گلکسی واچ ۵ شاید به دماسنج مجهز شود

۲۱ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
گلکسی واچ 5 دماسنج

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی وب‌سایت ETNews، سامسونگ قصد دارد ساعت هوشمند بعدی خود یعنی گلکسی واچ ۵ را به سنسور بسیار کاربردی دماسنج مجهز کند.

در حال حاضر سامسونگ در زمینه‌ی تولید گجت‌های پوشیدنی یکی از بهترین شرکت‌ها به حساب می‌آید. به‌خصوص اینکه در ساخت مدل‌های جدید با گوگل وارد همکاری شد تا بتواند به‌جای تایزن، از سیستم‌عامل اختصاصی و بسیار بهتر گوگل یعنی Wear OS در آن‌ها استفاده کند. در نتیجه‌ی همین اقدام، سری گلکسی واچ ۴ اکنون فوق‌العاده کاربردی‌تر از قبل شده‌اند و ارزش خرید بیشتری هم به نسبت مدل‌های مجهز به تایزن پیدا کرده‌اند.

سامسونگ به مدت یک سال، حق انحصاری استفاده از سیستم‌عامل گوگل را در اختیار دارد. این یعنی به هیچ شرکت دیگری چنین اجازه‌ای داده نخواهد شد که در طول این یک سال از Wear OS استفاده کنند. اما این‌طور که به نظر می‌رسد، شرکت کره‌ای برای نسل پنج از ساعت‌های هوشمند خود هم باید از همین سیستم‌عامل بهره ببرد. البته در رابطه با این موضوع خبرهای زیادی منتشر نشده است اما آنچه از سری گلکسی واچ ۵ می‌دانیم امکان تجهیز آن‌ها به سنسور بسیار کاربردی دماسنج است. سنسوری که به آن‌ها اجازه می‌دهد دمای بدن کاربر را اندازه‌گیری کنند.

طبق آنچه در رابطه با ساعت‌های هوشمند نسل آینده‌ی سامسونگ می‌دانیم، شرکت کره‌ای موفق به توسعه‌ی فناوری جالبی شده که امکان اندازه‌گیری دمای بدن را بدون اینکه تحت تأثیر عوامل خارجی نظیر نور مستقیم خورشید یا افزایش دما به خاطر تمرین‌های زیاد قرار بگیرد، اندازه‌گیری کند. فناوری بسیار جالبی که در دقت سنسور یادشده تأثیر فوق‌العاده مهمی دارد.

از آنجایی که طی این دو سه سال اخیر، ویروس کرونا به شدت کاربران را درگیر خود کرده است و گاهی اوقات هم همچنان به آمار مرگ و میر آن اضافه می‌شود، بسیار حیاتی است که کاربران گجتی در اختیار داشته باشند که در صورت افزایش دمای بدن، به سرعت این موضوع را به آن‌ها اطلاع دهند تا خیلی زود بتوانند فرایند پیشگیری را آغاز کنند یا اینکه اگر در منزل حضور ندارند، خود را به آنجا برسانند تا بهتر بتوانند از خود مراقبت کنند. همچنین این سنسور جدید نه فقط برای تشخیص علائم کرونا بلکه برای شناسایی چرخه‌ی قاعدگی هم به کمک کاربران خواهد آمد.

این‌طور که به نظر می‌رسد، در واقع باید بگوییم اگر همه چیز طبق برنامه‌های سامسونگ پیش برود، مثل همیشه در ماه آگوست امسال (تابستان) باید شاهد رونمایی از گلکسی واچ ۵ باشیم. حال نمی‌دانیم شرکت کره‌ای چه تعداد ساعت هوشمند را برای امسال در دستور کار قرار داده اما هرچه که هست، مطمئن هستیم این شرکت نمی‌خواهد از مسیری که آن را با قدرت آغاز کرده، به این زودی‌ها خارج شود. سامسونگ سری گلکسی واچ ۴ را هم در رویدادی در ماه آگوست سال گذشته رونمایی کرد. بنابراین اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، امسال هم همین اتفاق را شاهد خواهیم بود.

از بحث ساعت هوشمند هم که بگذریم، در برخی از خبرگزاری‌ها آمده که سامسونگ می‌خواهد سنسور تشخیص دمای بدن را حتی به گلکسی بادزهای نسل بعد خود نیز اضافه کند. سامسونگ به احتمال زیاد این قابلیت را در بادز جدید بکار خواهد گرفت چرا که گفته می‌شود در حال کار روی فناوری جالبی است که می‌تواند طول موج فروسرخ ساتع‌شده از پرده‌ی گوش را اندازه‌گیری کند و در نتیجه دمای بدن را تشخیص دهد.

نکته‌ی جالب اینجاست که اپل هم مثل سامسونگ تاکنون در ساعت‌های هوشمند خود از قابلیت سنجش دمای بدن استفاده نکرده است. دلیل اصلی این موضوع هم عدم بهره‌مندی از فناوری است که اجازه نمی‌دهد عوامل محیطی روی اندازه‌گیری دمای بدن تأثیر بگذارند. سامسونگ که انگار راه‌حل این موضوع را پیدا کرده حال باید دید اپل چه می‌کند.

در سال ۲۰۲۰‌، بازار ساعت‌های هوشمند ۵۰٪ و در سال ۲۰۲۱ هم ۲۰٪ به نسبت هر سال قبل رشد داشت. در نتیجه سامسونگ تصمیم گرفت تمرکز بیشتری روی این بخش بگذارد تا بتواند در این بخش رشد کند. شرکت امیدوار است در سال ۲۰۲۲، رشدی دورقمی داشته باشد. حال باید دید آیا با اضافه شدن این قابلیت جدید و قابلیت‌های جدید و کاربردی دیگر، این اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

منبع: AndoridAuthority ,SamMobile

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه