گلکسی S23 دوربین زیر نمایشگر نخواهد داشت؛ اما S24 شاید

۴ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گلکسی S23 دوربین زیر نمایشگر

اینطور که به نظر می‌رسد، سامسونگ قرار نیست در سری گلکسی S23 از فناوری دوربین زیر نمایشگر استفاده کند اما ظاهرا سری گلکسی S24، نخستین پرچم‌داران سامسونگ خواهند بود که به این قابلیت جذاب مجهز می‌شوند.

فناوری دوربین زیر نمایشگر در حال حاضر یک فناوری بسیار جذاب و البته نوپا به حساب می‌آید که متأسفانه فقط یک شرکت موفق شده با علم کنونی، به بهترین شکل ممکن آن را در گوشی خود تعبیه کند. آن شرکت هم ZTE است که Axon 40 اولترا را به چنین فناوری جذابی مجهز کرده است. البته ZTE نخستین شرکتی هم به حساب می‌آید که این فناوری را در یکی از گوشی‌هایش استفاده کرد اما در آن زمان کیفیتی را که انتظار داشتیم از دوربین سلفی آن شاهد نبودیم.

ZTE Axon 40 Ultra launched as world's first Snapdragon 8 Gen 1 phone with under-display camera - Gizmochina

تصویری از ZTE Axon 40 اولترا با دوربین زیر نمایشگر

سامسونگ اما به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند تصمیم گرفت سال گذشته گلکسی زد فولد ۳ را که گوشی تاشوی شرکت هم به حساب می‌آید، به این فناوری مجهز کند. گلکسی زد فولد ۳ به دوربین سلفی زیر نمایشگر تاشونده مجهز شد اما عملکرد این دوربین خیلی خوب نبود. نمی‌دانیم آیا در نسل جدید یعنی زد فولد ۴ هم قرار است از این فناوری استفاده شود یا خیر اما زمزمه‌های زیادی وجود داشت مبنی بر اینکه شرکت کره‌ای می‌خواهد پرچم‌داران سال آینده‌ی خود یعنی سری گلکسی S23 را به دوربین زیر نمایشگر مجهز کند.

اما با توجه به خبری که به‌تازگی به دستمان رسیده، به نظر می‌رسد این اتفاق نخواهد افتاد. این خبر را منابع یکی از زنجیره‌های تأمین منتشر کرده و مدعی شده در هیچ یک از مدل‌های گلکسی S23 از دوربین زیر نمایشگر استفاده نخواهد شد. با توجه به گفته‌های این منبع، ظاهرا سامسونگ سفارش قطعات مورد نیاز برای تولید سری گلکسی S23 را ثبت کرده و در آن هم خبری از فناوری یادشده نیست. بنابراین هیچ شانسی وجود ندارد که پرچم‌داران مورد انتظار سامسونگ به آن مجهز شوند.

همانطور که گفته شد، برخی‌ها منتظر بودند که حتی شده گلکسی S23 اولترا به این فناوری مجهز شود چون سامسونگ آن را در یکی از گوشی‌های خود استفاده کرده اما به نظر می‌رسد شرکت کره‌ای نمی‌خواهد با پرچم‌دارانی که همچنان در بین کاربران از محبوبیت و مقبولیت بیشتری از گوشی‌های تاشو برخوردارند، چنین ریسکی را انجام دهد.

البته نکته‌ی مثبت اینجاست که دوربین سلفی سری گلکسی S23 قرار است ارتقا داشته باشد. نمی‌دانیم آیا این ارتقا برای دوربین سلفی گلکسی S23 اولترا هم خواهد بود یا خیر اما دو مدل استاندارد و پلاس ظاهرا به دوربین سلفی ۱۲ مگاپیکسلی مجهز خواهند شد تا بالاخره بعد از سه سال، تغییری در این قسمت ایجاد شود. حال دوربین سلفی گلکسی S23 اولترا یک سری قابلیت‌های جذاب نظیر لرزشگیر اپتیکال خواهد داشت یا خیر مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید چه خبرهایی در این رابطه منتشر می‌شود. بنابراین اگر عدم بهره‌مندی گوشی‌های جدید به دوربین زیر نمایشگر خبر بدی باشد، اینکه می‌دانیم قرار است شاهد بهبود کیفیت دوربین سلفی آن‌ها باشیم، خودش یک نکته‌ی امیدوارکننده به حساب می‌آید.

اما بر می‌گردیم به دوربین زیر نمایشگر. ظاهرا یک شایعه‌ی محتمل در رابطه با این فناوری وجود دارد که بهتر است به آن اشاره کنیم. دیر یا زود به نظر می‌رسد شرکت‌ها باید به استفاده از دوربین سلفی زیر نمایشگر روی بیاورند. سامسونگ یک‌بار این کار را سال گذشته انجام داده و اگر سال بعد دست به چنین کاری نزند، احتمال اینکه دو سال بعد این کار را انجام دهد بسیار زیاد است.

بنابراین می‌توان انتظار داشت در سال ۲۰۲۴، پرچم‌داران سری گلکسی S24 نخستین گوشی‌های پرچم‌دار غیرتاشوی سامسونگ باشند که دوربین زیر نمایشگر خواهند داشت. هرچند خبری هم که در این رابطه وجود دارد فقط در حد شایعه است و نمی‌توان به آن به صورت ۱۰۰٪ اطمینان داشت. این خبر را همان منبعی منتشر کرده که مدعی شده سری گلکسی S23 قرار نیست دوربین زیر نمایشگر داشته باشد.

منطقی هم خواهد بود اگر شرکت کره‌ای استفاده از این فناوری را در پرچم‌دارهای قدرتمند خود به تعویق بیندازد چون در این صورت زمان کافی برای بهبود مشکلات آن خواهد داشت. اکنون بیشتر زمان آزمون و خطاست و پرچم‌داران هم اصلا گزینه‌ی مناسبی برای آزمون و خطای یک قابلیت نوپا نیستند.

منبع: NotebookCheck

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar علی پارسی

    وقتی تو زد فولد ۳ آورده چرا تو این نیاره ؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه