سامسونگ گویا دیگر چیپست اسنپدراگون ۸ نسل ۱ را تولید نمی‌کند

۴ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سامسونگ اسنپدراگون 8 نسل 1

کوالکام از جمله شرکت‌هایی است که گاهی اوقات تولید تراشه‌های پرچم‌دار خود را به سامسونگ واگذار می‌کند و تولید بخشی دیگر از آن‌ها را TSMC بر عهده می‌گیرد. به‌عنوان مثال اسنپدراگون ۸۴۵ توسط سامسونگ تولید شد ولی دو نسل بعدی یعنی ۸۵۵ و ۸۶۵ توسط TSMC ساخته شدند. سال گذشته و امسال هم سامسونگ به‌عنوان تولیدکننده‌ی تراشه‌های اسنپدراگون ۸۸۸ و اسنپدراگون ۸ نسل ۱ انتخاب شد. اما بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بازده تولید سامسونگ برای تولید این چیپست فقط ۳۵ درصد است. این یعنی از هر ۱۰۰ چیپست ساخته شده، فقط ۳۵ عدد قابل استفاده هستند.

به دلیل همین مشکل بزرگ، کوالکام از مدتی قبل مذاکره با TSMC را برای واگذاری تولید این تراشه به شرکت فوق آغاز کرد. گفته می‌شود بازده تولید TSMC برای تولید تراشه‌های ۴ نانومتری حدود ۷۰ درصد است که اختلاف قابل توجهی با سامسونگ دارد. طبق گزارش یکی از خبرگزاری‌های کره‌ای، کوالکام به دلیل همین مشکلات تصمیم گرفته تولید نسل بعدی تراشه‌ی پرچم‌دار خود را هم به TSMC واگذار کند. گویا این تراشه مبتنی بر فناوری ساخت ۳ نانومتری خواهد بود.

سامسونگ اسنپدراگون 8 نسل 1

در همین رابطه باید بگوییم که کوالکام تنها شرکتی نیست که سامسونگ را به مقصد TSMC ترک می‌کند. انویدیا در ابتدا قصد داشته تولید تعدادی از پردازنده‌های گرافیکی ۷ نانومتری خود را به سامسونگ محول کند ولی حالا برای این کار با TSMC قرارداد همکاری امضا کرده است. سامسونگ با از دست دادن مشتری‌های بزرگی مانند کوالکام و انویدیا حالا با چالشی جدی روبرو شده است.

به دلیل همین مشکلات تولید اسنپدراگون ۸ نسل ۱، کوالکام برای اینکه بتواند رضایت سازندگان گوشی‌های هوشمند را جلب کند تصمیم گرفته مدل پلاس چیپست فوق را زودتر از انتظار راهی بازار کند و این چیپست هم توسط TSMC تولید خواهد شد. گفته می‌شود چیپست موردنظر در سه‌ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی راهی گوشی‌های هوشمند می‌شود.

همچنین باید به یک گزارش دیگر هم اشاره کنیم که در آن آمده سامسونگ در زمینه‌ی پتنت‌های مهم مربوط به فناوری ساخت ۳ نانومتری از TSMC عقب افتاده و این یک خبر بسیار بد برای سامسونگ محسوب می‌شود.

منبع: GizmoChina

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه