و اولین حضور اسکرول‌ها شروع شد و بعد از آن در سریال «وانداویژن» هم شاهد یکی از اسکرول‌ها بودیم و همچنین در فیلم «اسپایدرمن: دور از خانه») و هم هویت انسان‌های عادی و هم قهرمانان را جعل کرده و دزدیده‌اند (اسکرول‌ها می‌توانند به شکل هرکسی دربیایند و حتی قدرت‌های آن شخص را هم داشته باشند). با وجود اینکه هر شخصیتی که در کمیک‌ تهاجم پنهان حضور داشته ممکن است در سریال هم حضور داشته باشد (خصوصاً که می‌دانیم چهار شگفت‌انگیز که بخشی از این داستان هستند، قرار است فیلم اختصاصی خودشان را داشته باشند و هیچ بعید نیست اولین حضورشان در «تهاجم پنهان» باشد)، اما حتی کسانی که کمیک‌ها را با دقت خوانده‌اند هم نمی‌توانند حدس بزنند در سریال چه کسانی اسکرول‌اند و چه کسانی واقعاً خودشان هستند. تا به اینجا برخی از بازیگران سریال اعلام شده‌اند که عبارتند از: ساموئل جکسون در نقش نیک فیوری، بن مندلسون در نقش تالوس، کوبی اسمالدرز در نقش ماریا هیل، مارتین فریمن در نقش اورت کی. راس و دان چیدل در نقش جیمز رودز.

استودیوی مارول درباره داستان «تهاجم پنهان» سکوت کرده و نخواسته چیزی را افشا کند، اما از همین حالا برای همه روشن است که «تهاجم پنهان» قرار است مهم‌ترین سریال مارول در فاز پنجم باشد. حالا که صحبت از پنهان‌کاری‌های مارول شده، بد نیست اشاره‌ای بکنیم به بازیگرانی که می‌دانیم در سریال نقش دارند، اما نمی‌دانیم قرار است نقش چه کسانی را بازی کنند. کسانی مثل اولیویا کولمن، امیلیا کلارک، کریستوفر مک‌دونالد، کینگزلی بن آدیر، کیلیان اسکات و کارمن اجوگو. شاید نتوانیم به این سؤال که این بازیگرها قرار است در نقش چه کسانی بازی کنند پاسخ بدهیم، اما با وجود سرنخ‌هایی که به دست آورده‌ایم، می‌توان حدس زد جز شخصیت‌های تأیید شده، دیگر چه کسانی در «تهاجم پنهان» ایفای نقش خواهند کرد.

۱-‌ دکتر استرنج

پس از جنگ بزرگ کری‌ها و اسکرول‌ها در کمیک‌های مارول، دکتر استرنج عضوی از ابرگروه مخفیانه‌ای بود که ایلومیناتی نام داشت و برای هشدار دادن به امپراتوری اسکرول‌ها، به سیاره‌شان رفتند تا بهشان بفهمانند دیگر هرگز نباید سیاره زمین را درگیر جنگ‌شان با نژاد کری کنند. اما این هشدار دادن آن نتیجه‌ای که می‌خواستند را در پی ندارد و دکتر استرنج، آقای شگفت‌انگیز، بلک بولت، نیمور، مرد آهنی و پروفسور ایکس همه اسیر اسکرول‌ها می‌شوند. از آزمایش کردن روی این قهرمان‌ها بود که امپراتوری اسکرول‌ها فهمیدند چطور باید به زمین یورش ببرند و برای تهاجم همه‌جانبه و فلج‌کننده‌شان نقشه ریختند. همین باعث می‌شود احتمال حضور دکتر استرنج در سریال «تهاجم پنهان» بالا برود. پایان «دکتر استرنج در چندجهانی جنون» به نحوی بود که می‌توان آن را نشانه‌ای برای حضورش در «تهاجم پنهان» در نظر گرفت. با معرفی گروه ایلومیناتی، درگیری دکتر استرنج با آن‌ها و قابلیت‌های جدیدی که پیدا کرده است، و البته با وجود اینکه از غرورش کاسته شده، می‌توان گفت منطقی است اگر دکتر استرنج در «تهاجم پنهان» حضور داشته باشد؛ چرا که شخصیت جدید دکتر استرنج برتری خوبی به کسانی که علیه اسکرول‌ها مبارزه می‌کنند می‌دهد. شاید هم ارزش چشم سوم دکتر استرنج را در سریال «تهاجم پنهان» ببینیم و کاشف به عمل بیاید که با این چشم سوم، دکتر می‌تواند ببیند چه کسانی اسکرول‌های تغییر شکل داده هستند و چه کسانی واقعاً خودشان‌اند.

۲-‌ نیمور

ورود نیمور به دنیای سینمایی مارول در فیلم «بلک پنتر: واکاندای ابدی» از این جهت اهمیت بسیار زیادی دارد که نیمور یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های رویداد «تهاجم پنهان» در کمیک‌ها بوده و ممکن است در سریال هم نقش پررنگی داشته باشد. در کمیک‌ها، در حین نفوذ مداوم اسکرول‌ها به زمین و تلاش انقام‌جویان برای مقابله با این تهاجم خاموش، ناگهان مشخص می‌شود که بلک بولت درواقع یکی از اسکرول‌های بسیار قدرتمند است و قدرت‌های تمام اعضای ایلومیناتی را دارد! نیمور کسی است که این اسکرول متظاهر که به شکل بلک بولت درآمده را می‌کشد و به ۴ عضو باقی‌مانده ایلومیناتی می‌گوید هر کدام از آن‌ها می‌توانند مثل بلک بولت اسکرول باشند و برای همین، گروه باید منحل شود. (در سریال انیمیشنی انتقام‌جویان که قبل‌تر ذکر شد، همین اتفاق برای انتقام‌جویان می‌افتد که البته محتمل است در سریال «تهاجم پنهان» هم شاهد چنین چیزی باشیم.) برای همین است که حضور نیمور در قسمت ۲ بلک پنتر اهمیت بالایی دارد. خصوصاً که استودیو مارول همواره گفته است شخصیت‌هایی نیمور وقتی وارد دنیای سینمایی مارول می‌شوند که بهشان احتیاج داشته باشیم. آیا برای به وجود آوردن گروهی مشابه گروه ایلومیناتی در کمیک‌ها و ایفای نقش مهمش در رویداد تهاجم پنهان است که نیمور وارد دنیای سینمایی مارول شده یا نقش متفاوتی برایش در نظر گرفته‌اند؟ به هر حال شخصیت نیمور در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول شخصیت مهمی خواهد بود و چه بسا حضورش با تغییراتی همراه خواهد شد. مثلاً، در کمیک‌ها نیمور در پایان رویداد تهاجم پنهان، گروه مخفی دیگری را تشکیل می‌دهد به نام ایلومیناتی تاریک یا کابال. آیا قرار است چنین گروهی در دنیای سینمایی مارول به وجود بیاید؟

۳-‌ کونتسا والنتینا آلگرا د فونتین

کونتسا والنتینا تا به حال در فیلم «بیوه سیاه» (Black Widow) و سریال «فالکون و سرباز زمستان» حضور داشته و شخصیت‌های ضدقهرمان مارول را مثل جان واکر و یلنا بلوا را برای یک گروه مرموز که هنوز اهدافش مشخص نیست جذب کرده است. خیلی از طرفداران حدس می‌زنند که این گروه همان گروه معروف ضدقهرمان‌های مارول، یعنی تاندربولتز (Thunderbolts) باشد و والنتینا قرار است رهبر این گروه باشد، همان‌طور که نیک فیوری به نحوی در قسمت ۱ فیلم انتقام‌جویان رهبر انتقام‌جویان بود. با اینکه از حضور بعدی والنتینا در پروژه‌های مارول با خبر نیستیم، اما حضورش در «تهاجم پنهان» ممکن است پاسخ این سؤال باشد که نیک فیوری طی فاز چهارم کجا بوده و مهم‌تر، مشغول چه کاری بوده است.

در کمیک‌ها مشخص می‌شود والنتینا درواقع یکی از مأمورهای امپراتوری اسکرول‌هاست که به زمین فرستاده شده تا با اغفال نیک فیوری، از اسرار سازمان شیلد سر دربیاورد، مبادا آن‌ها مانع تهاجم و موفقیتش بشوند. خوشبختانه در کمیک نیک فیوری به موقع به این موضوع پی می‌برد و قبل از اینکه اسکرولی که جای والنتینا را گرفته کاری کند، او را می‌کشد. همین باعث می‌شود چشم نیک فیوری به تهاجم خاموش اسکرول‌ها به زمین باز شود و بفهمد چه تهاجم همه‌جانبه‌ای پیش روی سیاره است. والنتینای واقعی در یکی از سفینه‌های اسکرول‌ها کنار باقی انسان‌ها و ابرقهرمان‌هایی که اسکرول‌ها جایگزین‌شان کرده‌اند پیدا می‌شود. اما در دنیای سینمایی مارول، با توجه به اتفاقاتی که افتاده، ممکن است نقش والنتینا کاملاً متفاوت باشد. شاید والنتینا قرار است با گرد هم آوردن گروهی از ضدقهرمانان، به کمک نیک فیوری و ابرقهرمانان دیگر برود و در شکست دادن تهاجم اسکرول‌ها نقشی ایفا کند.

۴- ثور و هرکول

در کمیک‌ها امپراتوری اسکرول بسیار صبور بودند. وقتی پای قانون ثبت ابرانسان‌ها باز شد و البته رویداد «جنگ جهانی هالک» به وقوع پیوست، آن‌ها عقب نشستند و تماشا کردند، چون بیشتر از همه از ثور، هالک و اسکارلت ویچ می‌ترسیدند و دل‌شان می‌خواست به نحوی این سه ابرقهرمان حذف شوند. برای همین صبوری به خرج دادند و وقتی خیال‌شان راحت شد نقشه‌های‌شان را به مرحله اجرا درآوردند. حالا با توجه به پایان فیلم «ثور: عشق و آذرخش»، احتمالاً ثور به خاطر درگیری با هرکول، نمی‌تواند به زمین بیاید و با هرکول مشغول خواهد بود، دقیقاً همان فرصتی که اسکرول‌ها انتظارش را می‌کشند. اما در «تهاجم پنهان» ممکن است شاهد این باشیم که ثور و هرکول با هم متحد می‌شوند و درست مثل کمیک‌ها، نقش اساسی‌ای در شکست دادن امپراتوری اسکرول‌ها ایفا می‌کنند.

۵- کاپیتان مارول و کامالا خان/ خانم مارول

کارول دنورز یا همان کاپیتان مارول که دورگه‌ی انسان-کری است، آخرین بار در پایان سریال «خانم مارول» دیده شد، وقتی که جایش با کامالا خان عوض شد و ناگهان به اتاق او تله‌پورت کرد، بدون اینکه بداند چه اتفاقی افتاده یا کجاست. در کمیک‌های تهاجم پنهان کاپیتان مارول نقش مهمی ایفا می‌کند و همان‌طور که در فیلمش هم دیدیم، ارتباطش با کری‌ها و اسکرول‌ها از همه‌ی شخصیت‌های دیگر بیشتر است. شخصیت مار-ول (Mar-Vell) در کمیک‌ یکی از مأموران قدیمی و نفوذی امپراتوری اسکرول‌هاست که درست در زمان تهاجم به زمین بیدار می‌شود و حافظه‌اش را به دست می‌آورد. اما این مأمور تصمیم می‌گیرد علیه نژاد خودش بجنگد و به ابرقهرمانان زمین کمک می‌کند. همچنین حین این رویداد است که مار-ول برای اولین بار حقیقت را درباره هویت کارول دنورز افشا می‌کند. بنابراین، با توجه به پایان «خانم مارول»، ممکن است ارتباطی بین «تهاجن پنهان» و فیلم مورد انتظار فاز پنجم، یعنی «مارول‌ها» وجود داشته باشد.

۶- هنک پیم، مرد مورچه‌ای، زنبورک و کنگِ فاتح

باید به این حقیقت که «مرد مورچه‌ای و زنبورک: کوانتامانیا» (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) درست قبل از «تهاجم پنهان» اکران می‌شود توجه داشت. در کمیک هنک پیم یکی از اولین انسان‌هایی بود که اسکرول‌ها می‌دزدند و یکی از مأمورهای خودشان را جایگزینش می‌کنند. به دنبال همین اتفاق، در یکی از حمله‌های اسکرول‌ها زنبورک کشته می‌شود و مرد مورچه‌ای می‌شود تنها ابرقهرمانی که از این حمله جان سالم به در می‌برد. با اینکه کنگ فاتح در «تهاجم پنهان» نقشی ندارد، اما با وجود اینکه می‌دانیم تهاجم کنگ هم در راه است و او هم خواهان تسلط به سیاره زمین است، ممکن است کنگ اسکرول‌ها را به عنوان رقیب ببیند و چه بسا به مرد مورچه‌ای یا باقی قهرمانان مستقیم یا غیرمستقیم، کمک کند.

۷- رید ریچاردز / آقای شگفت‌انگیز

آقای شگفت‌انگیز یکی در کمیک تهاجم پنهان یکی از نقش‌های محوری را دارد. همان‌طور که ذکر شد او یکی از کسانی بود که برای هشدار دادن به اسکرول‌ها به سیاره‌شان رفت و آنجا گرفتار شد و درواقع زمینه‌ی تهاجم‌شان را ناخواسته فراهم کرد. اما آقای شگفت‌انگیز در شکست دادن اسکرول‌ها و خنثی کردن نقشه‌شان هم نقش اساسی‌ای ایفا می‌کند. به طرز عجیبی مرگ رید ریچاردز در قسمت ۲ دکتر استرنج دقیقاً شبیه شیوه‌ای است که نسخه اسکرول مرد مورچه‌ای به کمک یک سلاح خاص، باعث غیرفعال شدن و بی‌دفاع شدن آقای شگفن‌انگیز در کمیک می‌شود. شاید مارول با نشان دادن این مرگ قصد داشته خبر از حضور این شخصیت در سریال «تهاجم پنهان» بدهد و یا شاید هم رید ریچاردز زمین ۸۳۸ اصلاً نمرده باشد و آن بلایی که اسکارلت ویچ سرش آورد، موقت بوده باشد. شاید بعد از ضربه اساسی‌ای که اسکارلت ویچ به ایلومیناتی وارد کرد، رید ریچاردز اعضای چهار شگفت‌انگیز را گرد هم آورده باشد تا در جهان‌های مختلف کارشان را جدی‌تر ادامه بدهند.

۸- نورمن آزبورن / گابلین سبز به علاوه‌ی تاندربولتز

با وجود اینکه فاز چهارم مارول برای تعدادی از طرفداران خوشایند نبوده و نظرهای ضد و نقیض زیادی درباره‌اش وجود دارد، کمتر کسی با این حقیقت که گابلین سبز در فیلم «اسپایدرمن: هیچ راهی به خانه نیست» بهترین شخصیت شرور کل فیلم‌های مارول بوده است، مخالفت می‌کند. در کمیک تهاجم پنهان، نورمن آزبون و تاندربولتز در مبارزه علیه اسکرول‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. اما مهم‌ترین کار آزبورن در تهاجم پنهان، کشتن ملکه‌ی اسکرول‌ها، ورانکه است. از آنجایی که مردم شاهد این مبارزه هستند، آزبورن خیلی زود تبدیل به قهرمان مردم می‌شود. حتی بعد از منحل شدن سازمان شیلد، دولت ایالات متحده تکنولوژی‌های این سازمان را در اختیار آزبورن قرار می‌دهد تا گروه تاندربولتز را به وجود بیاورد. هیچ بعید نیست در سریال «تهاجم پنهان» زمینه‌ی حضور یکی از شرورترین شخصیت‌های مارول را ببینیم، شروری که در کمیک‌ها مؤسس گروه کابال یا همان ایلومیناتی تاریک است.

۹- بلک پنتر بعدی مارول

بزرگ‌ترین معمای قسمت ۲ فیلم بلک پنتر این است که چه کسی قرار است بلک پنتر بعدی باشد. گمانه‌زنی‌های زیادی در این باره شده است که از موضوع این مقاله خارج است، اما هرکسی که بلک پنتر بعدی بشود، باید با تهاجم اسکرول‌ها دست و پنجه نرم کند. در کمیک تهاجم پنهان وقتی اسکرول‌ها بلک پنتر و شخصیت طوفان از مردان ایکس (که آن موقع ملکه واکاندا بوده) را می‌دزدند و شکنجه می‌کنند، ناگهان متوجه می‌شوند در حال شکنجه‌ی هم‌نوعان خودشان هستند که به شکل این دو درآمده‌اند. بعدها معلوم می‌شود که تی‌چالا و طوفان یکی از فرماندهان امپراتوری اسکرول‌ها را کشته‌اند و از تهاجم‌شان به واکاندا بو برده‌اند. آن‌ها یکی از سفینه‌های اسکرول‌ها را پر از جنازه‌ی مأمورانی که قرار بوده به واکاندا نفوذ کنند، سمت امپراتوری پس می‌فرستند تا پیغام‌ خونین‌شان به گوش اسکرول‌ها برسد: اگر به واکاندا چپ نگاه کنید، سرنوشت‌تان این است.

از آنجایی که زمان انتشار «تهاجم پنهان» و «واکاندای ابدی» به هم نزدیک است، هیچ بعید نیست بلک پنتر بعدی هم به نحوی نقش خودش را در «تهاجم پنهان» ایفا کند و شاهد نبرد واکاندایی‌ها علیه نفوذ اسکرول‌ها باشیم.

بدون شک سریال «تهاجم پنهان» تمام چیزهای لازم را برای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین سریال فاز پنجم مارول، دارد. هر کدام از این خطوط داستانی می‌تواند به تنهایی سریال را به کیفیت بالایی برساند. در هر حال جالب است ببینیم سریال «تهاجم پنهان» چطور قرار است در تنها ۶ قسمت، این داستان مفصل و پر و پیمان را به تصویر بکشد. با این همه با توجه به فیلم‌های قبلی «تهاجم پنهان»، مارول همه‌ی شخصیت‌های لازم برای ادا کردن حق مطلب برای این سریال را در دست دارد و حالا باید منتظر باشیم که آیا از این شخصیت‌ها به درستی استفاده می‌کند یا نه.

منبع: SCREENRANT

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما