سامسونگ از سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی ISOCELL HP3 رونمایی کرد

۲ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
سامسونگ 200 مگاپیکسلی HP3

در حالی که هنوز خبری از یک محصول مجهز به سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی سامسونگ نیست شرکت کره‌ای از نسل دوم آن با نام ISOCELL HP3 رونمایی کرد که انداز‌ه‌اش کوچک‌تر از اندازه‌ی سنسور ۵۰ مگاپیکسلی GN1 بکار رفته در پیکسل ۶ پرو است.

سامسونگ در دسامبر سال ۲۰۲۱ از سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی خود رونمایی کرد. سنسوری که اخیرا سامسونگ حتی یک تصویر بزرگ ثبت شده توسط آن را هم به نمایش گذاشت اما متأسفانه هنوز هیچ گوشی هوشمندی به آن مجهز نشده است تا کیفیت کار آن را در یک گوشی مشاهده کنیم.

در حالی که بی‌صبرانه منتظر بودیم ببینیم این سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی چه چیزی در چنته دارد، شرکت کره‌ای یک سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی دیگر را رونمایی کرد که ISOCELL HP3 نام دارد و گفته می‌شود اندازه‌ی آن کوچک‌تر از سنسور GN1 پیکسل ۶ پرو است.

اندازه‌ی سنسور این محصول ۱/۱٫۴ اینچ است در حالی که نمونه‌ی ۵۰ مگاپیکسلی GN1 بکار رفته در پیکسل ۶ پرو، ۱/۱٫۳ اینچی است. هرچه هم اندازه‌ی یک سنسور بزرگ‌تر باشد، عملکرد آن در جذب نور بهتر خواهد بود و در نتیجه تصاویر ثبت شده هم جزئیات بیشتری خواهند داشت. این محصول جدید درحالی با این اندازه رونمایی شده که سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی HP1 اصلی شرکت کره‌ای، ۱/۱٫۲۲ اینچی است.‍‍ به عبارتی دیگر، سنسور جدید را می‌توان چیزی بین GN1 و نمونه‌ی ۵۰ مگاپیکسلی بکار رفته در سری گلکسی S22 با اندازه‌ی ۱/۱٫۵۷ اینچ در نظر گرفت.

اندازه‌ی کوچک‌تر سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی HP3 سامسونگ همچنین به این معناست که اندازه‌ی پیکسل‌های آن نیز کوچک‌تر خواهد بود. طبق اطلاعات منتشر شده، پیکسل‌های این سنسور تنها ۰٫۵۶ میکرون اندازه دارند در حالی که اندازه‌ی پیکسل‌های HP1 و GN1 به ترتیب به ۰٫۶۴ و ۱٫۲ میکرون می‌رسد.

سامسونگ به خاطر طراحی زیباتر، قید کیفیت را زد

سامسونگ 200 مگاپیکسلی HP3

اگرچه بسیاری از کاربران تمایل دارند دوربین گوشی‌هایشان پیکسل‌های بزرگ‌تری را جهت بهبود وضعیت نوری خصوصا در شب به نمایش بگذارد، سامسونگ ترجیح داد سنسوری را طراحی کند که پیکسل‌های کوچکی داشته باشد. از طرفی فناوری ترکیب پیکسلی چهار در یک را به آن اضافه کرد تا خروجی نهایی، یک تصویر ۵۰ مگاپیکسلی با پیکسل‌های ۱٫۱۲ میکرونی باشد. این در حالی است که HP1 می‌تواند ۹ پیکسل را در ۱ ترکیب کند تا بدین ترتیب تصویری ۱۲٫۵ مگاپیکسلی را با پیکسل‌هایی به اندازه‌ی ۲٫۲۴ میکرون خروجی دهد. حال باید دید آیا این سنسور غول‌پیکر جدید در عمل می‌تواند نتایج رضایت‌بخشی را رقم بزند یا خیر.

با این حال سامسونگ به تعریف از سنسور جدید خود پرداخته و گفته که در مقایسه با HP1، حدودا ۲۰٪ فضای کمتری را اشغال می‌کند. بدین ترتیب شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند قادر خواهند بود اندازه‌ی گوشی‌های خود را در همان حد ایدئال نگه دارند و تغییر ندهند.

از جمله قابلیت‌های خوب این سنسور جدید می‌توان به سیستم فوکوس خودکار سوپر QPD (امکان فوکوس خودکار روی تمام پیکسل‌های سنسور)، پشتیبانی از فیلم‌برداری ۸K با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و ۴K با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه، پشتیبانی از HDR و پشتیبانی از Smart-ISO پرو اشاره کرد.

طبق گفته‌های سامسونگ، ظاهرا نمونه تصاویر ثبت شده توسط این سنسور هم در اختیار شرکت‌های سازنده‌ی گوشی قرار گرفته است و از آن‌جایی هم که تولید انبوه آن‌ها از اواخر امسال آغاز می‌شود، به احتمال زیاد باید اوایل سال آینده‌ی میلادی شاهد عرضه‌ی محصولاتی مجهز به این سنسور جدید باشیم. هرچند هنوز دقیقا مشخص نشده در چه زمانی شاهد عرضه‌ی نخستین محصول مجهز به آن خواهیم بود.

اگر شایعات درست باشند، گلکسی S23 اولترا نخستین محصولی خواهد بود که به سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی شرکت کره‌ای مجهز می‌شود، اما این سنسور ۲۰۰ مگاپیکسلی، HP1 خواهد بود و نه HP3. اینطور که به نظر می‌رسد، احتمالا HP3 برای استفاده در گوشی‌های سایر شرکت‌ها در نظر گرفته شده است.

همچنین گفته می‌شود سامسونگ در حال ساخت یک سنسور ۱ اینچی بسیار بزرگ است تا آن را جانشین GN2 با اندازه‌ی ۱/۱.۱۲ اینچ کند. اما نمی‌دانیم این سنسور قرار است در چه محصولی مورد استفاده قرار بگیرد. سامسونگ متأسفانه سنسورهای خوبی را که گوشی‌های مجهز به آن‌ها در صدر جدول DXOMARK قرار دارند (مثل GN2 در آنر مجیک ۴ التیمیت) در محصولات خودش استفاده نمی‌کند. حال باید دید آیا برای سال آینده برنامه‌ی خود را تغییر می‌دهد یا خیر.

منبع: Android Authority ,NotebookCheck

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه