کوالکام اواخر ۲۰۲۳ رقیب چیپست اپل M1 را عرضه خواهد کرد

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کوالکام اپل

مدیرعامل کوالکام به تازگی اعلام کرده که این شرکت اواخر ۲۰۲۳ رقیب مستقیم برای چیپست اپل M1 را راهی کامپیوترهای ویندوزی خواهد کرد. در نوامبر سال گذشته، کوالکام از برنامه‌های خود برای ساخت نسل جدید تراشه‌های مبتنی بر معماری Arm به منظور رقابت با تراشه‌های سری M اپل خبر داد.

در همان زمان اعلام شد این تراشه‌ها قدرت بسیار بالایی برای کامپیوترهای ویندوزی به ارمغان می‌آورند و در حال توسعه توسط تیم Nuvia هستند. باید خاطرنشان کنیم شرکت Nuvia تخصص زیادی در زمینه‌ی معماری Arm دارد و حدود دو سال قبل کوالکام این شرکت را با پرداخت ۱.۴ میلیارد دلار تصاحب کرد. حالا متخصصان Nuvia در حال آماده‌سازی نسل جدید تراشه‌های مبتنی بر معماری Arm هستند. گفتنی است Nuvia توسط تعدادی از مهندسان سابق اپل که در زمینه‌ی طراحی تراشه‌های این شرکت کار می‌کردند، تاسیس شده است. کوالکام امیدوار است که تراشه‌های جدید این شرکت بتوانند به طور مستقیم با تراشه‌های قدرتمندی مانند M1 پرو و M1 مکس رقابت کنند که البته چنین کاری بدون شک ساده نخواهد بود.

مدیرعامل کوالکام در جریان انتشار جدیدترین گزارش مالی این شرکت گفته که تیم Nuvia سخت مشغول کار بر روی این تراشه‌ها هستند. در ابتدا گفته می‌شد که نمونه‌های اولیه‌ی این تراشه‌ها در نیمه‌ی نخست ۲۰۲۲ به دست سازندگان کامپیوترهای ویندوزی می‌رسد. اما حالا گفته می‌شود این نمونه‌های اولیه حدودا در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ آماده خواهند شد و به طور مشخص اعلام شده کاربران اواخر ۲۰۲۳ از سیستم‌های مبتنی بر این تراشه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

همانطور که احتمالا می‌دانید، اپل تا چند ماه دیگر قصد دارد تراشه‌های سری M2 را معرفی کند و احتمالا تا اواخر ۲۰۲۳ شاهد رونمایی از تراشه‌های سری M3 خواهیم بود. این یعنی کوالکام برای رقابت با این تراشه‌ها کار بسیار سختی خواهد داشت. در حال حاضر تراشه‌های اختصاصی اپل به لطف مصرف انرژی پایین و قدرت بالا مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند و باید ببینیم نسل‌های بعدی این تراشه‌ها چگونه می‌توانند فاصله‌ی خود را از رقبا افزایش دهند.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه