چطور لکه‌ی چای را به آسانی از روی سطوح مختلف پاک کنیم؟

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۰ ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
پاک کردن لکه‌ی چای با یک اشاره

چای یک نوشیدنی گرم و خوش‌طعم است که همه‌ی ما ایرانی‌ها آن را دوست داریم. نوشیدن یک فنجان چای همراه با صبحانه خواب‌آلودگی را از بین می‌برد؛ یا نوشیدن یک لیوان چای عصر همراه با دوستان و خانواده تمام خستگی‌ را از تن بیرون می‌کند. اما کافی است چند قطره از این نوشیدنی دلچسب روی لباس، فرش یا رومیزی بریزد تا تمام لذت نوشیدن آن از بین برود. پاک کردن لکه‌ی چای راه و روش مخصوص به خود را دارد و اگر از روش صحیح برای از بین بردن لکه اقدام نکنیم ممکن است لکه برای همیشه ماندگار شود. امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم ترفندهای مخصوص پاک کردن لکه‌ی چای از روی سطوح مختلف را به شما آموزش دهیم.

لکه‌ی چای روی فنجان و لیوان

پاک کردن لکه‌ی چای از روی فنجان و لیوان

لکه‌های ناشی از چای که داخل فنجان و لیوان باقی می‌ماند را می‌توانید با کمک پاک‌کننده‌های طبیعی مثل سرکه‌ی سفید، جوش شیرین، نمک و خمیر دندان پاک کنید. در ادامه با روش‌های مختلف پاک کردن لکه‌ها از داخل لیوان‌ها و فنجان‌های چینی آشنا می‌شویم.

  1. می‌توانید با خیساندن آن‌ها در محلول آب گرم و مایع ظرفشویی از بین ببرید و برای بهتر پاک شدن فنجان‌ها می‌توانید با یک اسکاچ یا اسفنج نرم آن‌ها را در همان محلول کمی بشویید.
  2. آب و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری بگیرد. خمیر را روی لکه‌ها بکشید و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه روی آن‌ها باقی بماند. برای انجام این کار می‌توانید از یک تکه پارچه یا یک مسواک قدیمی استفاده کنید. سپس خمیر را پاک کنید و ظرف را با آب تمیز بشویید.
  3. داخل ماگ یا فنجان را با کمک یک پارچه مرطوب کنید. نمک و سرکه را به میزان مساوی مخلوط کرده و داخل لیوان بریزید. اجازه دهید محلول به مدت ۱۰ دقیقه در لیوان باقی بماند. سپس با یک اسکاچ نرم یا اسفنج را به داخل لیوان بکشید تا لکه‌ها پاک شوند. حالا ظرف را با آب تمیز آبکشی کنید.
  4. کمی خمیردندان ساده و سفید را روی یک مسواک بزنید و داخل لیوان یا فنجان را با آن آغشته کنید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه روی سطح لکه شده باقی بماند، سپس با آب تمیز آن را بشویید.

لکه‌ی چای روی لباس

پاک کردن لکه‌ی چای از روی لباس

برای پاک کردن لکه‌ی چای از روی پارچه چند روش وجود دارد.

  1. برای پاک کردن لکه‌ی چای از روی لباس باید آن را با آب سرد بشویید. بهتر است آب سرد را از پشت لکه بریزید تا به جای اینکه لکه در دیگر قسمت‌های پارچه منتشر شود، از آن جدا شود.
  2. کمی مایع لباسشویی روی لکه‌ی تازه بمالید و اجازه دهید ۵ دقیقه روی آن بماند. اگر لکه قدیمی است باید ۳۰ دقیقه به آن استراحت دهید. سپس لباس را کامل بشویید تا اثر چای و مایع لباسشویی از آن پاک شود. اگر لکه خیلی قوی است می‌توانید پس از مالیدن مایع لباسشویی آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید.
  3. اگر لکه‌ی چای تازه است روی آن یک لایه‌ی ضخیم جوش شیرین بریزید. جوش شیرین چای را جذب کرده، لکه را از بین بافت پارچه خارج می‌کند. بهتر است بعد از ریختن جوش شیرین آن را به مدت یک شب تا صبح به حال خود رها کنید تا خشک شود. سپس پودر جوش شیرین را از روی پارچه بخراشید و لباس را کامل بشویید.
  4. اگر لکه‌ی چای خیلی قوی یا قدیمی است و با روش‌های دیگر پاک نمی‌شود آن را در محلول آب سرد و مایع لکه‌بر خیس کنید. اگر بعد از این کار هنوز لکه باقی بود، مایع لکه‌بر را روی آن اسپری کنید و پس از ۵ دقیقه پارچه را بشویید.

لکه‌ی چای روی فرش یا خوشخواب

پاک کردن لکه‌ی چای از روی فرش یا خوشخواب

۱ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، ۱ قاشق غذاخوری سرکه و ۲ فنجان آب را با هم مخلوط کنید تا یک تمیزکننده‌ی همه کاره بسازید. یک اسفنج یا پارچه‌ی سفید و تمیز را کامل به محلول آغشته کنید. پارچه یا اسفنج را آنقدر روی لکه بکشید تا تمیز شود. سپس با یک پارچه‌ی تمیز و خشک دیگر، محل شسته شده را خشک کنید.

سخن آخر

پاک کردن هر لکه‌ای ترفند خاص خود را دارد و اگر آن را بدانیم دیگر هیچ لکه‌ای روی وسایل باقی نخواهد ماند. لکه‌‌ی چای یکی از آن لکه‌هایی است که اگر از روش صحیح پاک نشود برای همیشه ماندگار خواهد بود. البته با روش‌هایی که در این مطلب آموزش دادیم می‌توانید با خیالی آسوده ردپای چای را از هر جایی محو کنید.

منبع: thespruce

برچسب‌ها :
دیدگاه شما