کوالکام برای چیپست تنسور به گوگل کنایه زد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
چیپست گوگل

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، گوشی‌های سری پیکسل ۶ برای اولین بار بدون چیپست ساخت کوالکام و در عوض همراه با چیپست اختصاصی گوگل تنسور راهی بازار می‌شوند. در همین زمینه، اکانت کوالکام در توییتر با انتشار یک توییت به گوگل طعنه زده است. در این توییت آمده: «ما هم تصمیم گرفته‌ایم به جای استفاده از اسنپدراگون، چیپست خودمان را بسازیم.»

باید خاطرنشان کنیم در اکوسیستم اندروید، شرکت‌های سامسونگ و هواوی هم قادر به طراحی چیپست‌ها هستند. البته هواوی به دلیل تحریم‌های آمریکا امکان تولید این چیپست‌ها را از دست داده و به همین خاطر جدیدترین پرچم‌داران این شرکت همراه با چیپست ساخت کوالکام راهی بازار شده‌اند. سامسونگ هم برای پرچم‌داران خود در کنار تراشه‌ی اگزینوس، از تراشه‌ی ساخت کوالکام هم استفاده می‌کند. بنابراین گوگل در این اکوسیستم تنها شرکتی است که برای پرچم‌داران خود فقط از چیپست اختصاصی استفاده می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دلایل گوگل برای حرکت در این مسیر، افزایش زمان پشتیبانی نرم‌افزاری از گوشی‌های خود است. اگرچه کوالکام در این زمینه نسبت به مدیاتک و Unisoc عملکرد بهتری دارد، اما همچنان پشت سر اپل قرار می‌گیرد.

چیپست گوگل

البته گوگل و کولکام سال گذشته اعلام کردند که از طریق همکاری با یکدیگر، مدت پشتیبانی نرم‌افزاری برای تراشه‌های اسنپدراگون را به ۴ سال می‌رسانند. این قانون جدید برای تراشه‌های جدید مانند اسنپدراگون ۸۸۸ اعمال می‌شود. از طرف دیگر، به نظر می‌رسد گوشی‌های پیکسل ۶ به لطف بهره‌گیری از چیپست اختصاصی به مدت ۵ سال از به‌روزرسانی گوگل بهره‌مند خواهند شد.

اگرچه چیپست اختصاصی گوگل به احتمال زیاد از نظر عملکرد ضعیف‌تر از تراشه‌ی پرچم‌دار کوالکام خواهد بود، ولی گوگل با این کار می‌تواند بهینه‌سازی مصرف انرژی را افزایش دهد و امکانات جذاب‌تری در زمینه‌های یادگیری ماشینی و پردازش تصویر به ارمغان بیاورد.

به نظر شما تصمیم گوگل برای استفاده از چیپست اختصاصی با موفقیت روبه‌رو می‌شود؟ نظر خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما