راهنمای خرید گلس گوشی؛ انواع گلس‌ها و مزایا و معایب هر کدام

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه
گلس گوشی

نخستین کاری که معمولا همه‌ی ما ایرانی‌ها بعد از خرید یک گوشی هوشمند انجام می‌دهیم این است که یک برچسب محافظ صفحه یا همان گلس هم برای آن خریداری می‌کنیم به این منظور که از نمایشگر در برابر خط و خش و ضربه‌های احتمالی که ممکن است به آن وارد شود مراقبت کنیم. اما آیا واقعاً استفاده از گلس قرار است تأثیر خاصی در افزایش مقاومت نمایشگر در برابر خطرات یادشده داشته باشد؟ اگر پاسخ مثبت است، چه گلسی باید خریداری کنیم که در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد؟ در این مطلب با ما باشید تا به تمام پرسش‌های شما در رابطه با گلس محافظ گوشی پاسخ دهیم.


چرا باید از گلس گوشی استفاده کنیم؟

گوشی‌های هوشمند این روزها با نمایشگر بسیار بزرگی راهی بازار می‌شوند که کیفیت آن‌ها در مقایسه با مدل‌های عرضه شده در سال‌های گذشته به شکل قابل توجهی بهتر است. از این رو قیمت آن‌ها نیز به شکل محسوسی افزایش پیدا کرده به گونه‌ای که تقریبا باید بخش بزرگی از قیمت خود گوشی را برای تعویض نمایشگر معیوب هزینه کنید. اتفاقاتی هم که باعث می‌شود نمایشگر گوشی دچار آسیب شود شامل سقوط از ارتفاع، ضربه دیدن، خط و خش، خیس شدن و مواردی از این دست است. بنابراین پر واضح است که باید از گلس استفاده کنیم تا در برابر صدمات روزمره از نمایشگر گوشی محافظت شود و دستگاه همیشه ظاهر جذاب و زیبای خود را حفظ کند.

آیا برای همه‌ی گوشی‌ها خرید گلس محافظ صفحه نیاز است؟

گلس گوشی

بخواهم خیالتان را راحت کنیم باید بگوییم بله. حتی جان‌سخت‌ترین گوشی‌ها هم به گلس محافظ صفحه نیاز دارند چون حتی اگر یک محافظ شرکتی هم روی آن‌ها نصب شده باشد، هم قیمتش بالاست و هم در بازار مشابه کیفیت آن را نمی‌توانید پیدا کنید. بنابراین چه بهتر است که برای محکم‌کاری، یک گلس مرغوب را روی آن نصب کرده و لایه‌ی محافظتی از نمایشگر گران‌قیمت گوشی خود را دوبرابر مستحکم‌تر کنید. با این کار هم گلس شرکتی آسیبی نمی‌بیند و هم گوشی در برابر آسیب‌ها به شکل قابل توجهی مقاوم‌تر می‌شود.

شاید برخی از افراد معتقد باشند پرچم‌دارها به خاطر بهره‌مندی از مقاوم‌ترین شیشه‌های محافظ صفحه نظیر گوریلا گلس ویکتوس پلاس به کار رفته در سری S23 نیازی به گلس محافظ نداشته باشند اما حقیقت این است که حتی این گوشی‌ها هم در صورت وارد شدن اندکی فشار، خط و خش بر می‌دارند. در نتیجه نباید خیلی خود را با تبلیغات گسترده‌ی شرکت‌ها گول بزنیم. از طرفی تست‌های گوناگون نشان داده اگر با یک بار، دو بار و یا حتی سه بار افتادن، نمایشگر گوشی هیچ آسیبی نبیند، بعد از چهارمین بار اگر نشکند، قطعا ترک بر می‌دارد. در نتیجه استفاده از گلس می‌تواند خیالتان را از بابت آسیب ندیدن گوشی در برابر ضربه آسوده کند.

از این‌ها گذشته، بخش بزرگی از کاربران از گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی استفاده می‌کنند که این یعنی محافظ به کار رفته در آن‌ها جنس ضعیف‌تری در مقایسه با مدل به کار رفته در گوشی‌های پرچم‌دار دارد. پس بخش بزرگی از کاربران گوشی‌های هوشمند چه بخواهند چه نخواهند، اگر به سلامت نمایشگر گوشی خود اهمیت می‌دهند باید از گلس استفاده کنند.

چند نوع گلس در بازار موجود است؟

حالا که متوجه شده‌ایم گلس محافظ صفحه یک لوازم جانبی ضروری برای محافظت از گوشی به حساب می‌آید و صرف نظر از مدل گوشی یا تبلت حتما باید خریداری شود، این پرسش به وجود می‌آید که چند نوع گلس در بازار موجود است و نقاط قوت و ضعف هر یک از آن‌ها چیست؟ کافی است یک سرچ ساده در اینترنت درباره‌ی انواع گلس گوشی انجام دهید؛ آن وقت است که می‌بینید طیف وسیعی از انتخاب‌ها روبروی شما قرار می‌گیرد. اگر نمی‌دانید چند نوع گلس در بازار موجود است در ادامه با ما همراه باشید:

۱. گلس شیشه‌ای

گلس تمپرد یا حرارت‌دیده

گلس شیشه‌ای همانطور که از نامش پیداست، از جنس شیشه است و یک محافظ نسبتا ضخیم به حساب می‌آید. این نوع گلس‌ها که از آن‌ها به عنوان گلس ساده هم یاد می‌شود کاملا شفاف بوده و نور را هم بازتاب می‌دهند. در نتیجه کسانی که غالب اوقات در محیط بیرون از خانه کار می‌کنند شاید استفاده از آن را خیلی رضایت‌بخش ندانند. این نوع گلس‌ها بیشتر برای کسانی مناسب است که در محیط خانه حضور دارند.

مزایای گلس شیشه‌ای

 • استحکام خوب در برابر خط و خش و ضربه

معایب گلس شیشه‌ای

 • قیمت نسبتا بالا
 • در صورت ضخامت زیاد باعث کند شدن لمس گوشی می‌شود
 • انعطاف کمی دارد که باعث می‌شود شکنندگی بیشتری داشته باشد

۲. گلس تمپرد یا حرارت‌دیده

گلس تمپرد یا حرارت‌دیده

گلس‌های حرارت دیده اما داستان متفاوتی دارند. این نوع گلس‌ها اگرچه از جنس شیشه هستند اما شیشه‌ی آن‌ها به نوعی تولید شده که در برابر ضربه استحکام به مراتب بالاتری در مقایسه با شیشه‌ی معمولی دارد. این نوع گلس‌ها اگرچه توانایی خود ترمیمی ندارند اما قیمت آن‌ها به شکل قابل توجهی نسبت به عملکرد فوق‌العاده‌ای که از خود به نمایش می‌گذارند مناسب است. گلس‌های حرارت دیده‌ی اصل از گوشی در برابر خط و خش هم به خوبی مراقبت می‌کنند و در برابر گرما و سرمای شدید هم هیچ مشکلی برایشان پیش نمی‌آید.

مزایای گلس شیشه‌ای حرارت دیده

 • استحکام خوب در برابر خط و خش و ضربه
 • مقاومت بالا در برابر تغییرات دما
 • قیمت مناسب در مقایسه با عملکرد

معایب گلس شیشه‌ای حرارت دیده

 • شاید نصب آن بدون ابزار کمی سخت باشد

۳. گلس گوشی ضد ضربه یا سرامیکی

گلس گوشی سرامیکی

گلس گوشی ضد ضربه در تعداد کمتری در مقایسه با گلس‌های عادی در بازار موجود است و شاید سخت باشد بتوانید یک گلس ضد ضربه‌ی مرغوب و اصل را خریداری کنید. اما اگر بتوانید باید بگوییم این نوع گلس‌ها به بهترین شکل ممکن از نمایشگر گوشی محافظت می‌کنند، خط و خش و ضربه نمی‌شناسند و برای محیط‌های بسیار خشن کاری طراحی شده‌اند؛ برای مثال در کارخانه‌هایی که احتمال افتادن گوشی به زمین بسیار زیاد است.

گلس‌های ضد ضربه را با عنوان گلس‌های سرامیکی هم می‌شناسیم؛ گلس‌هایی که هم انعطاف بسیار زیادی دارند، هم شفاف هستند و هم اینکه بعد از گذشت زمان اصلا تغییر رنگ نمی‌دهند. این گلس‌ها را حتی بدون ابزار هم خیلی راحت می‌توانید روی گوشی نصب کنید. گلس‌های سرامیکی به خودی خود هم استحکام زیادی دارند و پس از گذشت مدت زمان زیاد مستهلک نمی‌شوند. این گلس‌ها معمولا از درجه‌ی سختی ۹H بهره می‌برند که بالاترین استاندارد مقاومتی یک گلس به حساب می‌آید.

مزایای گلس ضد ضربه یا سرامیکی

 • استحکام بسیار بالا
 • مقاوم در برابر ضربه و خط و خش
 • موجود در مدل‌های مختلف حتی برای گوشی‌هایی با لبه‌های منحنی

معایب گلس ضد ضربه یا سرامیکی

 • قیمت بالا

۴. گلس گوشی نانو مایع

گلس گوشی نانو مایع

معمولا اگر به یک فروشگاه لوازم جانبی سر بزنید، می‌بینید که فروشنده‌ها از گلس‌های نانو زیاد تعریف و تمجید می کنند. در واقع شما اصلا یک شی خاص با نام گلس از فروشگاه خریداری نمی‌کنید، بلکه فروشنده چند قطره مایع خاص روی نمایشگر گوشی می‌ریزد و توسط یک دستگاه مخصوص که نور فرابنفش می‌تاباند، آن را سخت می‌کند و مدعی می‌شود نمایشگر حالا در برابر خط و خش و خراش مقاوم شده است. نکته‌ی جالب توجه این جاست که شما اصلا نمی‌دانید این گلس چه زمانی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود مگر اینکه فروشنده به شما یک جدول زمانی بدهد که آن هم بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید ممکن است متفاوت باشد.

گلس نانو مایع اگر از مواد باکیفیتی باشد، مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه و خط و خش ایجاد می‌کند و شاید بتوان آن را بهتر از سایر گزینه‌ها به حساب آورد. حتی مایع هم دیگر پنل گوشی شما را خیس نمی‌کند بلکه از روی آن لیز خورده و به پایین می‌ریزد و باز هم می‌توانید بدون مشکل با گوشی کار کنید. اما تمام این مزایا را زمانی دریافت می‌کنید که مطمئن باشید مایع یادشده واقعا نانو است.

مزایای گلس نانو مایع

 • تأثیری روی کیفیت لمس ندارد
 • گوشی در برابر مایعات مقاوم می‌شود
 • مقاومت گوشی در برابر ضربه و خط و خش بالا می‌رود
 • خبری از حباب و شکستگی و رنگ رفتگی نیست
 • در باران هم می‌توان بدون خیس شدن پنل از آن استفاده کرد

معایب گلس نانو مایع

 • گلس از گوشی جدا نمی‌شود، بلکه به مرور زمان و به شکل نامشخصی از بین می‌رود
 • امکان دارد مایع به درون گوشی نفوذ کند
 • امکان انتقال ضربه از صفحه به سخت‌افزار درونی
 • یافتن جنس اصل نانو سخت است
 • قیمت این گلس‌ها بسیار بالاست

۵. محافظ صفحه TPU یا نانو پلاستیکی

گلس گوشی tpu

گلس‌های TPU به گلس‌های پلاستیکی گفته می‌شود که از جنس ترمو پلاستیک پلی اورتان ساخته شده‌اند. این گلس‌ها بسیار منعطف و فوق‌العاده چسبناک هستند در نتیجه می‌توانید آن را خودتان هم درون خانه و بدون هیچ زحمتی نصب کنید. این گلس‌ها در بازار با نام گلس نانو هم شناخته می‌شوند اما دقت کنید نانو از نوع پلاستیکی و نه مایع. این نوع گلس‌ها بیشتر مناسب گوشی‌هایی است که قاب محافظشان تا لبه‌های جلوی نمایشگر هم انحنا دارد.

قاب‌هایی با این خاصیت، معمولا گلس شیشه‌ای را از روی صفحه بلند می‌کنند چون انعطاف این گلس‌ها بسیار کم بوده و چسبندگی آن‌ها خیلی زیاد نیست. اما محافظ‌های پلاستیکی فوق‌العاده چسبندگی بالایی داشته و جدا کردن آن هم بسیار سخت است. همین موضوع سبب می‌شود طول عمر آن خیلی زیاد نباشد. از طرفی محافظ صفحه پلاستیکی زودتر از نمونه‌ی شیشه‌ای خط و خش بر می‌دارد که تقریبا می‌توان گفت ناگفته پیدا بود.

گلس‌های PET هم از نوع پلاستیکی بوده و از جنس پلاستیک به کار رفته در بطری‌های نوشیدنی هستند، انعطاف آن‌ها پایین است و در برابر ضربه هم محافظت خیلی بالایی ندارند. اما در برابر خط و خش مقاومت آن‌ها نسبتا بهتر است. گلس‌های PET به خاطر قیمت ارزان محبوب شده‌اند در غیر این صورت خیلی عملکرد خوبی ندارند.

مزایای محافظ صفحه TPU یا نانو پلاستیکی

 • نصب آن توسط خود کاربر هم می‌تواند بدون مشکل صورت بگیرد
 • قیمت بسیار مناسبی دارد
 • انعطاف آن بالاست
 • مقاومت آن در برابر خط و خش از مدل PET بهتر است
 • به سادگی از روی صفحه جدا نمی‌شود

معایب محافظ صفحه TPU یا نانو پلاستیکی

 • استحکام آن کم است
 • طول عمر آن پایین است

۶. گلس سه‌بعدی یا فول

محافظ صفحه فول

گلس گوشی سه‌بعدی به نوعی از گلس گفته می‌شود که تمام صفحه‌ی گوشی را می‌پوشاند. به این صورت که حتی حواشی اطراف گوشی را هم در بر می‌گیرد تا نمایشگر گوشی عملا در برابر هرگونه آسیبی در امان باشد. گلس‌های عادی فقط خود نمایشگر گوشی را می‌پوشانند تا آسیبی به خود پنل وارد نشود که همین موضوع هم نقطه ضعف اصلی آن‌‌ها به حساب می‌آید. گلس‌های سه‌بعدی اما پوشش ۱۰۰ درصدی دارند به گونه‌ای که هر خط و خشی به گوشی وارد شود، گلس آن را جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد به صفحه آسیبی برسد. این نوع گلس‌ها را می‌توان در مدل‌های مختلف از جمله سرامیکی و یا حتی پلاستیکی هم تهیه کرد اما پیشنهاد ما این است که نمونه‌ی سرامیکی را تهیه کنید.

مزایای گلس سه‌بعدی یا فول

 • تمام پنل جلو و حتی حواشی اطراف نمایشگر را پوشش می‌دهد
 • تجربه‌ی کاربری یکپارچه‌ای را فراهم می‌کند
 • نصب آن آسان است
 • در مدل‌های مختلف با قیمت گوناگون در دسترس قرار دارد

معایب گلس سه‌بعدی یا فول

 • بسته به نوع گلس، می‌تواند میزان مقاومت و درجه‌ی سختی متفاوتی داشته باشد

۷. گلس گوشی حریم شخصی یا Privacy

محافظ صفحه حریم شخصی یا Privacy

در نهایت اما می‌رسیم به گلس حریم خصوصی یا همان Privacy که برای کسانی طراحی شده که به حریم خصوصی خود اهمیت زیادی می‌دهند. حتما برای شما هم پیش آمده که در مترو، اتوبوس و جاهای عمومی قصد چت کردن با شخصی را داشته باشید اما بغل دستی‌تان به صفحه‌ی گوشی نگاه کند. این کار هرچند ناپسند باشد اما نمی‌توانید جلویش را بگیرید چون دائما اتفاق می‌افتد. گلس‌های حریم خصوصی هم درست برای همچین شرایطی طراحی شده‌اند چون عملا تصویر گوشی با وجود آن‌ها از نمای کناری تیره و تار است و فقط خود شخص با زاویه‌ی مستقیم و عمود می‌تواند دید کاملی به محتوا داشته باشد.

مزایای گلس حریم شخصی یا Privacy

 • از حریم خصوصی شما محافظت می‌کند
 • نصب آن آسان است
 • مقاومت خوبی دارد

معایب گلس حریم شخصی یا Privacy

 • نور صفحه از زوایای گوناگون کاهش پیدا می‌کند
 • کیفیت صفحه از زوایای گوناگون کاهش پیدا می‌کند
 • گوشی فقط از نمای روبرو قابل رویت کامل خواهد بود

۸. گلس گوشی مات

محافظ صفحه مات

اگر جز آن دسته از کاربرانی هستید که بازتاب نور هنگام کار با گوشی خیلی اذیت‌تان می‌کند، می‌توانید از گلس‌های مات استفاده کنید چون علاوه بر مقاومت بسیار بالا، اصلا نور را بازتاب نمی‌دهند. در نتیجه خیلی راحت زیر شدیدترین نور هم می‌توانید با گوشی کار کنید بدون اینکه چشم شما آسیبی ببیند. این نوع گلس‌ها با نام گلس‌های ضد تابش هم شناخته می‌شوند و از مدل‌های شیشه‌ای معمولی، کمیاب‌تر هستند.

مزایای گلس مات

 • نور را بازتاب نمی‌دهد
 • مقاومت خوبی در برابر خط و خش و ضربه دارد

معایب گلس مات

 • قیمت آن کمی بالاست
 • شاید یافتن آن سخت باشد

محافظ صفحه پلاستیکی یا شیشه‌ای؟

این شاید پرتکرارترین پرسشی باشد که هر شخص قبل از خرید یک گلس می‌پرسد؛ با مطالعه‌ی مطلب بالا، دریافتیم که گلس‌های شیشه‌ای عملکرد نسبتا بهتری در مقایسه با خط و خش داشته و در برابر ضربه و تغییرات دمایی هم مقاومت بیشتری دارند. اما نمونه‌های پلاستیکی فقط به خاطر چسبندگی بالا و بلند نشدن از گوشی معروف هستند و قیمت کم آن‌ها هم باعث شده خیلی محبوب شوند. در غیر این صورت برتری خاصی به نمونه‌های شیشه‌ای ندارند.

گلس‌های سرامیکی اما اگرچه ۹۵٪ عناصر خود را از شیشه گرفته‌اند اما شرکت‌های سازنده اندکی هم از سرامیک در ساخت آن استفاده کرده‌اند تا بدین ترتیب عملکرد آن در برابر ضربه بسیار بهتر از سایر گلس‌ها باشد و به عبارتی ساده‌تر، به گلس پیشنهادی ما تبدیل شود.


حروف و اعداد کنار نام گلس گوشی به چه معناست؟

در کنار نام گلس‌ها معمولا حروف و اعداد زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها واقعی هستند و برخی دیگر صرفا جنبه‌ی تبلیغاتی دارند. در ادامه با انواع و اقسام این پسوندها آشنا خواهیم شد.

۹D به چه معناست؟

البته فقط ۹D نیست، بلکه ۳D و ۲D و حتی در بعضی مواقع ۱۱D و ۲۰D را هم شاهد هستیم. واقعیت این است که این نام‌ها بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی دارند و فقط میزان خم بودن آن‌ها در اطراف است که باعث چنین نام‌گذاری شده است. البته اگر بخواهیم گلس‌های اصلی با چنین مشخصه‌هایی را در بازار پیدا کنیم باید بگوییم هرچه عدد کنار حرف D بیشتر می‌شود، گلس فناوری‌های بیشتری هم خواهد داشت. مثلا یک گلس ۹D اگرچه مثل ۲.۵D خمیده است اما استحکام بیشتری داشته و شفافیت بهتری هم دارد. اما معمولا در بازار این گلس‌ها واقعاً با چنین تفاوتی در دسترس قرار نمی‌گیرند.

۹H و ۶H به چه معناست؟

درجه‌ی سختی گلس را با حرف H نشان می‌دهند که هرچه بیشتر باشد، بهتر است. در حال حاضر درجه‌ی سختی یک گلس قدرتمند را با ۹H نشان می‌دهند که اگر واقعی باشد یعنی بهترین نوع محافظت را از گوشی شما انجام می‌دهند.


گلس خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • ضد خط و خش است.
 • مایعات خیلی جذب آن نمی‌شوند.
 • لمس صفحه را ضعیف نمی‌کند.
 • نور و کیفیت صفحه را کاهش نمی‌دهد.
 • پوست پوست نشده و از بین نمی‌رود.

راهنمای خرید گلس گوشی؛ سخن پایانی

در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا جایی که امکان دارد شما را با انواع و اقسام گلس‌های موجود در بازار و نقاط ضعف و قوت آن‌ها آشنا کنیم. حال شما بگویید از چه نوع گلسی استفاده می‌کنید و فکر می‌کنید چه نوع گلسی عملکرد بهتری در برابر ضربه و خط و خش دارد؟

loading...
کدام نوع گلس گوشی را بیشتر می‌پسندید؟

منبع: PCMag

سوالات متداول درباره گلس گوشی
بهترین نوع گلس چیست؟
بهترین نوع گلس موجود در بازار سرامیکی است چرا که هم مقاومت خوبی دارد و هم قیمت آن در مقایسه با کیفیتش، مناسب است.
آیا گلس نانو مایع کیفیت مناسبی دارد؟
این گلس چون به وفور در بازار کشور ما یافت نمی‌شود، شاید نمونه‌های تقلبی زیادی داشته باشد اما نمونه‌ی اصلی آن می‌تواند از گوشی در برابر ضربه و خط و خش به خوبی محافظت کند.
گلس UV چیست؟
این نوع گلس تابش نور فرابنفش را خنثی کرده و نمی‌گذارد به چشم آسیبی برسد. اما این گلس‌ها ضخامت زیادی دارند و شاید حساسیت لمس را کاهش دهند.
گلس تقلبی را چگونه از گلس اصلی تشخیص دهیم؟
آسان‌ترین روش تشخیص گلس اصلی و تقلبی این است که ببینید آیا متناسب با ابعاد گوشی برش خرده یا خیر. گلس اصلی تمام حفره‌های گوشی را با بالاترین دقت ممکن پوشش می‌دهد اما گلس تقلبی اینطور نیست.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما