قابلیت Expert RAW سامسونگ دو ویژگی جدید و جذاب دریافت می‌کند

۱۹ تیر ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۹ ۱۹ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
Expert RAW سامسونگ

اینطور که به نظر می‌رسد، قابلیت Expert RAW دوربین گوشی‌های پرچم‌دار سامسونگ قرار است با دریافت آپدیت بعدی، به امکانات جدید و جذابی مجهز شود.

قابلیت Expert RAW یکی از بهترین و شاید بتوان ادعا کرد جذاب‌ترین و حرفه‌ای‌ترین قابلیتی است که در دسترس کاربران گوشی‌های پرچم‌دار شرکت کره‌ای قرار دارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد کنترل کاملی روی تقریبا می‌توان گفت تمام بخش‌های دوربین گوشی داشته باشند.

هدف سامسونگ از عرضه‌ی این قابلیت این بود که کاربرانی که به صورت حرفه‌ای با موبایل عکاسی و فیلم‌برداری می‌کنند بتوانند تمام پتانسیل سخت‌افزار آن را بیرون بکشند و تصاویر بسیار جذابی را به ثبت برسانند. از زمانی که شرکت کره‌ای این قابلیت را برای گوشی‌های پرچم‌دار جدیدش منتشر کرد، استقبال بسیار خوبی از آن شد به گونه‌ای که سامسونگ را مجاب کرد تا آن را برای پرچم‌داران قدیمی‌تر نیز عرضه کند.

اکنون مدت زمان زیادی است که بسیاری از کاربران منتظر هستند این قابلیت به دستشان برسد اما متأسفانه هربار به دلایل مختلفی این اتفاق رخ نمی‌دهد. حالا هم که گفته می‌شود با آپدیت بعدی قرار است قابلیت‌های خوبی برای Expert RAW عرضه شود، خبر رسیده که احتمالا عرضه‌ی آن برای گوشی‌ها قدیمی با تأخیر مواجه خواهد شد.

اما می‌پردازیم به دو قابلیت جدید Expert RAW در گوشی‌های پرچم‌دار جدید سامسونگ تا ببینیم چه هستند و چه کاربردی دارند. نخستین قابلیت، Custom Preset نام دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تنظیمات سفارشی دوربین گوشی خود را ذخیره کرده و برای ثبت تصاویر بعدی استفاده کنند. بدین ترتیب کاربر دیگر مجبور نخواهد شد هربار برای ثبت یک تصویر، مجموعه‌ای از تنظیمات مختلف را مجددا انجام دهد و می‌تواند به‌راحتی با همان حالت ذخیره شده، به عکاسی بپردازد.

دومین قابلیت هم به منوی Save Format مرتبط است؛ به این صورت که اکنون به کاربران اجازه می‌دهد تصاویر ثبت شده توسط دوربین در حالت Expert RAW را با فرمت‌های RAW یا JPEG ذخیره کنند. در حال حاضر تصاویر در این حالت با هر دو فرمت ذخیره می‌شوند که که گاهی اوقات حجم بسیار زیادی را اشغال می‌کنند. بنابراین خیلی عالی شده که اکنون کاربران حق انتخاب دارند.

اینطور که به نظر می‌رسد، این قابلیت که برای سری S22 و S21 و همچنین گوشی‌های تاشوی جدید شرکت کره‌ای در دسترس قرار دارد، قرار است به‌زودی برای گلکسی S20 اولترا، گلکسی نوت ۲۰ اولترا و گلکسی زد فولد ۲ هم عرضه شود. اما متأسفانه تاریخ دقیقی برای این موضوع وجود ندارد.

پیش‌تر قرار بود این اتفاق در نیمه‌ی نخست امسال رخ دهد. اما نیمه‌ی نخست یک ماه است که پایان یافته؛ این یعنی به نظر می‌رسد برنامه تغییر کرده باشد. طبق جدیدترین اخبار موجود، دارندگان گوشی‌های یادشده باید تا فصل پاییز و به طور دقیق‌تر تا ماه سپتامبر برای دریافت آپدیت جدید منتظر بمانند.

لازم به ذکر است شرکت به صورت مستقیم اشاره کرده این قابلیت در گلکسی S20 اولترا فقط با دوربین اصلی و فوق عریض سازگاری دارد و نه با دوربین تله‌فوتو. دلیل اصلی هم این است که Expert RAW مبتنی بر قابلیت Bayer Raw است که لنز هیبریدی تله‌فوتو در گلکسی S20 اولترا که زوم ۱۰ برابری را هم ارائه می‌دهد، قادر به خروجی دادن تصاویر با این حالت نیست.

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما