کوالکام احتمالا تنها ۲۰٪ از مودم‌های آیفون ۲۰۲۳ اپل را تأمین خواهد کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

کوالکام در حال آماده شدن برای معرفی تراشه‌های مودم اپل است و احتمالا به نظر می‌رسد که این شرکت از سال ۲۰۲۳ به تجارت مودم کوالکام پایان می‌دهد. در رویداد روز سرمایه گذار «آکاش پالخیوالا»، مدیرمالی کوالکام گفت این شرکت انتظار دارد که تنها ۲۰ درصد از تراشه‌های مودم اپل را در سال ۲۰۲۳ عرضه کند. اگر این حدس و گمان‌ها صحت داشته باشد، به این معنی است که سال ۲۰۲۲ آخرین سالی است که کوالکام از انحصار مودم در دستگاه‌های آیفون برخوردار است. اپل سال‌هاست که روی تراشه‌های مودم خود کار می‌کند و شایعه‌های قبلی نشان می‌دهند که تراشه‌های اپل در سال ۲۰۲۳ آماده عرضه خواهند شد.

در ماه می، «مینگ چی کو» تحلیلگر اپل گفت که تراشه‌های باند ۵G اپل می‌توانند در مدل‌های آیفون ۲۰۲۳ عرضه شوند و این مطابق با انتظارات کوالکام است. اگر این اتفاق بیفتد، اپل احتمالا از تراشه‌های خود در بیشتر محصولات استفاده می‌کند، اما در بعضی از گجت‌ها به تراشه‌ی کوالکام متکی است. کوالکام اعلام کرده که این موضوع فرضی مبتنی‌بر برنامه‌ریزی شرکت به حساب می‌آید، اما به نظر می‌رسد این شرکت روی معرفی این تراشه در سال ۲۰۲۳ حساب باز کرده است.

مدیر مالی کوالکام در این رابطه گفت:

فرضی که ما برای این پیش‌بینی در نظر گرفتیم این است که برای تولید تراشه‌ی گوشی‌های اپل در سال ۲۰۲۳، سهم ما به ۲۰ درصد کاهش یافته است. این تنها یک فرض برنامه‌ریزی شده است که برای اهدافمان درنظر گرفته‌ایم. هیچ داده جدیدی وجود ندارد که ما را وادار کند این پیش‌بینی را در مقایسه با بحث‌های گذشته انجام دهیم. ما فقط می‌خواستیم یک پایه و اساس برای این پیش‌بینی تعیین کنیم. بنابراین از آن به عنوان یک فرض برنامه‌ریزی شده استفاده کرده‌ایم.

اپل قبل از جنگ حقوقی شدید بین دو شرکت، یک بار سعی کرد از تراشه‌های کوالکام دوری کند. این شرکت قصد داشت تا اینتل تراشه‌های ۵G خود را برای مدل‌های آیفون ۱۲ عرضه کند، اما اینتل نتوانست انتظارات اپل را برآورده سازد. در سال ۲۰۱۹، اپل و کوالکام مسائل حقوقی خود را حل و فصل کردند و اپل با یک شراکت چند ساله با این تولیدکننده‌ی تراشه موافقت کرد، زیرا شرکتی بهتر از کوالکام برای تراشه‌های گجت‌ها خود مد نظر نداشت. اپل همچنین کار خود را در تولید تراشه‌های خود مودم با هدف دور شدن از کوالکام آغاز کرد و برای شروع کسب و کار خود تراشه‌های مودم اینتل را خریداری کرد.

بد نیست بدانید که پیش از این شایعه شده بود که تمامی مدل‌های آیفون ۲۰۲۳ به مودم ۵G اختصاصی اپل مجهز خواهند شد. این شرکت که در حال توسعه‌‌ی مودم‌ ۵G اختصاصی برای کاهش بیشتر وابستگی به کوالکام است، از قرار معلوم نخستین محصولات مجهز به مودم‌ اختصاصی خود را در سال ۲۰۲۳ روانه‌ی بازار خواهد کرد. چندی پیش گفته می‌شد آخرین تلاش اپل برای تولید ماژول‌ AiP، منجر به پیشرفت‌هایی در توسعه‌ی ماژول‌RF جلویی (RF-FEM) شده است و با سرعت به‌ سمت هدف نهایی‌اش یعنی تأمین مودم ارتباطی محصولاتش حرکت می‌کند.

کوالکام و اپل

شایان ذکر است که بعد از سال ۲۰۲۲ اپل دیگر مجبور نیست تا از مودم‌‌های ساخت کوالکام در محصولاتش استفاده کند. با توجه به این موضوع و قصد اپل مبنی بر تولید مودم ۵G، به نظر می‌رسد که سال ۲۰۲۳ بهترین زمان برای استفاده از مودم ۵G ساخت اپل در آیفون‌هاست. انتظار می‌رود که اولین مودم ۵G ساخت اپل از هر دو شبکه‌ی ۵G موجود یعنی mmWave و Sub-6GHz پشتیبانی کند. گفتنی است که پشتیبانی از این شبکه‌های ارتباطی توسط مودم ۵G ساخت اپل تعجب‌آور نیست، زیرا مودم ۵G استفاده شده در سری آیفون‌های ۱۲ هم از هر دو این شبکه‌ها پشتیبانی می‌کند.

تحلیلگران بارکلیز، بلین کرتیس و توماس اومالی، در یادداشتی تحقیقاتی متمرکز بر زنجیره‌ی تأمین، ادعا می‌کنند که تراشه‌سازانی همچون Qorvo و Broadcom از جمله معدود شرکت‌هایی هستند که از ساخت مودم‌ داخلی اپل بهره‌مند می‌شوند. افزون بر این، مارک سالیوان از شرکت فست و مارک گورمن از بلومبرگ منابع معتبری هستند که گزارش داده‌اند اپل در حال کار روی مودم خود برای آیفون‌های آینده است. شایان ذکر است اپل در سال ۲۰۱۷ از کوالکام به دلیل هزینه‌های صدور مجوز ثبت اختراع شکایت کرد و سرانجام در آوریل ۲۰۲۰، دو شرکت یادشده به توافق رسیدند.

منبع: Macrumors

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما