ویژگی‌های اصلی استایل اسکاندیناوی در طراحی داخلی چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
طراحی داخلی به سبک استایل اسکاندیناوی

دیوارهای سفید، کف چوبی، مبلمان مدرن و طراحی مینیمالیستی همگی از ویژگی‌های بارز زیبایی‌شناسی به سبک اسکاندیناوی هستند. استایل اسکاندیناوی بیش از مبلمانی که از برندهای مطرح خریداری می‌کنید، از تأثیرات موسوم به نوردیک نشأت گرفته و در آثار مجموعه‌ای از معماران و طراحان با استعداد اسکاندیناوی همچون آلوار آلتو، هانس وگنر، آرنه یاکوبسن، ارو آرنیو و اینگوار کامپراد ادامه یافته است. در این مقاله، با استایل اسکاندیناوی و روش طراحی داخلی به این سبک آشنا می‌شوید.

منظور از استایل اسکاندیناوی چیست؟

استایل اسکاندیناوی یک جنبش دکوراسیون و طراحی داخلی است که سادگی مینیمالیسم و تُن‌های خنثی سبک مدرن را با طراحی کاربردی ترکیب می‌کند. در این سبک از طراحی، زیبایی به خاطر زیبایی کنار گذاشته نمی‌شود، بلکه عناصر زیبا را در کاربردی بودن هر جزء از دکوراسیون ترکیب می‌شود. طراحی به سبک اسکاندیناوی هم تمیز و دنج است و هم روشنی و فضای رمانتیک را در خود دارد. به ویژه که هرچه به سمت زمستان پیش برویم، عناصر طراحی به سبک هوگه هم در آن ترکیب می‌شوند.

سبک هوگه استایلی دانمارکی برای طراحی داخلی است که در آن چیدمان طوری طراحی می‌شود که در زمستان‌های طولانی و تاریک فضایی دنج، آرام و نسبتا روشن وجود داشته باشد. اساس سبک هوگه کاهش سرعت زندگی، در کنار عزیزان نشستن و رسیدن به آرامش و خوشبختی است.

کدام کشورها کشورهای اسکاندیناوی محسوب می‌شوند؟

همه چیز درباره‌ی استایل اسکاندیناوی

برای اینکه استایل اسکاندیناوی و حال و هوای آن را بهتر بشناسید، باید با کشورهایی که این سبک از آن‌ها شروع شده آشنا شوید. به طور کلی، اسکاندیناوی به کشورهای شمال اروپا یعنی نروژ، سوئد و دانمارک گفته می‌شود. البته، کشورهای فنلاند و ایسلند از نظر جغرافیایی جزو کشورهای منطقه‌ی اسکاندیناوی محسوب نمی‌شوند اما این کشورها اغلب به دلیل شباهت‌های فرهنگی و زیبایی‌شناختی به عنوان بخشی از کشورهای مبدأ استایل اسکاندیناوی در نظر گرفته می‌شوند.

همه‌ی کشورهایی که جزو کشورهای اسکاندیناوی محسوب می‌شوند، زمستان‌های طولانی و تاریک و مناظر طبیعی خیره‌کننده دارند. این مواهب طبیعی هم الهام‌بخش سبک اسکاندیناوی شده‌اند. خطوط صاف و تمیز و پالت‌های رنگی خنثی که به محیط اطراف این خطوط منظم متصل می‌شوند، به همراه تأکید بر دنج و راحتی فضای داخلی خانه در اعماق زمستان جزو عناصر اصلی هستند که از این مواهب طبیعی الهام گرفته‌اند.

ویژگی‌های اصلی سبک اسکاندیناوی

استایل اسکاندیناوی ساده، تمیز و دنج است. این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی و معماری از طریق رنگ‌های خنثی و حال و هوای چوبی به طبیعت گره می‌خورد. در استایل اسکاندیناوی، کارایی و زیبایی با یکدیگر ترکیب می‌شوند، به مینیمالیسم نزدیک می‌شوند و در عین حال، روش‌های طراحی را که عمدتا ارزش زیبایی‌شناختی دارند، می‌پذیرد.

اگر وارد اتاق یا خانه‌ای شوید که طراحی آن به سبک اسکاندیناوی است، ۶ عنصر بیش از همه نظر شما را به خود جلب خواهند کرد. این عناصر عبارت‌اند از:

  • رنگ‌های خنثی: رنگ‌های روشن و مطبوع را در فضاهای اسکاندیناوی پیدا خواهید کرد.  رنگ‌هایی که در چیدمان اسکاندیناوی بیش از همه نظر شما را به خود جلب می‌کنند، رنگ‌های سفید، کرم یا عاجی، خاکستری، خرمایی و سایه‌های روشن و گرم هستند.
  • مواد طبیعی: اساس و زیربنای استایل اسکاندیناوی چوب است. طرح‌های به کار رفته در این سبک از طراحی اغلب چوبی سبک و روشن مانند چوب درختان زبان گنجشک، راش یا کاج هستند. برای اینکه حال و هوای این سبک را بهتر درک کنید، طرح‌های چوبی گرم و سبک را در کنار پارچه‌های نرم و خنثی تصور کنید.
  • نور: در سبک اسکاندیناوی، جریان نور طبیعی در طول روز از طریق پنجر‌های بدون تزئینات همه جا را روشن می‌کند. در شب‌های سرد و زمستانی هم درخشش گرم شمع‌ها و لامپ‌ها به هر جایی روشنی می‌بخشند.
  • مینیمالیسم: در استایل اسکاندیناوی عناصری به کار می‌روند که صرفا زیبا هستند اما در این روش طراحی داخلی محدودیت وجود دارد. از نظر سبک اسکاندیناوی، یک فضای تمیز و بدون شلوغی ایده‌آل است.
  • بافت: در میان تمام رنگ‌های خنثی و چوب‌های طبیعی، تمرکز بر بافت‌های طبیعی و ارگانیک است. از بافتنی‌های دنج گرفته تا پوست گوسفند و پشم، همه هم جذابیت و هم گرمای واقعی را به فضا می‌بخشند.
  • مبلمان با خطوط منظم: مبلمانی که به سبک اسکاندیناوی طراحی شده‌اند، چه منحنی و چه صاف باشند، خطوط منظم و کاربردی بدون تزئینات اضافی دارند.

تاریخچه‌ی سبک اسکاندیناوی

در اوایل قرن بیستم، مدرنیسم در همه جا جوانه زد و از ترس تسخیر ماشین‌ها در تمام جنبه‌های زندگی، با درخواستی پرشور برای بازگشت به طبیعت خود را نشان داد. نهضت هنر نو یا نوو هم در همین زمان ظهور کرد. در هنر نو، هنرهای تزئینی طراحی داخلی و همچنین هنرهای زیبا و معماری پذیرفته شدند. این سبک هنری طرح‌های الهام‌گرفته از طبیعت را شامل می‌شد که خطوط ارگانیک، منحنی، الگوهای پیچیده و رنگ‌های خاکی و غنی بودند.

در سال ۱۹۲۵ میلادی، سبک آرت نوو جای خود را به طرح‌های طلاکاری شده و از نظر بصری خیره‌کننده آرت دکو داد. این سبک هنری تا پایان دوران رکود بزرگ پایدار ماند. پس از جنگ جهانی دوم، ایده‌های اجتماعی جدید در اروپا گسترش یافتند و در طراحی دکوراسیون داخلی هم قراردادهای اجتماعی قدیمی‌تر مربوط به زیبایی و جایگاه اجتماعی زیر و رو شدند. زیبایی، که زمانی مختص افراد ثروتمند بود، و کارایی که همه به آن نیاز داشتند، با یکدیگر ترکیب شدند و محصولاتی با این دو ویژگی در دسترس همه قرار گرفتند. در همان زمان یعنی سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، ملت‌های اسکاندیناوی با یکدیگر متحد شدند. این موضوع بیش از همه خود را در حوزه‌ی معماری و طراحی داخلی نشان داد. در طول دهه‌ی ۱۹۴۰، به دنبال تشکیل مجموعه‌ای از کنفرانس‌ها در شهرهای اسکاندیناوی، کم‌کم یک جنبش طراحی داخلی شکل گرفت.

در این سبک جدید از طراحی، زیبایی، سادگی و کارایی با یکدیگر ترکیب شدند. در نهایت، در دهه‌ی ۱۹۵۰، یک سبک طراحی مشخص شروع به شکل‌گیری کرد. سبک مدرن در اواسط این قرن به شدت متأثر از ظاهر طراحی اسکاندیناوی بود و بیشتر چیدمان مبلمان آن بی‌نظم و ساده بود و به کل فضا احساسی دنج و بامفهوم می‌داد که در دانمارکی به عنوان سبک هوگه شناخته می‌شود.

یکی از اولین گام‌های مهم برای شناخت استایل اسکاندیناوی در سطح گسترده، با تأسیس و نام‌گذاری جایزه‌ی لونینگ رخ داد این جایزه به عنوان جایزه نوبل در سبک طراحی اسکاندیناوی شناخته می‌شود. این جایزه به نام فردریک لونینگ، واردکننده‌ی طرح‌های دانمارکی مقیم نیویورک، نام‌گذاری شد و برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ و پس از آن هر سال تا سال ۱۹۷۰ اهدا شد. اندکی پس از تأسیس این جایزه، طراحی اسکاندیناویایی در مسابقه‌ی مجله‌ی «خانه‌ی زیبا» به سردبیری الیزابت گوردون برنده شد. به این ترتیب، دکوراسیون و معماری اسکاندیناوی در آمریکا به یک نام آشنا تبدیل شد.

چرا استایل اسکاندیناوی سبکی محبوب است؟

مینیمالیسم در استایل اسکاندیناوی

طبیعت انسان‌ها طوری است که به سمت پالت‌های رنگی ارگانیک، طرح‌های آرامش‌بخش و مرتبط با طبیعت جذب می‌شوند. به همین دلیل، طراحی اسکاندیناوی برای دهه‌ها محبوبیت خود را حفظ کرده است. در حال حاضر، استایل اسکاندیناوی به عنوان یک جنبش طراحی جاودانه شناخته می‌شود که افراد از هر نسلی به آن علاقه دارند. دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی بر کارایی و مینیمالیسم تمرکز دارد و سبک زندگی ساده‌ی آن به افراد احساس امنیت و آرامش می‌دهد.

چگونه خانه‌ای به سبک اسکاندیناوی طراحی کنیم؟

برای اینکه چیدمان خانه را به سبک اسکاندیناوی طراحی کنید، باید قواعد خاص این سبک را رعایت کنید. در ادامه، مهم‌ترین قواعد استایل اسکاندیناوی را می‌خوانید.

رنگ‌های سبک اسکاندیناوی را به کار ببرید

همان‌طور که توضیح دادیم، در استایل اسکاندیناوی از رنگ‌های خاصی استفاده می‌شود. در این سبک، بیشتر رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرمی، خاکستری را در کنار سایه‌هایی از چوب روشن خواهید دید. بااین‌حال، برای انتخاب اثاثیه و طراحی رنگ‌های خانه‌ای به سبک اسکاندیناوی می‌توانید از رنگ‌های خاکی روشن و ملایم مانند قهوه‌ای متمایل به قرمز یا سبز مایل به خاکستری هم استفاده کنید.

مبلمان را به سبک اسکاندیناوی انتخاب کنید

طراحی مبلمان به سبک اسکاندیناوی مینیمالیستی است. در این مبلمان معمولا خطوط منظم و سایه‌های روشن و دلنشین به چشم می‌خورند. این طرح‌ها اغلب در کنار طرح‌های چوبی روشن و براق با روکش‌های سفید به فضای اطراف ظاهری زیبا و تمیز می‌بخشند. خطوط ساده به کار رفته در طراحی این مبلمان تزئیناتی اندک دارد.

البته، بدون توجه به لوازم و مبلمان برند ایکیا نمی‌توانید حال و هوای مبلمان اسکاندیناوی را درک کنید. این برند نمادین مبلمان سوئدی در سال ۱۹۵۳ شروع به کار کرد و طراحی ساده و مینیمالیستی استایل اسکاندیناوی را با قیمتی مقرون به صرفه برای عموم به ارمغان آورد. این برند هنوز هم یکی از پرطرفدارترین برندهای جهان برای خرید وسایل دکوراسیون منزل با الهام از سبک اسکاندیناوی است. علاوه‌براین، تأثیر صندلی‌های چوبی منحنی معروف آلوار آلتو، طراح فنلاندی و صندلی‌های آرنه جاکوبسون تا به امروز هنوز هم محسوس است.

دکوراسیون را به سبک اسکاندیناوی طراحی کنید

قاعده‌ی کلی در طرحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی تمرکز بر کارایی است. بااین‌حال، باید لوازم کاربردی دکوراسیون را طوری انتخاب کنید که در کنار یکدیگر زیبا و دنج به نظر برسند. قرار نیست لوازم و وسایلی که انتخاب می‌کنید، در خانه شما زیاد به چشم بیایند اما یک میز عسلی چوبی، یک گیاه سبز پرجنب‌وجوش یا یک گلدان براق و مجسمه می‌توانند فضای اتاق شما را تکمیل کنند. نکته‌ی مهم برای انتخاب وسایل دکوری در این سبک این است که از این وسایل به صورت راهبردی و تا اندازه‌ای که فضایی ساده را زنده کنند، استفاده شود.

رنگ دیوارها را روشن نگه دارید

در طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی، باید همه چیز از جمله رنگ‌ها را در تعادل نگه دارید. اگر مطمئن نیستید که کدام یک از رنگ‌های خنثی برای دیوارهای شما مناسب هستند یا طراحی خانه باید مینیمال باشد یا به اثاثیه‌ی بیشتری نیاز دارید، تعادل برقرار کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد تعادل در فضای طراحی شده به سبک اسکاندیناوی این است که دیوارها را با رنگ ملایم مایل به سفید یا کرم رنگ کنید. مهم نیست که برای رنگ کردن دیوارها چقدر هزینه می‌کنید یا خانه شما بزرگ است یا کوچک، به‌هرحال، تلاش کنید دیوارها را به رنگی روشن دربیاورید. اگر دیوارها رنگی تیره دارند، آن‌ها را با رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی کنید.

از آثار هنری چندمنظوره و رنگارنگ استفاده کنید

آثار هنری رنگارنگ به‌ندرت در استایل اسکاندیناوی دیده می‌شوند اما اگر هم این عناصر تزئینی در این سبک به کار روند، اغلب چندمنظوره هستند. به عنوان مثال، در اتاق ناهارخوری، از مبلمانی ساده استفاده می‌شود و روبه‌روی میز و صندلی‌ها تابلوهایی با طرح‌های چاپی از گیاهان نصب می‌شود. به این ترتیب، هم از رنگ سبز مورد نظر استایل اسکاندیناوی استفاده می‌کنند و هم یک عنصر تزئینی به این اتاق اضافه می‌شود.

دنج بودن فضای خانه و اتاق‌ها را در اولویت بگذارید

مردم کشورهای اسکاندیناوی همواره تلاش می‌کنند تا فضای زندگی خود را تا حد ممکن دنج و راحت طراحی کنند. در این فضای گرم و صمیمی، وسایل چوبی به سمت پنجره هدایت می‌شوند تا نور طبیعی آن‌ها را فرا بگیرد. پرده‌ها نیز فضای خواب و نشیمن را جدا می‌کنند تا خانه آرامش بیشتری داشته باشد.

اثاثیه را طوری بچینید که شومینه در گوشه قرار بگیرد

استایل اسکاندیناوی

خانه‌های مردم اسکاندیناوی به داشتن شومینه‌ای در کنج اتاق شهرت دارند. در واقع، شومینه در این خانه‌ها به جای مرکز در کنج اتاق قرار می‌گیرد. بنابراین، چیدمان صندلی‌ها و مبلمان بر این اساس طراحی می‌شود. صندلی‌های کوچک‌تر به شومینه نزدیک‌تر می‌شوند و مبل‌ها معمولا در وسط اتاق قرار می‌گیرند تا در پشت آن‌ها فضایی برای رفت و آمد وجود داشته باشد.

برای طراحی ملافه‌ها چند پارچه را ترکیب کنید

سوئدی‌ها و دانمارکی‌ها در طراحی ملافه‌ها و روکش مبلمان با چند پارچه مهارت خاصی دارند. آن‌ها معمولا از ملافه‌های کتانی، پتوهای پشمی و مجموعه‌ای از کوسن‌های کوچک اغلب در رنگ‌های ملایم‌تر استفاده می‌کنند. نورپردازی نمادین در اتاق‌های خواب اسکاندیناوی هم به سبک خاصی است. در این اتاق‌ها اغلب از وسایل سقفی و چراغ خواب برای طراحی استفاده می‌شود.

سبک‌های دکوراسیون را با یکدیگر ترکیب کنید

اگرچه طراحی فضای داخلی به سبک اسکاندیناوی بیشتر به دکوراسیون مدرن شباهت دارد اما اغلب ترکیبی از دوره‌ها و سبک‌ها را به نمایش می‌گذارد تا فضایی لایه‌لایه و دنج ایجاد کند. به طور مثال، در اتاق ناهارخوری طراحی شده به سبک اسکاندیناوی، تابلوهای نقاشی رنگ روغن در قاب‌های طلاکاری‌شده پرزرق‌وبرق در بالای چند کوزه‌ی سفال‌گری آویزان می‌شود. بالای یک میز ناهارخوری به رنگ مشکی تیره هم یک لوستر با طرح صنعتی آویزان می‌شود.

کلام آخر

استایل اسکاندیناوی نوعی سبک طراحی داخلی است که فضایی گرم و صمیمی دارد. این سبک طراحی به نام مردمی نام‌گذاری شده که در زمستان‌های طولانی و سرد در خانه‌های گرم خود پذیرای مهمانان می‌شوند. شما هم برای اینکه خانه‌ای گرم و دنج داشته باشید، می‌توانید این روش چیدمان را برای خانه‌ی خود به کار ببرید.

منبع: thesprucبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما