وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم‌ها و انیمیشن‌های ترسناک

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
وحشتناک‌ترین زامبی‌ها

از غول‌های تهی‌مغز تا توده‌های آلوده به ویروسی که گله‌ای حرکت می‌کنند، زامبی‌ها همیشه یکی از وحشتناک‌ترین موجودات در ژانر ترسناک بوده‌اند. زامبی به عنوان یک تهدید فراطبیعی که مستقیما به ذاتی‌ترین ترس‌های بشری نفوذ می‌کند، همیشه نشان‌دهنده خشم جامعه نسبت به یکدیگر و وحشت از کسانی است که به دنبال تجاوز به حریم و تسخیر ذهن مردم هستند. طبیعت مرده زامبی به عنوان نمادی قدرتمند از اضطراب‌های فرهنگی و سیاسی، نسل‌ها است که قلب بینندگان را در حالی که چشمان خود را از وحشت پوشانده‌اند به تپش می‌اندازد.

رایج‌ترین تصور از زامبی‌های مدرن مربوط به «شب مردگان زنده» (Night of the Living Dead) ساخته‌ی جورج رومرو در سال ۱۹۶۸ بود که غول‌های آرام و تهی‌مغز را نشان می‌داد که قربانیان خود را تا پای مرگ تعقیب می‌کردند. با گذشت دهه‌ها، این زیرژانر رشد کرد و زامبی‌های پرسرعت، قربانیان بی‌گناهی که توسط ویروس‌های همه‌گیر نابود شدند و حتی کسانی که انسانیت خود را به خاطر تسخیر شیطانی از دست دادند جای آن تصویر اولیه را گرفتند. در ادامه ۱۰ نمونه از وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم‌های ترسناک را نام بردیم.

۱۰. زامبی‌های دزد دریایی در انیمیشن «اسکوبی‌-دو در جزیره زامبی» (Scooby-Doo on Zombie Island)

زامبی‌های دزد دریایی در انیمیشن «اسکوبی‌دو در جزیره زامبی»

فرنچایز «اسکوبی‌-دو» در فیلم ویدیویی «اسکوبی‌-دو در جزیره زامبی» که برای بسیاری از طرفداران جوان ژانر ترسناک اولین مواجهه آن‌ها با زامبی‌ها بود، چرخشی تاریک داشت. در یک تغییر نادر، گروه اسکوبی-دو با موجودات فراطبیعی واقعی روبرو شدند؛ کشتی دزدان دریایی تسخیرشده که ساکنان یک جزیره دورافتاده را وحشت‌زده می‌کرد. در حالی که ممکن است وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم‌های ترسناک لایو اکشن به تصویر کشیده شوند، برای بسیاری این اولین برخورد آن‌ها با غول‌های تهی‌مغز بود و منجر به شب‌بیداری‌های زیادی شد!

۹. غول‌ها در فیلم «شب مردگان زنده» (Night of the Living Dead)

غول‌ها در فیلم «شب مردگان زنده»

جورج ای رومرو با اکران «شب مردگان زنده» در سال ۱۹۶۸ ژانر ترسناک زامبی‌محور را متحول کرد. این فیلم تاثیرگذار، الگوی هر فیلم ترسناکی را که بعد از آن ساخته شد با تعلیق، ترس و ظهور مردگان متحرک به نام غول متحول کرد؛ موجوداتی که در واقع نشان‌دهنده ترس‌های مدفون در ناخودآگاه جامعه مدرن بودند. از زمان ظهور اولین غول تا پایان تراژیک آن، «شب مردگان زنده» یک دستاورد خیره‌کننده بود که زامبی‌های آن در سرتاسر مجموعه فیلم‌های «مردگان زنده» رومرو ظاهر شدند.

«شب مردگان زنده» منجر به ساخت یک مجموعه کامل زامبی‌محور از جورج ای رومرو شد که آخرالزمان زامبی‌ها را در چندین فیلم بررسی می‌کرد. شش قسمت به کارگردانی رومرو و هفتمین فیلم پس از مرگ او بر اساس داستان «گرگ و میش مردگان» (Twilight of the Dead) که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد.

۸. خانواده باکنر در فیلم «کلبه‌ای در جنگل» (The Cabin in the Woods)

خانواده باکنر در فیلم «کلبه‌ای در جنگل»

کمدی ترسناک «کلبه‌ای در جنگل» تمام کلیشه‌ها و استعاره‌های ژانر وحشت را در روایتی هوشمندانه که شامل زامبی‌های وحشتناک بود از بین برد. خانواده باکنر در این فیلم که موجودات خونخوار و زامبی‌هایی باستانی هستند توسط گروهی از کارمندان با جوانانی که با هدف تفریح به کلبه آمده‌اند تغذیه می‌شوند. باکنرها که پیشینه‌ای تکان‌دهنده دارند، حتی در زمان حیاتشان سادیست بودند و پس از برخاستن از مرگ به زامبی‌هایی وحشتناک تبدیل شدند.

۷. زامبی‌های نازی در فیلم «ارباب» (Overlord)

زامبی‌های نازی در فیلم «ارباب»

در فیلم «ارباب» وحشت تاریخی هولوکاست و اضطراب روانی ژانر زامبی با هم ترکیب می‌شوند. در آستانه حمله‌ی نورماندی سربازان آمریکایی آزمایش‌های وحشتناکی را کشف می‌کنند که می‌توانند سربازان مرده را به صورت زامبی‌های خونخوار و غیرقابل توقف زنده کنند. نتیجه یک درام جنگی با داستانی زامبی‌محور و مهیج در یک رویارویی فوق‌العاده است. وقتی که دو مفهوم ترس، گرایش‌های اجتماعی نازی‌ها و عزم غیرقابل توقف مردگان متحرک کنار هم قرار گرفتند، برخی از وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم‌های ترسناک که تا به حال دیده شده در فیلم «ارباب» بوجود آمدند.

۶. شمبلرها و آلفاها در فیلم «ارتش مردگان» (Army of the Dead)

شمبلرها و آلفاها در فیلم «ارتش مردگان»

زک اسنایدر با بازسازی «طلوع مردگان» در سال ۲۰۰۴ تلاش کرد تا ژانر زامبی را احیا کند. او زامبی‌های سریع‌السیری را به تصویر کشید که در تضاد شدیدی با غول‌های کند فیلم جورج ای رومرو بودند. با این حال اسنایدر از جانشین معنوی خود پا را فراتر گذاشت و زامبی‌هایش را به دو دسته تقسیم کرد؛ شمبلرها که بیشتر شبیه زامبی‌های کلاسیک بودند و ضعیف‌تر و آهسته‌تر حرکت می‌کردند، و آلفاهای بسیار باهوش، چابک و بی‌رحم. کنار هم قرار گرفتن این دو نژاد باعث ترسناک‌تر شدن زامبی‌ها در «ارتش مردگان» شد.

۵. کراولرها در فیلم «نزول» (The Descent)

کراولرها در فیلم «نزول»

همیشه ترسناک‌ترین چیزها در تخیل انسان شکل می‌گیرد، به همین دلیل است که کراولرها در فیلم «نزول» بسیار وحشتناک بودند. این زامبی‌های متخاصم که زمانی انسان بودند به عنوان غارنشینانی که در تاریکی تقریبا دائمی زندگی می‌کردند، قلب‌های بینندگان را حتی در زمان پنهان شدنشان به تپش می‌انداختند و پس از تعلیقی شدید، بدن‌های تغییر شکل یافته‌شان را به عنوان یکی از ترسناک‌ترین زامبی‌های ژانر وحشت آشکار می‌کردند. در حالی که این موجودات در قسمت دوم و دنباله «نزول» دوباره ظاهر شدند هرگز با وحشت کلاستروفوبیک و اولین تصویری که از آن‌ها دیده شد قابل مقایسه نبودند.

۴. انبوه مبتلایان در فیلم «جنگ جهانی زد» (World War Z)

وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم «جنگ جهانی زد»

زامبی‌هایی که در «جنگ جهانی زد» دیده می‌شوند به دلیل گستردگی شیوع بسیار ترسناک بودند؛ انبوهی از مبتلایان دور هم جمع شدند تا جامعه را نابود کنند و عواقب شدید یک آخرالزمان زامبی‌ها را به نمایش بگذارند. تعداد زیادی از مبتلایانی که روی دیوارها هجوم می‌آوردند و از ساختمان‌ها بالا می‌رفتند در واقع به‌عنوان یک واحد عمل می‌کردند. این ویژگی باعث شد با وجود تمام تلاش بازماندگان برای به تاخیر انداختن شیوع و حمله‌ی زامبی‌ها، این موجودات عاری از عقل کاملا غیرقابل توقف باشند.

۳. زامبی‌های زیست‌مهندسی‌شده در فیلم «قطار بوسان» (Train to Busan)

وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم «قطار بوسان»

فیلم ترسناک «قطار بوسان» محصول کره جنوبی یک تفسیر اجتماعی پرتعلیق بود که یکی از وحشتناک‌ترین زامبی‌ها را به نمایش می‌گذاشت. هنگامی که یک ویروس زیست‌مهندسی‌شده شیوع پیدا کرد و در نتیجه‌ی آن انسان‌ها و حیوانات آلوده شدند، یک پدر و دختر پس از سوار شدن به یک قطار محکوم به فنا از سئول به بوسان مجبور بودند در میان انبوهی از مبتلایان زنده بمانند. در میان سقوط زامبی‌ها از آسمان و تعقیب مردم توسط توده‌های مرده غیرقابل توقف، یک هسته عاطفی صمیمانه وجود داشت که روایت داستان «قطار بوسان» را باورپذیرتر می‌کرد و در عین حال زامبی‌های واقعا وحشتناک را هم به رخ می‌کشید.

۲. تریستانا مدیروس زامبی‌شده در فیلم «ضبط» ([Rec])

وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم «ضبط»

فیلم ترسناک اسپانیایی «ضبط» مفاهیم فراطبیعی شیطانی منحصربه‌فردی را در ژانر زامبی ارائه کرد که بسیار ترسناک بود. «ضبط» به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناکی که تا به حال ساخته شده است، بینندگان را در یک منظره جهنمی کابوس‌وار قرار می‌دهد که دلخراش است و قلب‌ها را به تپش در می‌آورد، زیرا مشخص می‌شود منبع عفونت زامبی دختری به نام تریستانا مدیروس است. تریستانا که تحت تسخیر شیطان است و مانند ویروس عمل می‌کند، در پنت هاوس یک ساختمان توسط واتیکان زندانی شده بود تا از گرسنگی بمیرد. اما در نهایت فیلم تصویر عجیب موجودی لاغر و شیطانی را نشان می‌دهد که سرمنشا نفرینی سیاه است.

۱. مبتلایان ویروس خشم در فیلم «۲۸ روز بعد» (۲۸ Days Later)

وحشتناک‌ترین زامبی‌ها در فیلم «28 روز بعد»

افراد آلوده که در «۲۸ روز بعد» و دنباله آن دیده شدند، قربانیان ویروس خشم بودند، یک ویروس زیست‌مهندسی‌شده که میزبانانش را در حالت خشم شدید و غیرقابل کنترل قرار می‌داد. با اسپاسم‌های شدید، خونریزی‌های مکرر و تمایل به استفراغ خون و خونریزی از چشم‌ها، واقعا هرگز هیچ زامبی دیگری به اندازه مبتلایانی که برای اولین بار در «۲۸ روز بعد» دیده شدند ترسناک نبودند. برخلاف زامبی‌های کلاسیک که آهسته حرکت می‌کردند، افراد آلوده در «۲۸ روز بعد» تحرک و استقامت بیشتری داشتند که به آن‌ها اجازه می‌داد تا به سرعت به روستاها و شهرها حمله کنند و به راحتی آن‌ها را از بین ببرند.

منبع: screenrant



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما