گلکسی S25 ممکن است با تراشه‌ی کاملا اختصاصی عرضه شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
گلکسی S

یکی از افشاگران به تازگی مدعی شده که سامسونگ می‌خواهد در سال ۲۰۲۵ از یک تراشه‌ی کاملا اختصاصی برای گوشی‌های پرچم‌دار سری گلکسی S رونمایی کند. اگرچه برخی کاربران فکر می‌کنند که تراشه‌های پرچم‌دار اگزینوس هم کاملا اختصاصی هستند، اما باید خاطرنشان کنیم این تراشه‌ها فقط برای سری گلکسی S مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. در ضمن سامسونگ برخی از این تراشه‌ها را در اختیار شرکت‌هایی مانند ویوو و موتورولا قرار می‌دهد.

خبرگزاری کره‌ای Inews24 و افشاگری که با نام کاربری Ice Universe در توییتر فعالیت دارد، اعلام کرده‌اند که مدیران سامسونگ به دلیل انتقاد‌های گسترده بابت عملکرد سری گلکسی S22 نگران وضعیت پرچم‌داران خود هستند. همچنین گفته می‌شود آن‌ها از مدیریت حرارتی ضعیف تراشه‌های اسنپدراگون ۸ نسل ۱ و اگزینوس ۲۲۰۰ هم ناراضی هستند. بنابراین مانند اپل که سال‌هاست برای آیفون از تراشه‌های اختصاصی بهره می‌برد، سامسونگ هم می‌خواهد برای پرچم‌داران خود رویکرد مشابهی را اتخاذ کند.

گلکسی S

سامسونگ در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار در تراشه‌ی اگزینوس ۸۸۹۰ از هسته‌های پردازشی اختصاصی موسوم به Mongoose استفاده کرد. با وجود سرمایه‌گذاری گسترده‌ی سامسونگ، این هسته‌ها نتوانستند توجهات زیادی را جلب کنند و با انتقادات گسترده‌ای روبرو شدند. در نهایت سامسونگ در سال ۲۰۱۹ شکست را پذیرفت و توسعه‌ی هسته‌های پردازشی اختصاصی را به طور کامل کنار گذاشت. در عوض مدیران این شرکت تصمیم گرفتند مانند کوالکام و مدیاتک، برای پردازنده‌ی موجود در تراشه‌های خود از هسته‌های طراحی شده توسط Arm بهره ببرند.

روی هم رفته اگر این خبر صحت داشته باشد، آینده‌ی جدیدترین تراشه‌های پرچم‌دار اگزینوس در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. زیرا به نظر می‌رسد مدیران سامسونگ به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه دادن رویه‌ی فعلی فایده ندارد و در نتیجه ممکن است تا سال ۲۰۲۵ خبری از معرفی تراشه‌های پرچم‌دار اگزینوس نباشد. البته این یک خبر خوب برای طرفداران گوشی‌های سری گلکسی S محسوب می‌شود. زیرا این کاربران سال‌هاست که می‌گویند سامسونگ باید تمام این گوشی‌ها را در تمام بازارها با چیپست اسنپدراگون راهی بازار کند.

گلکسی S

همانطور که احتمالا می‌دانید، گوشی‌های سری گلکسی S هر ساله با دو چیپست مختلف راهی بازار می‌شوند. یکی از این چیپست‌ها اگزینوس و دیگری اسنپدراگون است. با توجه به اینکه معمولا چیپست‌های اگزینوس ضعیف‌تر از رقیب ساخت کوالکام هستند، همین تفاوت در عملکرد با اعتراضات زیادی روبرو می‌شود. به دلیل همین اعتراضات، سامسونگ تصمیم گرفت با همکاری AMD یک پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمند را برای تراشه‌های پرچم‌دار خود توسعه دهد. اگزینوس ۲۲۰۰ اولین تراشه‌ی سامسونگ است که با پردازنده‌ی گرافیکی AMD راهی بازار شد. اما علی‌رغم تمام امیدهای ایجاد شده، این تراشه هم ناامید‌کننده ظاهر شد. به طور مشخص، مهم‌ترین تفاوت این تراشه نسبت به اسنپدراگون ۸ نسل ۱ مربوط به پردازنده‌ی گرافیکی است. زیرا پردازنده‌ی هر دو از هسته‌های یکسانی بهره می‌برند.

حقیقت این است که سامسونگ با وجود اینکه یکی از بزرگ‌ترین سازندگان تراشه در جهان محسوب می‌شود و از این راه درآمد قابل توجهی را کسب می‌کند، اما هنوز در زمینه‌ی طراحی تراشه نتوانسته رقیب قدرتمندی برای رقبای خود باشد. از سوی دیگر می‌توانیم به مدیاتک اشاره کنیم که تا همین چند سال قبل به عنوان سازنده‌ی تراشه‌های ضعیف شناخته می‌شد اما حالا روز‌به‌روز سروصدای بیشتری راه می‌اندازد و سهم بازار آن رو به افزایش است.

در هر صورت اگر این خبر مربوط به تلاش سامسونگ برای تغییر جهت تراشه‌های اگزینوس درست باشد، احتمالا طی ماه‌های آینده گزارش‌ها و شایعات بیشتری در مورد این موضوع منتشر خواهد شد.

منبع: notebookcheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما