فروش گوشی در روسیه ۷٪ کاهش پیدا کرد؛ شرایط روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود

۱۵ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فروش گوشی روسیه

این‌طور که به نظر می‌رسد، میزان فروش گوشی هوشمند در کشور روسیه روز به روز در حال کمتر شدن است؛ حتی انتظار می‌رود در سال جاری این روند ادامه‌دار باشد.

همان‌طور که می‌دانید، روسیه به خاطر حمله به کشور اوکراین، کار را برای کاربران خود بسیار سخت کرد. در حالی که این جنگ هنوز سرانجام خوشی نداشته، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده‌ی لوازم الکترونیکی و حتی توسعه‌دهندگان بزرگ بازی نظیر EA و سی‌دی پراجکت رد، روسیه را از دسترس به محصولات خود تحریم کردند.

در بین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند هم نام بزرگانی چون سامسونگ و اپل دیده می‌شود که طی هفته‌ی اخیر خبر تحریم روسیه توسط آن‌ها را هم شنیدیم. البته سامسونگ به‌تازگی این کشور را از دسترسی به تمام محصولات الکترونیکی خود منع کرد تا فشارها روی آن بیشتر و بیشتر شود.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی مؤسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint Research، میزان فروش گوشی هوشمند در روسیه افتی ۷٪ را تا اینجای کار به نسبت سال گذشته تجربه کرده است. همچنین طبق گزارش جدیدی که از سوی این موسسه منتشر شده، شاید در ادامه‌ی سال، ضربه‌ای که از این حیث به روسیه وارد شده شدت بیشتری هم پیدا کند.

علاوه بر دلایلی که در بالا ذکر شد، به نظر می‌رسد یک عامل دیگر هم در این افت ۷٪ نقش مهمی داشته است. این‌طور که به نظر می‌رسد، کاربران روسی این روزها تصمیم گرفته‌اند دیرتر، گوشی هوشمند خود را تعویض کنند. از طرفی بیشتر کاربران این کشور تمایل دارند گوشی‌های بالارده به‌جای میان‌رده و اقتصادی خریداری کنند که همین موضوع، دلیل ابتدایی را بیشتر توجیه می‌کند. چرا که هرچه گوشی پرچم‌دار و قدرتمندتر خریداری کنید، مدت زمان بیشتری هم می‌توانید از آن استفاده کنید بدون اینکه نیازی به محصول جدید داشته باشید.

در این وضعیت، در حال حاضر سامسونگ با در اختیار گرفتن ۳۰٪ از سهم بازار فروش گوشی‌های هوشمند در این کشور پیشتاز است. جالب است بدانید در سال ۲۰۲۰، سامسونگ ۲۵٪ از سهم بازار گوشی را در این کشور در اختیار داشت اما این‌بار با وجود تحریم و مشکلات بوجود آمده، شاهد رشدی ۵ درصدی هستیم. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی Counterpoint Research، گوشی‌های سری گلکسی A در سالی که گذشت، بیش از نیمی از گوشی‌های فروخته شده‌ی سامسونگ در روسیه را شامل شدند که میزان قابل توجهی به حساب می‌آید.

گلکسی A12 در حال حاضر یکی از بهترین گوشی‌های اندرویدی با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار به حساب می‌آید که توانست نظر کاربران روسی را بیش از هر گوشی دیگری به خود جلب کرده و به محبوب‌ترین گوشی سامسونگ در این کشور تبدیل شود. این در حالی است که از لحاظ قدرت سخت‌افزاری وضعیت خوبی ندارد.

شیائومی هم با رشدی ۲۹٪ به نسبت سال ۲۰۲۰، با در اختیار گرفتن ۲۳٪ از سهم بازار در رتبه‌ی دوم قرار گرفت. دلیل اصلی موفقیت این شرکت هم عرضه‌ی گوشی‌های ارزان‌قیمت از سری ردمی است که بیش از سه‌چهارم فروش کل گوشی‌های شیائومی در این کشور را در سال ۲۰۲۱ شامل شدند.

اپل با ۱۳٪ سهم، در رتبه‌ی سوم و بالاتر از شرکت‌های چینی دیگر نظیر آنر و ریلمی قرار گرفت که هر یک با در اختیار گرفتن ۶ و ۵٪ از سهم بازار، رتبه‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند. اما نکته‌ی جالبی که در این بین وجود دارد، شرکت‌های چینی هستند که بیش از ۴۴٪ سهم بازار گوشی‌های هوشمند در کشور روسیه را به خود اختصاص داده‌اند. البته این میزان در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۶٪ بود که به نظر می‌رسد به خاطر خروج هواوی از عرصه‌ی رقابت، شاهد افتی ۲ درصدی بودیم. هرچند این میزان به لطف سایر شرکت‌های چینی باز هم در حال افزایش است.

البته به خاطر کم شدن ارزش واحد پولی روسیه از یک طرف، تمایل کاربران به نگه‌داشتن طولانی‌تر گوشی از طرفی دیگر و همچنین جنگ بین روسیه و اوکراین در صدر تمام دلایل، باعث شده بازار فروش گوشی در این کشور به نسبت سال گذشته افت قابل توجهی داشته باشد. فعلا حتی امیدی به بهبود شرایط هم نیست. حال باید منتظر ماند و دید آیا روسیه دست از این تصمیمات خود برمی‌دارد یا با تحریم‌های سخت‌تری مواجه خواهد شد.

منبع: Android Central

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه