راهنمای انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
شیشه شیر نوزاد

بسیاری از والدینی که تازه دارای فرزند شده‌اند از فهمیدن این موضوع که نوک شیشه شیر بچه‌ها یک اندازه نیستند شگفت زده می‌شوند. در عوض، چندین “سطوح” نوک پستان وجود دارد که با سن، نیازهای تغذیه و جریان شیر مورد نظر کودک شما مرتبط است. دانستن زمان افزایش یا کاهش اندازه می‌تواند کمی گیج کننده باشد، بنابراین ما این راهنما را برای درک اندازه و سطوح نوک بطری در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد را گردآوری کرده‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

سطوح نوک پستان چیست؟

سطح نوک پستان با سرعت جریان نوک پستان مرتبط است، یعنی اینکه شیر با چه سرعتی از شیشه بیرون می‌آید و از طریق نوک پستان به سمت دهان کودک شما می‌رود. تولیدکنندگان شیشه شیر معمولاً سطوح نوک پستان را بر اساس سن دسته بندی می‌کنند و شما  می‌توانید این اطلاعات را در بسته بندی محصول در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد پیدا کنید. اما درست مانند اندازه لباس کودک، سطح نوک شیشه شیر کودک شما ممکن است با سن او مطابقت نداشته باشد.

در اینجا یک نمودار کلی اندازه نوک بطری نوزاد آورده شده است. توجه داشته باشید که سطوح دقیق ممکن است بین برندها متفاوت باشد:

 • سطح ۰: Preemie
 • سطح ۱: نوزاد (۰-۳ ماه)
 • سطح ۲: نوزادان ۳-۶ ماهه
 • سطح ۳: نوزادان ۶ ماه به بالا
 • سطح ۴: نوزادان ۹ ماه و بزرگتر
 • نوزادانی که تازه به دنیا آمده‌اند در یک دوره مقادیر کمتری شیر می‌خورند، بنابراین به شیشه شیری با جریان آهسته‌تری نیاز دارند. این نوک سینه‌های “سطح یک” تمایل به تقلید از شیردهی دارند زیرا به عضلات مشابهی نیاز دارند. همانطور که نوزادان رشد می‌کنند، شیر بیشتری را با سرعت بیشتری می‌نوشند، بنابراین معمولاً با جریان سریع تر به نوک سینه ارتقا می‌یابند. در خریدن شیشه شیر مناسب برای نوزاد حتما به این نکات  توجه کنید.

محدوده سنی مرتبط با هر سطح فقط یک راهنما در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد است. برخی از نوزادان – مانند آن‌هایی که نیازهای ویژه دارند – به شیشه شیر متفاوت نیاز دارند. و شیردهی نوزادان بدون توجه به سن آن‌ها احتمالاً باید با نوک شیشه‌هایی با افشانه کم جریان شروع شود .

همچنین توجه داشته باشید که طبق مطالعات، نرخ جریان افشانه می‌تواند بین انواع مختلف نوک شیشه شیر مناسب برای نوزاد متفاوت باشد. علاوه بر این، سرعت جریان ممکن است تحت تأثیر عوامل خارجی نیز قرار گیرد، مانند نوع شیر خشکی که برای نوزاد استفاده می‌کنید یا ضخیم شدن شیر خشک.

انتخاب بهترین شیشه شیر نوزاد

چرا اندازه مناسب نوک شیشه شیر مناسب برای نوزاد مهم است؟ اندازه نادرست نوک شیشه شیر می‌تواند باعث شود کودک شما خیلی سریع یا آهسته غذا بخورد و در حین شیر خوردن مشکل ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است یک نوزاد به دلیل کوچک بودن نوک شیشه ناامید شود و به اندازه کافی غذا نخورد. شیشه‌هایی که دارای نوک خیلی بزرگ هستند می‌توانند باعث گیجی، آب دهان، سرفه یا مشکلات گوارشی شوند.

چه زمانی باید اندازه نوک شیشه شیر مناسب برای نوزاد را تغییر داد

شیشه شیر مناسب کودک

سطح نوک پستان با سن مرتبط است، اما مهم است که توجه داشته باشید شیشه شیر مناسب برای نوزاد در هر کودکی متفاوت است. برخی از نوزادان تازه متولد شده از جریان خون سریع‌تر بهره می‌برند (مخصوصاً اگر پرخاشگرانه غذا بخورند)، در حالی که برخی از نوزادان بزرگ‌تر ممکن است عبور کندتر شیر را ترجیح دهند. در چنین شرایطی شواهدی وجود دارد که به شما می‌گوید زمان تغییر اندازه نوک بطری‌ها فرا رسیده است.

نشانه‌هایی که کودک شما نیاز به بالا بردن سطح افشانه دارد

کودک شما در حین خوردن شیر به شدت نوک شیشه را می‌مکد، اما ناامید به نظر می رسد، یا زمان صرف غذا بسیار بیشتر از قبل طول می‌کشد. در چنین شرایطی همچنین ممکن است نوک شیشه شیر را بکشند. اما نشانه‌هایی هم وجود دارد که می‌گوید باید نوک شیشه کوچکتر باشد و شما شیشه شیر مناسب برای نوزاد ندارید هم وجود دارد. اگر جریان افشانه خیلی سریع باشد، احتمالاً می‌بینید که شیر از دهان کودک در طول شیردهی می‌ریزد. آن‌ها همچنین ممکن است دهان خود را ببندند، تف کنند، سرفه کنند یا شیشه را از خود دور کنند.

شیشه شیر شی ار هی کد 083 ظرفیت 160 میلی لیتر

چند نکته مهم در خرید شیشه مناسب برای نوزاد

صرف نظر از دلیل انتخاب شیردهی با شیشه، نکاتی وجود دارد که باید هنگام انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد خود در نظر بگیرید.

یک بطری با عملکرد ضد کولیک انتخاب کنید

بطری‌های با عملکرد ضد کولیک دارای دریچه یا سیستم تهویه خاصی هستند که جریان شیر را صاف می‌کند و هوای بلعیده شده در حین تغذیه را کاهش می‌دهد. کولیک زمانی اتفاق می‌افتد که کودک بدون دلیل واضح گریه می‌کند. همه نوزادان گاهی اوقات گریه می‌کنند، اما اگر کودک شما بیش از ۳  ساعت در روز و ۳ روز در هفته برای حداقل یک هفته گریه کند، ممکن است کولیک داشته باشد. پزشکان نمی‌دانند چه چیزی باعث کولیک می‌شود. برخی معتقدند که به دلیل مشکلات گوارشی یا حساسیت به چیزی در شیر خشک یا شیر مادر است. یک نکته برای تلاش برای کاهش قولنج این است که به کودک خود کمک کنید هوای کمتری را هنگام شیر خوردن ببلعد. هنگام تغذیه با بطری، ممکن است بطری با عملکرد ضد کولیک انتخاب شود.

یک بطری با نوک سینه گرد انتخاب کنید

اگر می‌خواهید شیردهی با شیشه  و شیردهی طبیعی را با هم ترکیب کنید، یک نوک شیشه گرد ترجیح داده می‌شود. به سراغ یک شیشه با نوک گرد بروید که از نظر شکل و اندازه، شبیه نوک پستان نرم مادر باشد. اگر هم شیر می‌دهید و هم با شیشه شیر می‌دهید، این کار کمک می‌کند که کودک شما سر در گم نشود.

شیشه شیر کودک دکتر براونز مدل wb9100 بسته 2 عددی

یک بطری شیشه‌ای انتخاب کنید

یک مطالعه منتشر شده در Nature Food* نشان داد که بطری‌های پلاستیکی کودک می‌توانند نوزادان را در معرض هزاران (حتی میلیون ها) ذرات میکروپلاستیک در روز قرار دهند. در مقابل، شیشه در برابر مواد شیمیایی و تخریب اسید مقاوم است، بنابراین لازم نیست نگران نشت مواد شیمیایی مضر یا میکروپلاستیک‌ها به شیر باشید و این نکته را در انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد در نظر بگیرید. به دنبال یک بطری ساخته شده در شیشه بوروسیلیکات بروید. این نوع شیشه در برابر ضربه حرارتی و حرارتی مقاوم، بادوام، مقاوم در برابر شکستن و بسیاری موارد دیگر است. بطری‌های شیشه ای بوروسیلیکات در برابر یخ زدن، ذوب شدن در آب جوش، حرارت دادن با مایکروویو و تمیز کردن ماشین ظرفشویی مقاومت می‌کنند.

چهار نوع اصلی از مواد در ساخت شیشه شیر استفاده می‌شوند: پلاستیک، سیلیکون، شیشه و فولاد ضد زنگ. هر ماده مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 • پلاستیک: بطری‌های پلاستیکی سبک وزن، ارزان و به راحتی تمیز می‌شوند. با این حال، برخی از بطری‌های پلاستیکی می توانند حاوی مواد شیمیایی مضری باشند که می توانند به شیر کودک شما نفوذ کنند. به دنبال بطری های پلاستیکی بدون BPA باشید.
 • سیلیکون: بطری‌های سیلیکونی نرم، انعطاف پذیر و خوش دست هستند. همچنین در برابر حرارت و شکستگی مقاوم هستند. با این حال، بطری‌های سیلیکونی گاهی اوقات چسبنده می‌شوند که این اتفاق در زمانی می‌افتد که زیاد از شیشه استفاده کنید. جنس شیشه در خرید شیشه شیر مناسب برای نوزاد مهم است..
 • شیشه: بطری‌های شیشه ای بهداشتی ترین گزینه هستند زیرا به راحتی تمیز و استریل می‌شوند.
 • فولاد ضد زنگ: بطری‌های فولادی ضد زنگ بادوام، ضد نشت و تمیز کردن آسان هستند. آنها همچنین فاقد BPA هستند. با این حال، بطری‌های فولادی ضد زنگ می‌توانند سنگین تر از بطری های پلاستیکی یا سیلیکونی باشند.

انواع نوک سینه برای شیشه شیر مناسب برای نوزاد

انتخاب سایز مناسب شیشه شیر

نوک سینه‌ها در شکل‌ها، اندازه ها و سرعت جریان‌های مختلفی وجود دارند. نوک پستان مناسب برای کودک شما به سن و سبک تغذیه او بستگی دارد.

 • شکل: نوک سینه‌ها به دو شکل اصلی هستند: گرد و صاف. نوک سینه‌های گرد بیشتر شبیه سینه مادر است، در حالی که نوک سینه‌های صاف برای نوزاد راحت تر است.
 • اندازه: نوک سینه‌ها در اندازه‌های گوناگونی هستند تا نرخ‌های جریان متفاوتی را در خود جای دهند. نوزادان به نوک سینه‌ای با سرعت جریان آهسته نیاز دارند، در حالی که نوزادان بزرگتر به نوک سینه ای با سرعت جریان سریعتر نیاز دارند.
 • سرعت جریان: نرخ جریان معمولا با اعداد روی نوک پستان نشان داده می‌شود. یک نوزاد تازه متولد شده به نوک سینه‌ای با سرعت جریان ۰ یا ۱ نیاز دارد، در حالی که یک نوزاد بزرگ‌تر به نوک سینه‌ای با سرعت جریان ۲ یا ۳ نیاز دارد.

اندازه و ظرفیت بطری

بطری‌های کودک در اندازه‌های مختلف از ۲ اونس تا ۱۲ اونس عرضه می‌شوند. اندازه‌ای را انتخاب کنید که برای سن و اشتهای کودک شما مناسب باشد.

 • نوزادان: نوزادان به یک بطری کوچک مانند یک بطری ۲ اونس یا ۴ اونس نیاز دارند.(۳۰ میل)
 • ۲ تا ۳ ماهگی: نوزادان در این سن به یک شیشه شیر کمی بزرگتر مانند شیشه شیر ۴ اونس یا ۶ اونس نیاز دارند.(۶۰ میل)
 • ۴ تا ۶ ماهگی: نوزادان در این سن به شیشه شیر بزرگتری مانند شیشه ۸ اونس یا ۹ اونس نیاز دارند.(۸۰ میل)
 • ۶ تا ۱۲ ماهگی: نوزادان در این سن به یک شیشه شیر ۹ اونس یا ۱۲ اونس نیاز دارند.(۱۲۰ میل)
شیشه شیر پلیمری دکتر براونز مدل 823 ظرفیت 240 میلی‌لیتر بسته 2‌عددی

تمیز کردن و استریل کردن شیشه شیر نوزاد

برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها جدا از انتخاب شیشه شیر مناسب برای نوزاد، تمیز کردن و استریل کردن منظم شیشه شیر کودک بسیار مهم است. بطری‌ها را بعد از هر بار استفاده با آب گرم و صابون بشویید. چند روش مختلف برای استریل کردن بطری‌ها وجود دارد. می‌توانید از ماشین ظرفشویی با چرخه بخار، ضدعفونی کننده بطری یا با جوشاندن بطری‌ها در آب به مدت ۵ دقیقه استفاده کنید.

بطری‌های کودک بدون BPA

BPA (بیسفنول A) یک ماده شیمیایی است که زمانی معمولا در بطری‌های پلاستیکی استفاده می‌شد. با این حال، BPA اکنون به عنوان یک مختل کننده هورمون شناخته شده است که می‌تواند برای سلامت نوزاد مضر باشد. به دنبال بطری‌های پلاستیکی بدون BPA باشید.

منبع: parents

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما