سامسونگ و ویوو بیشترین گوشی ۵G را در سه ماه نخست ۲۰۲۱ فروختند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
سامسونگ و ویوو 5G

با توجه به آماری که از مؤسسه‌ی تحقیقاتی Strategy Analytics منتشر شده، به نظر می‌رسد دو شرکت سامسونگ و ویوو در فروش گوشی‌های مجهز به اینترنت ۵G موفق‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند در جهان بودند.

اینترنت ۵G از سال ۲۰۱۹ در محصولات هوشمند استفاده شد و از آن زمان تاکنون گوشی‌های بسیار زیادی را شاهد بودیم که با تجهیز به این شبکه‌ی پرسرعت راهی بازار شدند. اما سرعت تولید محصولات مجهز به این فناوری بسیار بیشتر از سرعت کشورهای مختلف در آماده‌سازی تجهیزات لازم اینترنت ۵G بود که هنوز هم نتوانستند بستر لازم را برای بهره‌مندی از آن فراهم کنند و در نتیجه می‌بینیم حتی حالا که شرکت‌ها غالبا گوشی ۵G تولید می‌کنند، از جمله میان‌رده و اقتصادی، اما باز هم کاربران زیادی وجود دارند که گوشی‌های ۴G خریداری می‌کنند.

با این حال خرید گوشی‌های ۵G می‌تواند تضمینی باشد برای چندین سال آینده که اینترنت ۵G همه‌گیر خواهد شد. البته به این شرط که یک گوشی هوشمند خوب و باکیفیت خریداری کنید که پیش از این در مطلبی جداگانه به معرفی ۱۰ گوشی ۵G برتر در محدوده‌ی قیمتی مختلف پرداخته بودیم.

چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سامسونگ و ویوو دو شرکت برتر در زمینه‌ی فروش گوشی هوشمند ۵G بودند. اطلاعات در این زمینه توسط مؤسسه‌ی آماری Strategy Analytics منتشر شده که جزئیات خوبی از وضعیت فروش گوشی‌های هوشمند شرکت‌های مختلف را هم در بازه‌ی زمانی ژانویه تا مارس (سه‌ماه‌ی نخست سال ۲۰۲۱) اختیارمان قرار داد.

با توجه به آنچه که منتشر شده، می‌بینیم که سامسونگ موفق شد ۱۷ و ویوو هم ۱۹٫۴ میلیون گوشی هوشمند ۵G را در بازه‌ی زمانی سه‌ماه‌ی نخست ۲۰۲۱ به فروش برسانند. این دو شرکت در مقایسه با شرکت‌های دیگر، بیشترین رشد را در این زمینه به نسبت سه‌ماه‌ی آخر سال ۲۰۲۰ داشتند و میزان رشد آن‌ها هم به ترتیب ۷۹ و ۶۲ درصد بود که رقم بسیار قابل توجهی هم به حساب می‌آید.

اپل اما همچنان با فاصله‌ی بسیار زیادی در صدر قرار دارد اما این بدان معنا نیست که عملکرد شرکت آمریکایی خوب بوده است. اگرچه کوپرتینویی‌‌ها موفق شدند با فروش ۴۰٫۴ میلیون دستگاه آیفون ۱۲، بهترین عملکرد را در مقایسه با شرکت‌های دیگر داشته باشند اما این آمار اصلا با ۵۲٫۲ میلیون دستگاهی که اپل موفق شده بود در سه‌ماه‌ی آخر سال ۲۰۲۱ به فروش برساند قابل مقایسه نیست. در نتیجه شاهد افت ۲۳ درصدی رشد فصلی شرکت آمریکایی بودیم که هیچ شرکت دیگری در لیست منتشر شده توسط Strategy Analytics، چنین میزان افتی نداشت.

در رده‌ی دوم اما اوپو قرار دارد که موفق شد در بازه‌ی زمانی یاد شده در سال ۲۰۲۱، حدود ۲۱٫۵ میلیون گوشی هوشمند ۵G را به فروش برساند که به نسبت سه‌ماه آخر سال ۲۰۲۰، رشدی ۵۵ درصدی را نشان می‌دهد. شیائومی، دیگر شرکت چینی است که با فروش ۱۶٫۶ میلیون گوش و با رشدی ۴۱ درصدی در رده‌ی پنجم بهترین شرکت‌ها از لحاظ فروش گوشی مجهز به اینترنت ۵G قرار گرفت.

بدین ترتیب در بین پنج شرکت برتر، سه شرکت چینی را شاهد هستیم که رشد خوب این شرکت‌ها را طی چند سال گذشته نشان می‌دهد. این در حالی است که معروف‌ترین برند چینی چند سال اخیر یعنی هواوی حتی در جمع ۵ فروشنده‌ی برتر گوشی هم قرار ندارد. این اتفاق هم در حالی رخ داده که شرکت سال گذشته توانسته بود برای مدت کوتاهی به صدر جدول بهترین شرکت از لحاظ فروش گوشی هوشمند رسیده و سامسونگ را پشت سر بگذارد. اما تحریم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حسابی این شرکت را از پا درآوردند و اکنون اصلا وضعیت خوبی را برای آن شاهد نیستیم.

شما عزیزان می‌توانید عملکرد شرکت‌های مختلف را در فروش گوشی‌های ۵G در سه‌ماه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ در جدول زیر مشاهده کنید.

رشد فصلی سهم از بازار در سه‌ماه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ فروش در سه‌ماه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ سهم از بازار در سه‌ماه‌ی آخر سال ۲۰۲۰ فروش در سه‌ماه‌ی آخر سال ۲۰۲۰ شرکت سازنده‌ی گوشی
۲۳- درصد ۲۹٫۸ درصد ۴۰٫۴ میلیون ۴۰٫۷ درصد ۵۲٫۲ میلیون اپل
۵۵ درصد ۱۵٫۸ درصد ۲۱٫۵ میلیون ۱۰٫۹ درصد ۱۳٫۹ میلیون اوپو
۶۲ درصد ۱۴٫۳ درصد ۱۹٫۴ میلیون ۹٫۴ درصد ۱۲٫۰ میلیون ویوو
۷۹ درصد ۱۲٫۵ درصد ۱۷٫۰ میلیون ۷٫۴ درصد ۹٫۵ میلیون سامسونگ
۴۱ درصد ۱۲٫۲ درصد ۱۶٫۶ میلیون ۹٫۲ درصد ۱۱٫۸ میلیون شیائومی
۲۸- درصد ۱۵٫۳ درصد ۲۰٫۸ میلیون ۲۲٫۴ درصد ۲۸٫۷ میلیون سایر
۶ درصد ۱۰۰٫۰۰ درصد ۱۳۵٫۷ میلیون ۱۰۰٫۰۰ درصد ۱۲۸٫۱ میلیون مجموع

این‌طور که به نظر می‌رسد، آنچه که باعث شده سامسونگ رشدی ۷۹ درصدی را در میزان فروش گوشی‌های خود شاهد باشد، تقاضای زیاد کاربران برای خرید گوشی‌های سری گلکسی S21 است که عملکردی فوق‌العاده از خود به نمایش گذاشتند؛ به‌خصوص در کشورهای کره‌ی جنوبی، آمریکا و بخش‌هایی از اروپا. از طرفی دیگر، ویوو هم در کشور چین و در قاره‌ی اروپا توانست عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. شیائومی و اوپو هم در همین مناطق موفق شدند فروش بسیار خوبی را تجربه کنند. اپل هم اگرچه فروش خوبی را با سری آیفون ۱۲، تنها گوشی‌های مجهز به اینترنت ۵G خود تجربه کرد اما به نسبت سه‌ماه آخر سال گذشته، عملکرد خوبی نداشت.

به طور کلی، بازار گوشی‌های هوشمند ۵G به لطف افزایش تعداد این محصولات در بازه‌ی قیمتی مختلف با رشد فصلی ۶ درصدی همراه بوده و به رقم خوب ۱۳۵٫۷ میلیون دستگاه رسید. تقاضا برای خرید گوشی‌های ۵G هنوز خیلی بالا نیست اما در برخی از کشورها نظیر کره‌ی جنوبی، چین، آمریکا و بخش‌هایی از اروپا که بستر لازم برای بهره‌مندی از این فناوری به صورت کامل فراهم است، شاهد فروش چشمگیر این گوشی‌ها هستیم.

Strategy Analytics پیش‌بینی می‌کند تا پایان سال جاری میلادی، میزان فروش گوشی‌های ۵G به رقم خیره‌کننده‌ی ۶۲۴ میلیون دستگاه برسد؛ یعنی حدود ۴٫۵ برابر بیشتر از چیزی شود که اکنون شاهد آن هستیم. البته با کاهش شیوع ویروس کرونا و همچنین بازگشایی بسیاری از فروشگاه‌های فیزیکی و به طور کلی آسان‌تر شدن فرایند خرید و از طرفی تولید گوشی‌های اقتصادی مجهز به اینترنت ۵G با قیمتی حتی حوالی ۲۰۰ دلار، رسیدن به چنین آمار فروشی غیرممکن نیست. اما باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد.

بدیهی است هرچه زمان می‌گذرد، باید با گوشی‌های ۴G خداحافظی کرده و به سمت محصولات مجهز به اینترنت ۵G قدم برداریم. همین‌طور که شرکت‌ها دیگر گوشی‌های پرچم‌دار ۴G تولید نمی‌کنند و محصولات آن‌ها غالبا ۵G هستند، کاربران هم باید آرام‌آرام خود را برای این تغییر بزرگ آماده کنند.

منبع: GSMArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما