ری لیوتا، بازیگر فیلم «رفقای خوب» درگذشت

۶ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۴ ۷ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

ری لیوتا، بازیگر فیلم «رفقای خوب» درگذشت.

این بازیگر متولد سال ۱۹۵۴ که به یک پرورشگاه سپرده شده بود و بعدا توسط یک خانواده به سرپرستی پذیرفته شد، روز پنج‌شنبه در سن ۶۷ سالگی درگذشت. مرگ او در خواب و در جمهوری دومینیکن رخ داده است، در حالی که مشغول فیلمبرداری اثر تازه‌ی خود بود.

او در دانشگاه میامی وارد رشته‌ی بازیگری شد و به تلاش‌های خود برای ورود به سینما ادامه داد. بالاخره در سال ۱۹۸۳ و با فیلم «بانوی تنها» از پیتر سسدی، او به اولین نقش خود در دنیای سینما دست پیدا کرد. اما «چیزی وحشی»، فیلم سال ۱۹۸۶ جاناتان دمی، اولین فیلم مهمی بود که لیوتا در آن فرصت نقش‌آفرینی پیدا کرد. او برای این فیلم نامزد گلدن گلوب شد.

عمده‌ی شهرت لیوتا مربوط به بازی درخشانش در فیلم «رفقای خوب» مارتین اسکورسیزی بود. او در این فیلم که سال ۱۹۹۰ اکران شد، در نقش هنری هیل گنگستر ایفای نقش می‌کرد. در سال‌های اخیر بیشتر نقش‌های شخصیت‌های منفی داستان به لیوتا سپرده می‌شد. «سایه‌های آبی»، سریال محصول ۲۰۱۶ شبکه‌ی ان‌بی‌سی، از جمله نقش‌آفرینی‌های مهم لیوتا در سال‌های اخیر بود. او در این سریال در کنار جنیفر لوپز، در نقش ستوان مت وزنیاک بازی می‌کرد.

مرگ لیوتا بازتاب گسترده‌ای در میان اهالی هالیوود داشت. لورین براکو که در «رفقای خوب» در نقش کارن هیل کرده است، در این‌باره گفت: «بعد از شنیدن این خبر وحشتناک درباره‌ی ری خودم، عمیقا احساس درهم شکستگی می‌کنم.»

الساندرو نیوولا که اخیرا در فیلم «قدیسان فراوان نیوآرک» (پیش‌ درآمدی بر سریال «خانواده‌ی سوپرانو») با لیوتا همکاری کرده است، بعد از شنیدن خبر مرگ لیوتا گفت: «این از بخت خوب من بود که در یکی از آخرین نقش‌های این اسطوره، رودرروی او قرار گرفتم. صحنه‌هایی که با هم بازی کردیم از نقاط برجسته‌ی همیشگی کارنامه‌ی کاری من بودند … خیلی زود بود.»

جنیفر لوپز که در سه فصل سریال «سایه‌های آبی» با لیوتا همکاری کرده بود، دراین باره گفت: «ری در ظاهر آدم زمختی بود که در باطن، شخصیتی بسیار احساساتی داشت.»

ست روگن هم در توییتی نوشته است: «باور نمی‌کنم ری لیوتا از دنیا رفته است. او شخصی دوست‌داشتنی، بااستعداد و بامزه بود. کار کردن با او یکی از بهترین لذت‌های کارنامه‌ی من بود … او یک اسطوره‌ی حقیقی با مهارت و متانتی عظیم بود.» روگن در فیلم «مشاهده و گزارش» در سال ۲۰۰۹ با لیوتا همکاری کرده بود.

«خرس کوکائینی»، فیلمی ترسناک به کارگردانی الیزابت بنکس، آخرین نقش‌آفرینی لیوتا در دنیای سینما است. این فیلم دلهره‌آور که در آن بازیگران دیگری چون کری راسل و اوشی جکسون جونیور هم بازی می‌کنند، قرار است در سال ۲۰۲۳ اکران شود.

دیدگاه شما