سینماگران روس با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیدند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اتصال کپسول سرنشین‌دار سایوز MS-19 به ایستگاه فضایی

فضاپیمای سرنشین‌دار سایوز دقایقی پیش طی مأموریت MS-19 با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست تا این آزمایشگاه مداری برای نخستین بار میزبان سینماگران شود.

سه خدمه‌ی فضاپیمای سایوز MS-19 را که ساعت ۰۴:۵۵ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۲:۲۵ به وقت تهران) از پایگاه فضایی قزاقستان و توسط موشک «سایوز ۲.۱ای» (Soyuz 2.1a) راهی فضا شده بودند.، «کلیم شیپنکو» (Klim Shipenko) کارگردان، «یولیا پرسیلد» (Yulia Peresild) بازیگر و «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) فضانورد آژانس فضایی روسیه تشکیل می‌دادند.

پرتاب فضاپیمای سایوز MS-19 روسیه

پرتاب فضاپیمای سایوز MS-19 روسیه به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: Roscosmos/NASA

پس از حدود ۳ ساعت در راه بودن، کپسول سایوز در ساعت ۰۸:۲۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۵:۵۲ به وقت تهران) با موفقیت به ماژول «راسوِت» (Rassvet) از بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی پیوست. این بندرگاه پیش از این با جابه‌جایی کپسول سرنشین‌دار سایوز MS-18 برای ورود فضاپیمای جدید خالی شده بود.

بدین ترتیب اکنون ایستگاه فضایی بین‌المللی برای نخستین بار در طول ۲۰ سال حضور انسانی، شاهد حضور سینماگران شده است. این هنرمندان در طول اقامت کوتاه خود قرار است سکانس‌هایی از فیلمی داستانی به نام «چالش» (The Challenge) را فیلمبرداری کنند. داستان فیلم درباره‌ی پزشکی است که برای نجات جان یک فضانورد که دچار مشکل قلبی شده است، به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌شود.

روسیه در حالی فیلمبرداری از نخستین فیلم سینمایی داستانی در فضا را آغاز خواهد کرد که هنوز تاریخ پرتاب مشترک ناسا و اسپیس‌ایکس برای فیلمبرداری فیلم «تام کروز» (Tom Cruise) که برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ مطرح شده بود، معلوم نیست.

خدمه‌ی مأموریت سایوز MS-19

خدمه‌ی مأموریت سایوز MS-19
Credit: Roscosmos/NASA

پرسیلد و شیپنکو برای این پرواز آموزش‌های اضطراری را پشت سر گذاشته بودند و ضمن فراگیری اصول اولیه برای پرواز فضایی، آماده شدن و فیلمبرداری بدون حضور دیگر عوامل فیلم مانند عوامل گریم و نورپردازی را تمرین کرده‌اند.

با اتصال کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی، عملیات هم‌فشار شدن انجام می‌شود و در نهایت مسافران این فضاپیما به خدمه‌ی مأموریت «اعزام ۶۵» (Expedition 65) شامل «مارک وانده هی» ( Mark Vande Hei)، «شین کیمبرو» (Shane Kimbrough) و «مگان مک‌آرتور» (Megan McArthur) از ناسا به همراه «آکیهیکو هوشیده» (Akihiko Hoshide) فضانورد ژاپنی و توماس پسکی (Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا (ESA) و «اولگ نویتسکی» (Oleg Novitskiy) و «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) از آژانس فضایی روسیه می‌پیوندند. گفتنی است روز گذشته هوشیده طی مراسمی فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی را به پسکی منتقل کرده بود.

سینماگران روس به مدت ۱۲ روز در ایستگاه فضایی بین‌المللی فعالیت خواهند داشت و سپس به همراه نویتسکی و توسط کپسول مأموریت سایوز MS-18 که به افتخار فضانورد فقید روسیه «یوری گاگارین» (Yu. A. Gagarin) نام گرفته، به زمین بازمی‌گردند.

پرواز مأموریت سایوز MS-19 در حالی به حضور سینماگران گره خورده است که یک رویداد سینمایی-فضایی دیگر هم در روزهای آینده انجام خواهد شد و «ویلیام شاتنر» (William Shatner) بازیگر پیشکسوت آمریکایی با سفر توسط کپسول «نیو شپرد» شرکت بلو اوریجین، به مسن‌ترین فردی تبدیل خواهد شد که سفر فضایی را تجربه می‌کند.

عکس کاور: اتصال کپسول سرنشین‌دار سایوز MS-19 به ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: NASA

منابع: Space, NASAبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما