۲۵ ایده‌ی خلاقانه برای استفاده‌ی مجدد از شیشه‌های خالی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
بازیافت شیشه

تا به حال فکر کرده‌اید که وقتی مربا، سس مایونز یا زیتون تمام می‌شود از شیشه‌ی آن چه استفاده‌هایی می‌توان داشت؟ معمولا از این شیشه‌ها برای نگهداری حبوبات یا دمنوش و سبزیجات خشک شده استفاده می‌کنیم. گاهی هم مرباهای خانگی پخته شده را داخل آن‌ها ریخته و در یخچال می‌گذاریم. اما وقتی تعداد این شیشه‌ها زیاد می‌شود و دیگر جایی برای نگهداری‌ آن‌ها نداریم باید چه تصمیمی بگیریم؟ ما فکر می‌کنیم که بهترین کار استفاده‌ی مجدد به جای بازیافت شیشه است.

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم ۲۵ ایده‌ی خلاقانه برای استفاده از شیشه‌های خالی را به شما آموزش بدهیم تا شیشه‌های اضافه را به سطل‌های بازیافت شیشه نسپارید.

۲۵ ایده‌ی خلاقانه برای استفاده‌ی مجدد از شیشه‌های خالی

بازیافت شیشه - 25 ایده‌ی خلاقانه برای استفاده‌ی مجدد از شیشه‌های خالی

۱.
شیشه را با کمی آب و شکر پر کنید و گل‌های تازه را در آن بگذارید. حالا یک گلدان ساده، زیبا و ماندگار دارید که می‌توانید آن را به‌راحتی در هر قسمت از خانه قرار بدهید.

۲.
اگر قرار است به مهمانی بروید می‌توانید کمی مربا، مارمالاد یا دمنوش مخلوط آماده کنید و در یکی از این شیشه‌ها بریزید. روی آن را با یک برچسب و روبان تزیین کنید و به‌عنوان هدیه به میزبان بدهید.

۳.
اگر قرار است برای دوستتان هدیه‌ای بفرستید یک شیشه را با روبان،‌ برچسب، گل‌های خشک شده و وسایل مختلف تزیین کنید و هدیه‌اتان را در آن قرار دهید. گیرنده حتما از دریافت هدیه‌ی شما خوشحال می‌شود.

۴.
به جای رها کردن شیشه در مخزن بازیافت شیشه، کمی ماسه یا مهره‌ی رنگی در آن بریزید و یک لامپ کوچک در آن قرار دهید تا یک فانوس کوچک و زیبا داشته باشید. می‌توانید به لبه‌ی شیشه یک دسته وصل کنید یا با نخ یک آویز بسازید و شیشه را از دیوار یا سقف آویزان کنید.

بازیافت شیشه - چراغ‌های شیشه‌ای درست کنید
۵.
روغن زیتون را با سبزیجات معطر خشک شده یا میوه‌های مختلف در شیشه بریزید و در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید تا عطر آن در فضا پخش شود. همچنین می‌توانید در آن‌ها را ببندید و در یخچال بگذارید تا هر وقت نیاز داشتید مقداری از روغن را در عصاره‌سوز ریخته و با گرم کردن آن، عطر آن را در فضا پخش کنید.

۶.
در یک شیشه با کمی ماسه، سنگ و گیاه، یک تراریوم زیبا بسازید.

۷.
یک شیشه‌ی خوشبختی درست کنید. شیشه‌ای را انتخاب کنید، اتفاقات خوبی که برایتان می‌افتد را روی کاغذ بنویسید و در شیشه بگذارید. وقتی شیشه پر شد تمام کاغذها را خارج کرده و شروع به خواندن کنید. یادآوری اتفاقات خوب می‌تواند در شما احساس خوشبختی ایجاد کند.

۸.
یک گوی برفی درست کنید. در قسمت داخلی درِ شیشه عروسکی که دوست دارید بچسبانید، داخل شیشه را با خرده یونولیت و آب پر کنید. حالا درِ شیشه را محکم ببندید و آن را برگردانید. شیشه را از قسمت در روی میز قرار دهید و از گوی برفی زیبایتان لذت ببرید. با هر بار تکان دادن شیشه دانه‌های یونولیت در آب پخش می‌شوند و یک صحنه‌ی زمستانی زیبا خواهید داشت.

۹.
اگر دوست دارید صبح‌ها ماست میوه‌ای و جو دو سر بخورید می‌توانید از شب قبل آن را آماده کرده، در شیشه ریخته و در یخچال بگذارید. با این کار صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن صبحانه‌اتان آماده است.

۱۰.
از شیشه‌ها به‌عنوان لیوان استفاده کنید. نوشیدنی‌های ترکیبی خوش‌رنگ و تابستانی را در شیشه بریزید و از مهمان‌ها یا اعضای خانواده‌ی خود پذیرایی کنید.

۱۱.
پمپ قوطی صابون مایع یا مایع ظرفشویی قدیمی را روی یک شیشه نصب کنید و یک قوطی مادام‌العمر برای شوینده‌ها داشته باشید.

۱۲.
دانه‌های قهوه را پودر کنید و در شیشه بریزید. حتی می‌توانید ترکیب دلخواه‌اتان برای شیر کاکائو را آماده کنید و در شیشه بریزید تا هر وقت خواستید شیرکاکائو درست کنید به‌راحتی فقط یک قاشق از آن ترکیب بردارید. ترکیب پودر کاکائو،‌ شکر، کافی‌میت و کمی دارچین بسیار خوش‌طعم می‌شود! حتی می‌توانید مواد لازم برای تهیه‌ی یک نوشیدنی یا میان‌وعده را در شیشه بریزید و به دوستتان هدیه بدهید.

بازیافت شیشه - با شیشه‌های خالی جاشمعی درست کنید
۱۳.
با شیشه‌ها قلمدان یا گلدان درست کنید. با این کار هم باری به فرآیند بازیافت شیشه اضافه نکرده‌اید و هم به صورت رایگان صاحب یک یا چند قلمدان و گلدان زیبا شده‌اید.

۱۴.
یک شیشه را با خاک پر کنید، در آن سیر یا پیازچه بکارید و آن را روی پیشخوان آشپزخانه قرار دهید.

۱۵.
مواد ترشی دلخواه‌اتان را خرد کنید و همراه با سرکه در شیشه بریزید. به همین راحتی یک شیشه ترشی خانگی درست می‌کنید.

۱۶.
مواد براق و درخشنده مثل پولک و اکلیل را در شیشه بریزید و در آن را محکم ببندید. حالا شما یک آسمان کوچک در یک شیشه دارید که می‌تواند ساعت‌ها فرزندتان را سرگرم کند.

۱۷.
هنر ویترای را روی شیشه‌ها تمرین کنید تا هم یکی از صنایع دستی زیبا را یاد بگیرید و هم چند وسیله‌ی دکوری زیبا برای خانه تهیه کنید. از شیشه‌های ویترای شده می‌توانید به‌عنوان جاشمعی، جای چای و شکر یا حتی گلدان استفاده کنید.

۱۸.
برای هر یک از اعضای خانواده شیشه‌ی پیشنهادات و یادآوری تاریخ‌ها درست کنید. پیشنهادتان برای هر شخص را در شیشه‌ی مخصوص به او قرار دهید. همچنین می‌توانید تاریخ‌های مهم را در یک شیشه قرار دهید تا همه به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

بازیافت شیشه - از شیشه به جای ظرف سالاد استفاده کنید
۱۹.
سبزیجات سالاد را خرد کنید و لایه‌لایه در شیشه قرار دهید. وقتی زمان غذا خوردن فرا رسید به‌راحتی چاشنی‌ها را به سالاد اضافه کرده و شیشه را تکان دهید تا با هم مخلوط شوند. بهتر است سبزیجاتی که آب می‌اندازند، مثل گوجه فرنگی، را در پایین‌ترین لایه قرار دهید و سبزیجات نازکی مثل کاهو را در بالاترین لایه. با این کار مواد سالاد تا زمان مصرف ترد و تازه باقی می‌مانند.

۲۰.
شیشه‌ها را رنگ کنید و در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید تا جلوه‌ی تازه‌ای به فضای داخلی ببخشید.

۲۱.
در شیشه‌ها چند شمع با عطر سنبل هندی قرار دهید و در شب‌های تابستان روشن کنید تا حشرات را از خانه فراری دهد.

۲۲.
روی یک شیشه برچسبی زیبا بچسبانید و رویش بنویسد ۵۲ دلیل برای اینکه دوستت داشته باشم. سپس روی ۵۲ تکه کاغذ دلایل دوست داشتن شریک زندگی یا دوستتان را بنویسید و در شیشه قرار دهید. این شیشه می‌تواند یک هدیه‌ی زیبا و خاص برای روز ولنتاین، تولد یا سالگرد ازدواج باشد. البته تعداد دلایل دوست داشتن را می‌توانید خودتان تغییر دهید و حتما لازم نیست که فقط ۵۲ دلیل داشته باشید!

۲۳.
وسایل آرایشی و بهداشتی خشک را در شیشه‌ها بگذارید. شیشه‌ها وسیله‌ی مناسبی برای نگهداری گوش پاک‌کن، پد صورت و پنبه‌ها هستند.

۲۴.
تعدادی ماسک، به اندازه‌ی مصرف یک هفته، را در شیشه قرار دهید و روی میزی که در قسمت ورودی خانه قرار دارد بگذارید. با این کار هم به‌راحتی به ماسک دسترسی دارید هم جعبه‌ی اصلی ماسک‌ها در محلی تمیز و دور از دسترس قرار دارد.

۲۵.
یکی از شیشه‌ها را به قلک تبدیل کنید و هر روز کمی پول در آن بریزید تا برای مواقع خاص یک پس‌انداز کوچک داشته باشید.

سخن آخر

شیشه‌های یکی از مواد مصرفی هستند که می‌توانیم بعد از اینکه خالی شدند، به جای قرار دادنشان در سطل زباله آن‌ها را به دست سطل‌های بازیافت شیشه بسپاریم. اما راه‌های بهتری برای استفاده از این وسایل هم وجود دارد. در این مطلب ۲۵ روش ساده،‌ خلاقانه و کاربردی برای استفاده از شیشه‌های خالی را یاد گرفتیم. اگر شما هم روش خاصی برای استفاده از این شیشه‌ها دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها بنویسید تا ما و دیگران از آن استفاده کنیم. همه‌ی ما در کنار هم می‌توانیم در راه کاهش تولید زباله، استفاده‌ی مجدد از وسایل و نجات زمین قدم‌های مؤثری برداریم.

منبع: forgerecyclingبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما