سرعت خواندن SSD جدید سامسونگ می‌تواند به ۱۳٫۰۰۰ مگابایت بر ثانیه برسد

۵ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
SSD جدید سامسونگ

سامسونگ به‌تازگی تیزری از SSD جدید خود منتشر کرد که به نظر می‌رسد سرعت خواندن آن به عدد خیره‌کننده‌ی ۱۳۰۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد.

خبر در یک نگاه

  • سامسونگ در حال کار روی تولید یک SSD جدید با فناوری PCIe 5.0 است.
  • این SSD با نام PM1743 PCIe 5.0 شناخته می‌شود و تولید انبوه آن از اولین فصل سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.
  • سرعت خواندن این SSD طبق گفته‌های سامسونگ به ۱۳٫۰۰۰ مگابایت و سرعت نوشتن آن هم به ۶۶۰۰ مگابایت می‌رسد.
  • سامسونگ در ابتدا این SSD را برای مراکز داده و سپس یک سال بعد برای عموم کاربران در دسترس قرار خواهد داد.
  • ظرفیت این SSD از ۱٫۹۲ تا ۱۵٫۳۶ ترابایت متغیر خواهد بود.

در حال حاضر سامسونگ یکی از بهترین و شاید بتوان گفت بهترین شرکت تولیدکننده‌ی SSD در جهان به حساب می‌آید که محصولات فوق‌العاده باکیفیتی را هم تاکنون راهی بازار کرده است. جدیدترین نماینده‌ی شرکت اما یک SSD از نوع PCIe 5.0 است که ثابت کرده حتی با قانون مور هم SSDها باید قانون افزایش دو برابری سرعت را هر چند سال یک‌بار حفظ کنند. این SSD جدید که برای کارهای صنعتی طراحی شده است، PM1743 نام داشته و سرعت خواندن آن به رقم شگفت‌انگیز ۱۳٫۰۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد. همچنین سرعت انجام فعالیت‌های ورودی و خروجی آن به ۲۵۰۰K بر ثانیه می‌رسد که در حدود دو برابر بیشترین میزانی است که یک SSD از نوع PCIe 4.0 می‌تواند به آن دست پیدا کند.

سرعت انتقال اطلاعات در PCIe 5.0 به ۳۲ گیگاترنسفر می‌رسد که آن هم دو برابر بیشتر از بهترین SSD موجود از نوع PCIe 4.0 است. برای اینکه شرکت کره‌ای بتواند چنین پهنای باند گسترده‌ای را کنترل کند، یک کنترلر اختصاصی طراحی و آن را به کمک اینتل تست کرد. اینتل در توضیحات مربوط به این فناوری گفت که به کمک سامسونگ توانستند روشی را برای بهبود مشکلات فنی پیچیده‌ی پیش آمده حین طراحی این فناوری در نظر بگیرند.

سرعت خواندن متوالی این SSD به رقم فوق‌العاده‌ی ۶۶۰۰ مگابایت بر ثانیه برسد. همچنین سرعت نوشتن تصادفی آن هم به ۲۵۰K می‌رسد که باز هم دو برابر بیشتر از سرعت خواندن ترتیبی و تصادفی SSDهای کنونی است. علاوه بر این‌ها، نکته‌ی جالب اینجاست که مصرف انرژی این SSD هم کاهش پیدا کرده به‌گونه‌ای که گفته می‌شود ۳۰ درصد به نسبت نسل گذشته بهینه‌تر است. این یعنی هزینه‌ی انرژی دیتاسنترها که از تعداد زیادی از این SSDها برای رسیدگی به کارهای خود استفاده می‌کنند به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

در حالی که هنوز این SSD قدرتمند سامسونگ رسما راهی بازار نشده است اما قطعا فناوری PCIe 5.0 به‌‌زودی برای عموم کاربران در دسترس قرار خوهد گرفت چرا که حتی نسل بعدی هم به لطف PCI Special Interest Group رونمایی شده است. درست است! فناوری PCIe 6.0 با سرعت فوق‌العاده‌ی ۲۵۶K بر ثانیه در طول ۱۶ مسیر، دو برابر سریع‌تر از فناوری PCIe 5.0 و چهار برابر سریع‌تر از فناوری PCIe 4.0 است. البته این فناوری باید از یک ترفند جدید تحت عنوان Pulse Amplitude Modulation استفاده کند که می‌تواند دو برابر اطلاعات بیشتری را به نسبت نسل موجود انتقال دهد.

سامسونگ در حال حاضر در حال تولید نمونه‌های اولیه‌ی SSD جدید خود یعنی PM1743 PCIe 5.0 برای یک سری از مشتری‌های خاص خود است اما تولید انبوه آن در اولین فصل از سال ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد. ظرفیت این SSD از آن جایی که برای اهداف کسب و کار طراحی می‌شود بسیار بالاست؛ یعنی از ۱٫۹۲ ترابایت آغاز شده و به ۱۵٫۳۶ ترابایت ختم می‌شود. همچنین این SSD اولین محصول با فناوری PCIe 5.0 است که از پورت دوگانه بهره می‌برد تا بدین ترتیب اگر یک پورت حین انتقال داده با مشکل مواجه شد، پورت دیگر بتواند این ضعف را جبران کند تا مشکل بزرگ‌تری ایجاد نشود.

اولین مشتریان این SSD قطعا مراکز داده خواهند بود چرا که کاربران عادی کمتر به همچین SSDهایی نیاز خواهند داشت. خصوصا اینکه قیمت آن هم به احتمال بسیار فراوان بالاتر از چیزی خواهد بود که کاربران عادی توان پرداخت آن را داشته باشند. اگر هم قرار باشد شاهد عرضه‌ی آن برای کاربران عادی باشیم این فرایند باید یک سالی به طول بینجامد. بنابراین اگر یک پروژه‌ی ویرایش ویدیوی ۱۶K دارید، آماده‌ی یکی از سریع‌ترین SSDهای دنیا باشید.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه