کوالکام با معرفی سرویس ارسال پیام ماهواره‌ای در برابر اپل عرض اندام کرد

۱۶ دی ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ارسال پیام ماهواره‌ای

شرکت کوالکام شب گذشته در جریان نمایشگاه CES 2023 از سرویس اسنپدراگون Satellite رونمایی کرد که یک سرویس ارسال پیام ماهواره‌ای برای گوشی‌های پرچم‌دار اندرویدی محسوب می‌شود.

برخلاف قابلیت پیام ماهواره‌ای اپل که فقط امکان ارسال پیام‌های اضطراری را ارائه می‌دهد، گوشی‌های اندرویدی مبتنی بر این مشخصه می‌توانند به طور دو طرفه از قابلیت ارسال و دریافت پیام بهره ببرند. برای امکان‌پذیر کردن این قابلیت، کوالکام با شرکت Iridium قرارداد همکاری امضا کرده که ۶۶ ماهواره در مدار نزدیک به زمین را در اختیار دارد. کوالکام با ارائه‌ی این قابلیت قصد دارد در کنار امکان‌پذیر کردن ارسال و دریافت پیام در شرایط اضطراری، امکان انجام این کار در موقعیت‌های دور افتاده را هم مهیا کند.

اما گوشی‌های اندرویدی دقیقا چگونه از این قابلیت بهره‌مند خواهند شد؟ در حال حاضر برای بهره‌گیری از این مشخصه، صرفا گوشی‌های دارای چیپست اسنپدراگون ۸ نسل ۲ می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در کنار این موضوع، باید به اهمیت مودم X70 هم اشاره کنیم و هم این مودم و هم این چیپست برای ارائه‌ی قابلیت ارسال پیام‌های ماهواره‌ای نقش کلیدی ایفا می‌کنند.

ارسال پیام ماهواره‌ای

البته کوالکام اعلام کرده که تمام گوشی‌های مبتنی بر اسنپدراگون ۸ نسل ۲ لزوما از این قابلیت بهره نمی‌برند و شرکت‌های سازنده باید موارد دیگری را هم در نظر بگیرند. بنابراین گوشی‌های موردنظر صرفا با دریافت آپدیت نرم‌افزاری مجهز به این قابلیت نخواهند شد. کاربران به منظور بهره‌گیری از این قابلیت ارسال پیام ماهواره‌ای به نمای آسمان باز نیاز دارند و بنابراین در داخل خانه یا مناطق شلوغ شهری با ساختمان‌های بسیار بلند، نمی‌توان از این فناوری بهره برد. بعد از اتصال گوشی به ماهواره، ارسال و دریافت پیام در عرض فقط چند ثانیه صورت می‌گیرد.

کوالکام ممکن است در آینده قابلیت ارسال و دریافت فایل‌های صوتی و ویدیو هم ارائه کند ولی برای این کار به ماهواره‌های بیشتری نیاز است. ظاهرا گوشی‌های مجهز به قابلیت ارسال و دریافت پیام ماهواره‌ای در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ راهی بازار خواهند شد. با این حال در ابتدا این قابلیت برای کاربران ساکن آمریکای شمالی و اروپا ارائه می‌شود و هزینه‌ی این سرویس هم بستگی به شرکت سازنده دارد.

در بیانیه مطبوعاتی کوالکام آمده که با بهبود خدمات ارسال پیام ماهواره‌ای، شرکت‌ها می‌توانند قابلیت‌های جذاب‌تری را با محوریت این مشخصه ارائه کنند و با این کار تمایز گوشی‌های خود را نسبت به گوشی‌های دیگر شرکت‌ها افزایش دهند.

منبع: Android Authority

راهنمای خرید گوشی موبایل
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه