مهاجرت اپل به تراشه‌های اختصاصی احتمالا با عرضه‌ی مک پرو در انتهای ۲۰۲۲ کامل می‌شود

۱ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
مک پرو

سال گذشته اپل نسل جدید مک پرو را با گزینه‌های جدید برای پردازنده‌ی گرافیکی عرضه کرد اما روی هم رفته از سال ۲۰۱۹ تغییر چندانی روی این محصول عملی نشده است. در حقیقت، بین تمام سری کامپیوترهای اپل حداقل یک مدل چیپست اختصاصی را دریافت کرده ولی اپل سیلیکون هنوز به مک پرو راه پیدا نکرده است. حالا یکی از افشاگران اعلام کرده که اواخر سال ۲۰۲۲ شاهد رونمایی از مدل جدید این کامپیوتر با چیپست اختصاصی اپل خواهیم بود.

گفته می‌شود این چیپست نسبت به M1 مکس که در بخشی از مدل‌های مک‌پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی تعبیه شده، قدرت بیشتری ارائه می‌دهد. در رابطه با این تراشه خبرهای زیادی منتشر شده و مثلا در یکی از گزارش‌ها آماده که باید انتظار ارائه‌ی پردازنده‌ی ۴۰ هسته‌ای و پردازنده‌ی گرافیکی ۱۲۸ هسته‌ای را داشته باشیم. این در حالی است که پردازنده‌ی M1 مکس از پردازنده‌ی مبتنی بر ۱۰ هسته و پردازنده‌ی گرافیکی با ۳۲ هسته استفاده می‌کند. از همه مهم‌تر، این تراشه زیرمجموعه‌ی خانواده‌ی M2 نخواهد بود که گویا برای آن معماری جدیدی استفاده می‌شود.

مک پرو

اگرچه در حال حاضر کاربران می‌توانند مک مینی و آی‌مک دارای پردازنده‌های اینتل را هم بخرند، ولی به نظر می‌رسد اپل به‌زودی تولید این مدل‌ها را متوقف خواهد کرد. در کنار این محصول، باید انتظار معرفی چند کامپیوتر مجهز به چیپست M2 در نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی را داشته باشیم. گفته می‌شود مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی که سال گذشته با چیپست M1 از راه رسید، جای خود را به مک‌پرو ۱۴ اینچی مجهز به تراشه‌ی M2 می‌دهد. به دلیل همین ارتقا، باید انتظار افزایش قیمت این لپ‌تاپ را داشته باشیم. در ضمن نباید عرضه‌ی نسل جدید مک‌بوک ایر مجهز به چیپست M2 را از قلم بیندازیم که بار دیگر از نمایشگر ۱۳ اینچی استفاده می‌کند.

دلیل استفاده نشدن از M2 برای مک پرو به تفاوت فناوری ساخت تراشه‌های اپل برمی‌گردد. برای یادآوری باید بگوییم که در حال حاضر تراشه‌های سری M1 مبتنی بر فناوری ۵ نانومتری شرکت TSMC هستند ولی برای سری M2 باید انتظار استفاده از فناوری ساخت ۴ نانومتری را داشته باشیم. همین کوچک‌تر شدن تعداد ترانزیستورها، ساخت تراشه‌های مبتنی بر تعداد زیادی هسته را بسیار سخت‌تر می‌کند. اما از آنجایی که در زمینه‌ی فناوری ۵ نانومتری پیشرفت‌های زیادی به دست آمده، اپل با استفاده از آن می‌تواند پردازنده‌های مبتنی بر تعداد زیادی هسته‌ی پردازشی هم تولید کند.

منبع: GSM Arena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه