سامسونگ هم مانند TSMC با تاخیر عرضه‌ی تراشه‌ی ۳ نانومتری روبرو شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
تراشه‌ی 3 نانومتری سامسونگ

چند وقت پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه عرضه‌ی تراشه‌ی ۳ نانومتری TSMC با تأخیر همراه خواهد شد و حالا به نظر می‌رسد همین اتفاق گریبان‌گیر سامسونگ هم شده است.

با توجه به خبرهای منتشر شده پیرامون تراشه‌های قدرتمند بعدی، به نظر می‌رسد سال آینده مطابق انتظار پیش نرود. قرار بود شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند در سال پیش رو از تراشه‌های ۳ نانومتری به‌عنوان قلب تپنده‌ی گوشی‌های خود استفاده کنند. اما انگار این اتفاق رخ نخواهد داد چرا که شرکت‌هایی نظیر TSMC و سامسونگ با مشکلاتی در تولید این تراشه‌های بسیار کوچک مواجه شده‌اند.

همین موضوع باعث شده است تا مطمئن شویم آیفون‌های سال آینده یعنی سری آیفون ۱۴، با تراشه‌های ۴ نانومتری به‌جای ۳ نانومتری راهی بازار شوند. بدین ترتیب این گوشی‌ها آن‌قدری که انتظار داشتیم قدرتمند و کم‌مصرف نخواهند بود. اما به نظر می‌رسد این فقط اپل نیست که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم خواهد کرد، چرا که رقیب دیرینه‌ی شرکت یعنی سامسونگ هم با همین مشکل روبه‌رو است و نمی‌تواند در نبرد با آیفون‌های سری ۱۴، دست بالا را داشته باشد.

سامسونگ در نظر دارد برای طراحی تراشه‌های ۳ نانومتری خود، از فناوری GAA به‌جای FinFET استفاده کند که در تراشه‌های قدیمی استفاده شده بود. اما به نظر می‌رسد شرکت کره‌ای با مشکلاتی در استفاده از این فناوری جدید مواجه شده است و طبیعتا سامسونگ نمی‌خواهد فقط برای رقابت، یک تراشه‌ی مشکل‌دار را راهی بازار کند. هرچند اگر همه چیز خوب هم پیش برود و مشکل خاصی وجود نداشته باشد، به نظر می‌رسد باز هم TSMC با تراشه‌ی ۳ نانومتری خود که برخلاف تراشه‌ی ۳ نانومتری سامسونگ با همان فناوری قدیمی FinFET تولید می‌شود، شرکت کره‌ای را پشت سر بگذارد.

پیش‌تر خبری از سوی وب‌سایت Digitimes منتشر شد مبنی بر اینکه تولید انبوه تراشه‌ی ۳ نانومتری سامسونگ مبتنی بر فناوری GAA تا سال ۲۰۲۳ هم آغاز نخواهد شد. برنامه‌ی سامسونگ این بود که در سال ۲۰۲۳ از این تراشه رونمایی کند اما به نظر می‌رسد این انفاق رخ نمی‌دهد. همان‌طور که اشاره شد، به نظر می‌رسد تراشه‌ی ۳ نانومتری سامسونگ در بهترین حالت هم مثل سال‌های اخیر نتواند با مدل تولید شده توسط TSMC رقابت کند اما چون TSMC در تولید این پردازنده با مشکل مواجه شده است، آن هم مشکلی از طرف خودش. به همین خاطر شاید نتوان با قاطعیت پیش‌بینی کرد وضعیت رقابت چگونه خواهد بود.

تراشه‌ی 3 نانومتری سامسونگ

اپل در حال حاضر سفارش‌های خود را برای دریافت تراشه‌ی ۳ نانومتری به TSMC ارسال کرد. این همان تراشه‌ی ۳ نانومتری است که قرار است در نهایت به‌عنوان پردازنده‌ی A16 در آیفون ۱۴ استفاده شود منتها این تأخیر در عرضه باعث خواهد شد TSMC برای اپل، تراشه‌ی ۴ نانومتری تولید کند.

اپل و TSMC در حال حاضر بر سر تولید تراشه‌ی ۴ نانومتری M2 وارد همکاری شده‌اند. این تراشه قرار است جایگزین M1 شود که در حال حاضر به‌عنوان یکی از قدرتمندترین پردازنده‌های موجود در آیپد پرو استفاده شده است. گفته می‌شود معماری ساخت این تراشه‌ی جدید برای شرکت ARM خواهد بود و انتظار داریم در یک سری خاص از کامپیوترهای مک و آیپدها شاهد حضور آن باشیم.

از طرفی سامسونگ هم چون با مشکل در تولید تراشه‌ی ۳ نانومتری مواجه شده است، به تولید تراشه‌ی ۴ نانومتری روی خواهد آورد تا در رقابت باقی بمانید. این شرکت نه تنها باید تراشه‌ی اگزینوس خود بلکه تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۹۸ را هم تولید کند که اواخر امسال عرضه می‌شود و در گوشی‌های قدرتمند اندرویدی سال آینده از جمله پرچم‌داران سری گلکسی S22 خود سامسونگ استفاده خواهد شد. البته کوالکام فقط برای تولید مدل استاندارد با سامسونگ همکاری می‌کند چراکه مدل ۸۹۸ پلاس را TSMC و با فناوری ساخت ۳ نانومتری برای این شرکت تولید می‌کند.

سامسونگ قصد دارد تراشه‌ی اگزینوس ۲۲۰۰ را که شرکت AMD وظیفه‌ی تولید گرافیک آن را برعهده دارد در همین سال یا نهایتا سال بعد رونمایی کند که گفته می‌شود آن هم مبتنی بر فناوری ساخت ۴ نانومتری است؛ اما از لحاظ قدرت گرافیکی، ظاهرا از پردازنده‌های رقیب، حداقل از همتای خود از کوالکام قدرتمندتر خواهد بود. با این حال در این رابطه اطلاعات زیادی در اختیار نداریم و باید منتظر بمانیم ببینیم چه خبرهای بیشتری پیرامون این موضوع منتشر می‌شود.

منبع: PhoneArenaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما