مقایسه‌ی فروش تمام قسمت‌های رزیدنت اویل؛ رزیدنت اویل ۵ در صدر

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
رزیدنت اویل 5

همان‌طور که در گزارش فروش بهترین بازی‌های هفته‌ی گذشته‌ی انگلستان گفته شد، بازی Resident Evil Village توانسته عملکرد موفقیت‌آمیزی را نشان دهد و در هفته‌ی اول عرضه‌ی خود پرفروش‌ترین بازی فیزیکی انگلستان شود. با این حال، این پرسش به وجود می‌آید که فروش فیزیکی آن نسبت به دیگر قسمت‌های مجموعه بازی رزیدنت اویل چگونه بوده است؟

با نگاهی به آمار نسخه‌های فیزیکی، Resident Evil Village از نظر درآمد بزرگ‌ترین افتتاحیه‌ی سال ۲۰۲۱ و از نظر تعداد نسخه‌های فروخته‌شده دومین بازی پرفروش سال ۲۰۲۱ در انگلستان بوده است. فقط بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury توانسته نسخه‌های بیشتری را در هفته‌ی آغازین عرضه‌اش به فروش رساند. با این حال، از آنجایی که این بازی انحصاری شرکت نینتندو حدود ۱۵ پوند از قسمت جدید رزیدنت اویل ارزان‌تر بوده، درآمد کمتری را به ثبت رسانده است.

بازی Resident Evil Village دومین افتتاحیه برتر کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس/ اس و سومین افتتاحیه‌ی برتر کنسول پلی‌استیشن ۵ بوده است. روی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس/ اس فقط بازی Call of Duty: Black Ops Cold War در هفته‌ی اولش بیش از این اثر فروخته است. روی پلی‌استیشن ۵ علاوه بر کال آو دیوتی، مرد عنکبوتی مایلز مورالز و اساسینز کرید والهالا هم فروش بیشتری را در هفته‌ی افتتاحیه خود داشته‌اند. این در حالی است که چیزی نزدیک به ۵۰ درصد از فروش فیزیکی بازی روی پلی‌استیشن ۵ بوده است.

رزیدنت اویل Village

اکنون که این مجموعه بازی مشهور سالگرد ۲۵ سالگی خود را جشن می‌گیرد، به عملکرد و فروش قسمت‌های پیشین این مجموعه نگاهی انداخته‌ایم. دوریان بلاچ، یکی از اعضای گروه آماری GfK Entertainment، جزییاتی را درباره‌ی این موضوع به اشتراک گذاشته است.

در ابتدا او می‌گوید که از عرضه‌ی اولین بازی رزیدنت اویل در سال ۱۹۹۵ روی کنسول پلی‌استیشن تا به امروز ۳۵ بازی رزیدنت اویل منتشر شده است (شامل نسخه‌های فرعی، ریمسترها یا حتی پورت‌های خاص) که همگی در مجموع توانسته‌اند چیزی حدود ۱۶۰ میلیون پوند درآمد داشته باشند. البته، مشخص است که این آمار فقط برای فروش فیزیکی بازی‌ها بوده است و فروش دیجیتالی در آن ‌حساب نشده است. با احتساب این آمار، در فهرست پرفروش‌ترین بازی‌ها و فرنچایزهای تاریخ گروه GfK، مجموعه بازی رزیدنت اویل در رتبه‌ی ۳۳ قرار گرفته است.

اگرچه همه می‌دانیم که شهرت مجموعه‌ی رزیدنت اویل به خاطر ریشه‌های ترس و بقای آن است اما آمار نشان می‌دهد که قسمت‌هایی از این مجموعه که ساختار اکشن‌تری داشته‌اند، در انگلستان فروش بیشتری را تجربه کرده‌اند.

تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰، بازی‌های رزیدنت اویل ۵ و رزیدنت اویل ۶ به ترتیب بهترین درآمد را در هفته‌ی ابتدایی پس از عرضه‌ی خود به دست آورده‌اند. آن‌ها توانسته‌اند حدوداً بیش از یک‌سوم – به‌صورت دقیق ۳۶ درصد – از کل درآمد حاصل از فروش هفته‌ی اول دیگر آثار این مجموعه را به خود اختصاص دهند. بازی Resident Evil Village ششمین افتتاحیه بزرگ مجموعه‌ی رزیدنت اویل در انگلستان به‌حساب می‌آید و با قسمت پنجم و ششم این سری فاصله دارد. البته، باید در نظر گرفت که در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که به چند دلیل مختلف فروش فیزیکی بازی‌ها کمتر از گذشته شده‌ است.

نکته‌ی جالب دیگر اینجاست که فروش هفته‌ی اول رزیدنت اویل ۵ و رزیدنت اویل ۶ حدود ۸ درصد از فروش کلی ۳۵ بازی منتشر شده از این مجموعه بوده است (Resident Evil Village محاسبه نشده است). البته، باید این نکته را هم گفت که هر دو قسمت پنجم و ششم از نسخه‌ی اچ‌دی دوباره عرضه شده برخوردار بودند و همچنین نسخه‌ای تحت عنوان گلد ادیشن در سال ۲۰۱۰ برای رزیدنت اویل ۵ منتشر شد.

رزیدنت اویل 6

اگر بخواهیم فراتر از هفته‌ی اول را در نظر بگیریم و فروش کلی آثار را مقایسه کنیم، باز هم رزیدنت اویل ۵ پرفروش‌ترین بازی فیزیکی این مجموعه در انگلستان بوده است. پس از دو رزیدنت اویل ۵، به ترتیب رزیدنت اویل ۲ و رزیدنت اویل ۱ که برای کنسول پلی‌استیشن ۱ عرضه شده‌اند، قرار دارند و در رتبه‌ی بعد از آن‌ها هم بازی رزیدنت اویل ۴ دیده می‌شود. این ۴ بازی، در مجموع ۴۶ درصد – تقریباً نیمی از فروش فیزیکی – از فروش کل مجموعه بازی رزیدنت اویل را در انگلستان به خود اختصاص داده‌اند.

اگرچه طرفداران این مجموعه همیشه نسخه‌های کلاسیک و ترسناک را بیشتر دوست داشته‌اند (به استثنای رزیدنت اویل ۴)، این آمار نشان می‌دهد که فروش قسمت‌های اکشن این سری قدرتمندتر بوده است. البته، کپ‌کام دوباره در قسمت هفتم این مجموعه به ریشه‌های ترسناک گذشته‌ی رزیدنت اویل مراجعه کرد و به نظر می‌رسد که مزد آن را هم گرفته است چراکه رزیدنت اویل ۷ هم تاکنون توانسته با فروشی بالغ بر ۸.۵ میلیون دلار در سراسر جهان عملکرد بسیار خوبی را ثبت کند و حتی در انگلستان هم پنجمین بازی پرفروش فیزیکی تاریخ این مجموعه باشد. این آمار و همچنین موفقیت بازی Resident Evil Village نشان می‌دهد که تصمیم کپ‌کام در قبال آینده‌ی این مجموعه صحیح بوده است.

۱۰ بازی مجموعه‌ی رزیدنت اویل که در هفته‌ی اول بیشترین فروش را در انگلستان داشته‌اند:

رتبه نام بازی سال عرضه پلتفرم
۱ Resident Evil 5 ۲۰۰۹ پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰
۲ Resident Evil 6 ۲۰۱۲ پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰
۳ Resident Evil 2 ۱۹۹۸ پلی‌استیشن ۱
۴ Resident Evil 7: Biohazard ۲۰۱۷ پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر
۵ Resident Evil 2 Remake ۲۰۱۹ پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان
۶ Resident Evil Village ۲۰۲۱ پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری ایکس/ اس، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر
۷ Resident Evil 3 Remake ۲۰۲۰ پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان
۸ Resident Evil 3: Nemesis ۲۰۰۰ پلی‌استیشن ۱
۹ Resident Evil: Operation Raccoon City ۲۰۱۲ پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰
۱۰ Resident Evil ۱۹۹۶ پلی‌استیشن ۱

۱۰ بازی پرفروش تاریخ مجموعه‌ی رزیدنت اویل در انگلستان:

رتبه نام سال عرضه پلتفرم
۱ Resident Evil 5 (2009) ۲۰۰۹ پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰
۲ Resident Evil 2 (1998) ۱۹۹۸ پلی‌استیشن ۱
۳ Resident Evil (1996) ۱۹۹۶ پلی‌استیشن ۱
۴ Resident Evil 4 (2005) ۲۰۰۵ گیم‌کیوب
۵ Resident Evil 7: Biohazard (2017) ۲۰۱۷ پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر
۶ Resident Evil 6 (2012) ۲۰۱۲ پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰
۷ Resident Evil Code Veronica (2000) ۲۰۰۰ دریم‌کست
۸ Resident Evil 3: Nemesis (2000) ۲۰۰۰ پلی‌استیشن ۱
۹ Resident Evil 2 Remake (2019) ۲۰۱۹ پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان
۱۰ Resident Evil: The Umbrella Chronicles (2007) ۲۰۱۷ نینتندو وی

نکته: تمامی آمار فقط فروش فیزیکی بازی‌ها را حساب کرده‌اند.

منبع: GameIndustry

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه