سامسونگ گلکسی زد فلیپ؛ پیوند فشن و تکنولوژی

۱۳ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰ ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
گوشی تاشوی ارزان‌قیمت سامسونگ

تاکنون به مسیر توسعه‌ی طراحی گوشی‌های موبایل از ابتدا تا به امروز توجه کرده‌اید؟ اولین موبایل‌های موجود در بازار ظاهری زمخت با اندازه‌هایی بزرگ داشتند که حمل آن‌ها کمی چالش‌برانگیز بود. در همین دوران بود که ناگهان سامسونگ با ارائه یک محصول کاملا متفاوت یعنی گوشی‌های تاشو، کوچک و تخم‌مرغی شکل، ذایقه‌ی بازار را تغییر داد و نشان داد که یک گوشی موبایل می‌تواند علی‌رغم ظاهری ظریف و کوچک، کارایی گوشی‌های بزرگ را داشته و حتی بهتر از آن‌ها عمل کند. سامسونگ در بازاری که همه‌ی مردم با موبایل‌های بزرگ خو گرفته بودند با معرفی یک گوشی کاملا متفاوت که به راحتی در کف دست جا می‌شد، انقلاب ایجاد کرد.

گوشی موبایل ارائه شده در آن زمان نه تنها اندازه و شکلی متفاوت داشت که بر خلاف تمامی محصولات تیره رنگ بازار، نقره‌ای رنگ بود. برخی معتقد بودند این محصول به راحتی نخواهد توانست جای خود را در بازار باز کرده و به دلیل کوچک بودن این حس را ایجاد می‌کند که کارایی کافی نیز ندارد. اما قرعه کاملا برعکس رقم خورد. استقبال مردم، به خصوص جوانان از محصول، بی نظیر بود. آن‌ها معتقد بودند که گوشی‌های جدید سامسونگ نه تنها به راحتی قابل حمل است، بلکه استایل آن‌ها را نیز حفظ کرده و برای حمل آن نیازمند یک کیف جداگانه نیستند. گوشی به آسانی در جیب شلوار یا کیفشان، قرار می‌گرفت.

طراحی گوشی Z flip سامسونگ با کسب تجربه از گذشته

سامسونگ از گذشته تاکنون

امروز طراحی گوشی z flip نیز همان مسیر را طی کرده است. در شرایطی که تمامی شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی هر روز صفحه نمایش‌ها را بزرگتر کرده و به این موضوع به عنوان یه نقطه‌ی قوت نگاه می‌کنند، سامسونگ با طراحی Z flip نشان داده است که می‌توان با یک گوشی موبایل کوچک که به راحتی در کیف و جیب جا می‌شود، وارد بازار شد و بخش بزرگی از بازار را از آن خود کرد. نکته‌ی برجسته‌ی این داستان، توجه بیش از حد سامسونگ به طراحی Z flip با توجه به استانداردهای دنیای مد و فشن است. دنیایی که امروز فارغ از جنسیت و سن، همه را مجذوب خود کرده است.

نمایش زمان و تاریخ بدون نیاز به باز کردن گوشی، سلفی بدون نیاز به دست، عکاسی هایپرلپس بدون سه پایه، امکان برقراری تماس تصویری و یا تماس تلفنی در حالی که گوشی در کوچکترین اندازه‌ی خود قرار دارد و امکان چک کردن صفحات اجتماعی در حالی که Z flip به صورت پایه قرار گرفته و نیازی به هولدر ندارد، نیز نشان می‌دهد که این برند کاربری آسان را فراموش نکرده است. ضمن اینکه باز شدن گوشی و صفحه نمایش ایدئال آن سلیقه افرادی که کماکان به صفحات نمایش بزرگ علاقه‌مند هستند را پوشش داده است. موبایل تاشو با نمایش کلیه‌ی رویدادها بر روی صفحه نمایش کوچک خود به شما یادآوری می‌کند که هیچ چیزی را از دست نداده‌اید و لازم نیست هر بار برای چک کردن گوشی خود، آن را باز کنید. این محصول برای داشتن یک زندگی زیبا یا قطع موقت ارتباط شما با دنیای دیجیتال انتخابی اصولی و هوشمندانه است.

سامسونگ می‌تواند این ادعا را داشته باشد که Z flip گوشی موبایل طراحی شده برای همه سلیقه‌ها است.

طراحی شلوار جین با جیب مخصوص نگهداری گوشی Z flip سامسونگ

شلوار جین z flip

همکاری جسورانه‌ی Samsung و DR DENIM مهر تائیدی است بر این  اصل که دیگر مثل گذشته گوشی‌های موبایل تنها یک وسیله الکترونیکی نیستند و کاربران می‌توانند علاوه بر استفاده کاربردی از این محصول، از آن به عنوان یک اکسسوری استفاده کرده و استایل خود را با توجه به موبایل خود طراحی کنند.

محصول مشترکی که شامل یک شلوار جین و یک گوشی موبایل است. شلوار جینی که کافی است شما آن را به تن کنید، خود نشان‌دهنده‌ی این است که شما یکی از طرفداران پر و پا قرص Z flip هستید. جیب کوچک طراحی شده بر روی پای راست و پیروی اندازه‌های آن از ابعاد Z flip، نشان می‌دهد که امروز کاربران دیگر به جای استفاده از گوشی‌های بزرگ موجود در بازار ترجیح داده‌اند که یک گوشی موبایل کوچک که به راحتی در جیبشان قرار می‌گیرد را استفاده کنند. از طرفی حذف شدن جیب‌های بزرگ پشت شلوار و پر رنگ شدن جای آن‌ها، نشان‌دهنده‌ی عبور کاربران از طراحی‌های قدیمی است. جسارتی که علاوه بر گوشی موبایل در طراحی شلوار جین نیز به خوبی مورد توجه قرار گرفته است.

در واقع دور نیست آینده‌ای که زمان خرید لباس و طراحی استایل خود به این فکر کنیم که گوشی موبایل هماهنگ با این استایل چیست و موبایل‌ها نیز مانند دستبندهای هوشمند یا ساعت‌ها به جزئی جدا نشدنی از استایل تبدیل شوند. آینده‌ای که سامسونگ با Z FLIP به آن قدم گذاشته و رهبری آن را در دست گرفته است.

حضور z flip در رویدادهای جهانی مد و فشن

حضور زد فلیپ در فشن شوها

سامسونگ برای تائید این موضوع که گوشی تاشوی کوچک سامسونگ جزئی جدا نشدنی از دنیای مد و فشن است آن را در ۳ رویداد جهانی مد و فشن نیز به نمایش گذاشت و این محصول را با استایل‌های مختلف معرفی کرد.

هفته‌ی مد نیویورک

در ۱۲ فوریه در نیویورک، سامسونگ و تام براون میزبان یک رویداد منحصر به فرد برای شرکت‌کنندگان در هفته مد بودند تا Galaxy Z Flip Thom Browne Edition را به نمایش بگذارند، دستگاهی که با همکاری این برند معتبر مد برای کسانی طراحی شده است که می‌خواهند گوشی هوشمندشان بر خلاف دیگران کاملا نمادین باشد.

در نیویورک گوشی موبایل Z flip به دلیل مکانیزم تاشوی منحصربه‌فرد، تعامل راحت با کاربران و همچنین رنگ‌های مختلفی که به راحتی می‌توانست با استایل‌های مختلف ست شود، مورد استقبال قرار گرفت.

هفته‌ی مد لندن

در ۱۴ فوریه در لندن، گلکسی زد فلیپ اولین حضور خود را در نمایش کت‌واک اشلی ویلیامز (Ashley Williams)، طراح برجسته، به نمایش گذاشت. اشلی ویلیامز که به‌ خاطر طراحی‌های رتروی جسورانه‌اش شناخته می‌شود، یک طراح نوظهور است که به خوبی حرکت جسورانه‌ی سامسونگ در طراحی Galaxy Z Flip را نشان می‌دهد.

اکسسوری‌های زد فلیپ

کاکشن جدید ویلیامز در لندن، شامل اکسسوری‌هایی مانند گیره‌ی سر و کیف مخصوص گوشی Galaxy Z Flip بود تا نسان دهد چطور این گوشی منحصر‌به‌فرد طوری طراحی شده است که بتواند تکمیل‌کننده‌ی هر استایلی باشد. در این رویداد مانکن‌ها در حالی که گوشی موبایل تاشوی کوچک سامسونگ را دست داشتند، بر روی فرش قرمز راه رفته و برند لباسی که بر تن داشتند را به بازدیدکنندگان معرفی کردند. آنچه در این رویداد بیش از همه مورد توجه قرار گرفت، هماهنگی و هم‌خوانی Z Flip با انواع استایل و رنگ‌ها بود. که خود نشان‌دهنده‌ی هوش بالای طراحان محصول سامسونگ در طراحی محصول برای پوشش دادن بخشی بزرگی از جامعه که به جزئیات استایل خود توجه زیادی دارند، است.

هفته‌ی مد در میلان

در ۲۰ فوریه، Galaxy Z Flip مهمان افتخاری در یک رویداد راه‌اندازی فروشگاه پاپ‌-آپ به اسم ۱۰ Corso Como بود که در مرکز فروشگاه‌های مد و پوشاک در شهر میلان قرار داشت. در محل میلان خرده فروش پیشرو مد ۱۰ Corso Como بود؛ جایی فناوری و مد با هم ادغام می‌شد و Galaxy Z Flip و Galaxy Z Flip Thom Browne Edition در کنار استایل‌های مختلف و مد روز به نمایش درآمدند.

بازدیدکنندگان زمان پروکردن لباس و کیف‌های مختلف گوشی موبایل Z Flip را نیز در دست می‌گرفتند و جلوی آینه خود را تماشا می‌‌کردند. در واقع سامسونگ به هدف خود رسیده بود. موبایل دیگر بخشی از استایل شخصی به حساب می‌آمد. درست مانند کلاه، افراد پس از بر تن کردن لباس مورد علاقه‌ی خود گوشی و اکسسوری‌های دیگر را نیز برداشته و با هم ست می‌کردند.

طراحی گوشی جدید Z Flip برای افرادی که می‌خواهند متفاوت باشند

سامسونگ به طرز ماهرانه‌ای گوشی جدید Z Flip خود را برای افرادی طراحی کرد که دیگر از دنیای یکنواخت گوشی‌ها خسته شده‌اند و از نظرشان تغییر در تعداد دوربین نمی‌تواند یک حرکت جسورانه باشد. به همین دلیل است که درو بلکارد (Drew Blackard)، معاون مدیریت محصولات تلفن همراه سامسونگ آمریکا معتقد است که هدف گلکسی زد فلیپ افرادی هستند که نگاهشان به فن‌آوری با دیگر مردم جامعه متفاوت است. تعداد دوربین‌های زیاد و یا جابه‌جایی لنزها نمی‌تواند این قشر را به وجد آورد. این محصول در قدم اول یک گوشی است که افراد علاقه‌مند به مد از آن استفاده می‌کنند؛ افرادی که می‌خواهند برجسته باشند و دوست ندارند مانند دیگر اطرافیان خود دیده شوند. در یک معنا نمی‌توان یک جمعیت خاص را برای این محصول معرفی کرد. نمی‌توان گفت افراد بالای ۲۵ سال یا افراد زیر ۷۰ سال، چراکه حس نیاز به متفاوت بودن هیچ ربطی به سن، شغل یا جایگاه اجتماعی نداشته و می‌تواند همه‌ی قشرها را شامل شود.

اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که حتی اگر دارندگان گلکسی زد فلیپ به  این دلیل آن را بخرند که دیگران را تحت تاثیر قرار دهند، قطعا یک گوشی هوشمند تقریباً ۱۴۰۰ دلاری، گوشی واقعا خوبی است و این چنین نیست که فکر کنیم تنها به عنوان یک اکسسوری تزیینی طراحی شده است.

با این حال، هر ابزاری الکترونیکی مثل گوشی یا ساعت‌های هوشمند، عنصری است که تا اندازه‌ای به کاربران این اجازه را می‌دهد که با در دست داشتن آن، تا حدی هم خودنمایی کنند و خود را به جامعه اطراف خودشان معرفی کنند. موضوعی که تاکنون تنها با نام برند صورت می‌گرفت، توسط سامسونگ گسترش پیدا کرد و حتی در طراحی نیز خود را نشان داد. حرکتی جدید و قدمی شجاعانه، که بازخوردهای مثبت زیادی را به همراه داشت.

اما در آخر باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که

حتی معرفی این محصول نیز با دیگر موبایل‌های بازار متفاوت بود و نشان داد که کلیه‌ی امور به طرز ماهرانه و خلاقانه‌ای طراحی شده است. مردی با کت شلوار خاکستری و بسیار جذاب وارد دنیایی خاکستری شده و با فریاد آماده نیستم آماده نیستم مسیری را طی می‌کند. ناگهان گوشی موبایل Z FLIP با نشان دادن مسیری رنگی از میان آبشار بیرون آمده و این نوید را می‌دهد که می‌توان در دنیای خاکستری صنعت الکترونیک هم رنگی و شاد حاضر شد و نوآورانه قدم برداشت.

منابع:  slash gear, Samsung global, lifestyle Asia, Samsung mobile press, feature stories, the verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما