آیا گلکسی S23 اولترا واقعا عکس‌های تقلبی از ماه ثبت می‌کند؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گلکسی S23 اولترا ماه

طی چند روز گذشته، احتمالا با خبرهای مربوط به تقلب گلکسی S23 اولترا برای ثبت عکس از ماه روبرو شده‌اید. همانطور که احتمالا می‌دانید، طی چند سال گذشته مدل‌های اولترا سری گلکسی S توجه زیادی به عکاسی از ماه نشان داده‌اند و سامسونگ با این کار می‌خواهد قدرت زوم گوشی‌های خود را به رخ رقبا بکشد.

گلکسی S23 اولترا ماه

در همین رابطه، چند روز قبل یکی از کاربران ردیت عکسی از ماه گرفته، سایز آن را پایین آورده، عکس موردنظر را مات کرده و سپس با استفاده از گلکسی S23 اولترا از مانیتور عکس گرفته است. همانطور که در تصویر بالا می‌توانید ببینید، با وجود عکاسی از مانیتور، کاربر موردنظر با عکس سمت راست روبرو شده است که وضوح بسیار بالاتری دارد. کاربران می‌گویند که سامسونگ این مشخصه را به‌عنوان یکی از قابلیت‌های حقیقی دوربین این گوشی تبلیغ کرده ولی در واقع این افراد را فریب می‌دهد. اما آیا اوضاع به همین سادگی است؟

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy S23 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

پردازش تصاویر در گوشی‌های هوشمند یک پدیده‌ی بسیار پیچیده است که هرکدام از شرکت‌های سازنده در این زمینه رویکرد متفاوتی را اتخاذ می‌کنند. به همین خاطر دوربین برخی گوشی‌ها رنگ‌ها را نسبتا اغراق شده ارائه می‌دهند و برخی دیگر تلاش می‌کنند عکس‌ها شباهت بیشتری به دنیای واقعی داشته باشند. از سوی دیگر ممکن است حین عکاسی از یک سوژه، در پیش‌نمایش عکس موردنظر با جذابیت زیادی روبرو شوید ولی بعد از اعمال شدن پردازش‌های نرم‌افزاری، شاید عکس نهایی مطابق سلیقه‌ی شما نباشد.

گلکسی S23 اولترا ماه

زمانی که یک چیپست جدید معرفی می‌شود، شرکت سازنده در تبلیغات مربوط به آن توجه زیادی به قابلیت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی نشان می‌دهد. گوشی‌های هوشمند برای پردازش‌های نرم‌افزاری تا حد زیادی به این قابلیت‌ها متکی هستند. گفتنی است در چند سال اخیر تعداد بیشتری از گوشی‌ها به ارائه‌ی قابلیت عکاسی با فرمت RAW روی آورده‌اند که در این حالت، عکس‌های موردنظر تا حد ممکن بدون پردازش‌های نرم‌افزاری و به صورت خام به دست کاربر می‌رسد تا برای ادیت آن‌ها به داده‌های بیشتری در عکس دسترسی داشته باشد.

همان استدلال، وضعیت متفاوت

چند سال قبل، همین بحث تقلب برای عکاسی از ماه، برای هواوی P30 پرو حاشیه‌های زیادی را درست کرد. این گوشی یکی از اولین گوشی‌های مجهز به دوربین پریسکوپی بود و به همین خاطر موفق شد سروصدای زیادی راه بیندازد. تقلب این گوشی برای عکاسی از ماه، بحث‌های زیادی را بین کاربران فنی ایجاد کرد اما در نهایت بسیاری از بحث‌ها به این نتیجه رسید که تقلبی بودن یا نبودن عکس از ماه واقعا موضوع مهمی نیست. در این میان باید همین استدلال را برای گلکسی S23 اولترا هم مطرح کنیم.

باید خاطرنشان کنیم در همین زمینه سامسونگ حدود دو سال قبل توضیحات فنی مفصلی را ارائه داده است. سامسونگ در این گزارش به نحوه‌ی عکاسی از ماه توسط یک دوربین پریسکوپی با قابلیت زوم حداکثر ۱۰ برابری پرداخته است. سامسونگ توضیح داده که این دوربین‌ها با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند وضعیت ماه عکاسی شده را تشخیص بدهند و بر اساس همان وضعیت، تصاویر بهتری را در اختیار کاربر قرار دهند.

در همین گزارش آمده که اگر ماه توسط ابرها یا اجرام دیگر پوشیده شود، دوربین نمی‌تواند آن را شناسایی کند. به همین خاطر اگر در آسمان بدون ابر از ماه عکاسی کنید، با کیفیت بسیار خوبی از ماه روبرو می‌شوید اما اگر در یک شب ابری چنین کاری را انجام دهید، ماه صرفا به عنوان یک توپ سفید رنگ بزرگ به نمایش درمی‌آید.

سخن پایانی

گلکسی S23 اولترا ماه

در نهایت باید بگوییم که از نظر توانایی‌های دوربین این گوشی، این موضوع واقعا اهمیت زیادی ندارد. اما در این میان، بسیاری از کاربران معمولی از این موضوع خبر ندارند و به همین خاطر اگر مثلا در شرایط ابری از ماه عکس بگیرند، از کیفیت پایین عکس‌های ثبت شده تعجب می‌کنند. بدون شک این رویکرد سامسونگ کمی گمراه‌کننده به نظر می‌رسد و نمی‌توانیم این موضوع را کتمان کنیم. اما واقعیت این است که این رویکرد طی چند سال گذشته با اعتراض چندانی روبرو نشده و به همین خاطر سامسونگ برای مدل اولترا به استفاده از آن ادامه می‌دهد.

در این میان اگر به هیچ عنوان از این مشخصه دل خوشی ندارید، فقط کافی است در اپ دوربین قابلیت Scene optimizer را غیرفعال کنید تا دیگر تصاویر تقلبی از ماه ثبت نشود.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy S23 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت

منبع: Android Central

راهنمای خرید گوشی موبایل


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما