شانگ‌چی ۲؛ ۷ سوال بزرگ که دنباله‌ی مارول باید به آن‌ها پاسخ دهد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
شانگ‌چی

پس از موفقیت قسمت اول با عنوان «شانگ‌چی و افسانه ده حلقه»، «شانگ‌چی ۲» می‌تواند پاسخگوی برخی سوالات طرفداران این سری فیلم باشد. قسمت دوم این فیلم بخشی از قرارداد جدید دستین دنیل کرتون بود که برای نویسندگی و کارگردانی «شانگ‌چی ۲» باز خواهد گشت. بازگشت کرتون، ادامه ایده‌هایش در قسمت دوم را تضمین می‌کند و می‌تواند پاسخگوی برخی یا شاید تمامی سوالات بینندگان باشد.

«شانگ‌چی» در مورد شخصیتی به همین نام (با بازی سیمو لو) است. او که فکر می‌کرد به آمریکا آمده و خانواده و گذشته‌اش را پشت سر گذاشته، باری دیگر با آن‌ها مواجه می‌شود. او و بهترین دوستش کیتی (آکوافینا) با خواهرش یعنی شو شیالینگ (منگر ژانگ)، در تلاش برای توقف پدر شانگ‌چی، ونوو (تونی لیانگ) هستند، قبل از اینکه بتواند مقیم تاریکی را آزاد کند. «شانگ‌چی» در باکس آفیس بسیار موفق بود و از منتقدین سایت راتن تومیتوز امتیاز ۹۱ درصد را دریافت کرد اما شکل دادن تعداد زیادی کاراکتر در یک فیلم پر از اساطیر، نیاز به نادیده گرفتن برخی جزئیات داشت.

شرح دادن بیش از اندازه داستان و کم کردن سرعت آن، می‌توانست برای این فیلم مشکل ایجاد کند، پس «شانگ‌چی» برخی جزئیات را فدای سرگرم کننده تر بودن داستان کرد. حال که پایه و اساس داستان مشخص شده است، «شانگ‌چی ۲» می‌تواند بیشتر وارد جزئیاتی شود که وقت پرداختن به آن‌ها در قسمت اول وجود نداشت.

این‌ها بزرگترین سوالاتی هستند که «شانگ‌چی ۲» می‌تواند پاسخ بدهد: 

۱. داستان پشت سیگنال‌های ده حلقه چیست؟

شانگ‌چی

در صحنه اول بخش پایانی فیلم، شانگ‌چی و کیتی به یک جلسه با وانگ (بندیکت وانگ)، کاپیتان مارول (برای لارسون) و بروس بنر (مارک روفالو) احضار شدند تا بحثی درباره سیگنالی که ده حلقه داشتند به جایی نامشخص در فضا می‌فرستادند، داشته باشند. هیچ یک از آن‌ها نتوانستند به نتیجه‌ای درباره خاستگاه حلقه‌ها یا مقصد سیگنال برسند. فرض بر این است که انتشار این سیگنال‌ها پس از انتقال مالکیتشان به شانگ‌چی شروع شده است. این موضوع، دو سوال برای بینندگان به وجود آورد:

۱- این سیگنال برای چه کسی یا چه چیزی ارسال می‌شدند؟

۲- چرا ارسال سیگنال در همچین زمانی زمان رخ شروع شد؟

احتمالا، «شانگ‌چی ۲» درباره عاقبت سیگنال‌های ارسالی یا از راه رسیدن افرادی برای صاحب شدن ده حلقه خواهد بود.

۲. ونوو چگونه ده حلقه را پیدا کرد؟

شانگ‌چی

روایتی که در آغاز «شانگ‌چی» گفته شد، چند نظریه را در مورد خاستگاه ده حلقه توضیح داد. نظریه اول بیانگر این بود که ونوو در ابتدا آن‌ها را دفن شده در یک مقبره باستانی یافت و طبق نظریه دوم، آن‌ها با یک شهاب سنگ به زمین آمده بودند. در این فیلم، هیچ نظریه‌ای تایید یا رد نشد و به جای نشان دادن اینکه ونوو چگونه آن‌ها را پیدا کرد، تمرکز اصلی بر روی تاثیرات او بعد از یافتنشان بود که سوالی مهم به جای می‌گذارد. خاستگاه ده حلقه کجاست؟ شاید اگر دریافت‌کننده سیگنال در «شانگ‌چی ۲» به زمین بیاید، بتوانیم به پاسخ این سوال برسیم. تا آن موقع، نظریه‌های طرفداران برای پاسخ به سوال ما کافی خواهند بود.

۳. مقیم تاریکی و محافظ بزرگ چقدر قدرتمند هستند؟

شانگ‌چی

ده حلقه تنها چیزهایی با قدرت خارق‌العاده نبودند که «شانگ‌چی» به طور کامل معرفی نکرد. خاستگاه‌ تا لو که در بعدی دیگر بود و بسیاری از موجودات افسانه‌ای، اصلا به اندازه کافی بررسی نشدند، به خصوص وقتی که داستان به مقیم تاریکی و محافظ بزرگ مربوط می‌شد. «شانگ‌چی» سوالاتی بی پاسخ برای بینندگان ایجاد کرد مثل اینکه این موجودات چه کارهایی می‌توانند انجام دهند و چه مقدار قدرت دارند؟

علی‌رغم محبوس بودن در یک زندان جادویی، مقیم تاریکی موفق شد قدرت‌هایش را فراتر از تا لو ببرد که به ونوو حقه بزند. با این حال، به نظر نمی‌رسید که قدرت محافظ بزرگ به طور مشابه، تا آن حد رسیده باشد چون مادر شانگ‌چی، یینگ لی (فالا چن)، قدرتی که اژدها به او داده بود را هنگام رفتنش از دست داد. این ممکن است به این دلیل باشد که او با رفتنش، آن قدرت را به نحوی پس زده بود. البته به احتمال زیاد این فرض درست نیست چرا که او در تمام طول زندگی‌اش به محافظ بزرگ احترام می‌گذاشت و به فرزندانش داستان‌هایی از او و خانه خودش می‌گفت. امیدواریم که «شانگ‌چی ۲»، دلیل تفاوت محدودیت‌های مقیم تاریکی و محافظ بزرگ را توجیه کند. اگر شانگ‌چی هر نوع قدرتی را مثل موقعی که او و ساکنان تا لو در نبرد با سازمان ده حلقه ونوو بودند از اژدها بگیرد، مارول نیاز خواهد داشت که در دنباله این فیلم، آن عناصر جادویی را بهتر توصیف کند.

۴. آینده سازمان ده حلقه تحت مدیریت شیالینگ چگونه خواهد بود؟

شانگ‌چی

در صحنه دوم قسمت پایانی «شانگ‌چی»، شیالینگ را دیدیم که به خانه دوران کودکی‌اش بازگشت، جایی که تبدیل به مرکز فرماندهی سازمان ده حلقه پدرش شده بود. او به برادرش گفته بود که دلیل آن‌جا رفتنش، دیدن نابودی آن سازمان بود ولی این صحنه به شکلی پایان یافت که به نظر می‌رسید او در عوض، جای پدرش را به عنوان رهبر سازمان گرفته باشد. شیالینگ از دوران کودکی خود، کینه زیادی نسبت به پدرش داشت چون او دخترش را از امپراطوری خود حذف کرده بود. به علاوه، شیالینگ به کیتی توضیح می‌داد که چگونه بعد از آن اتفاقات، امپراطوری‌ای برای خود درست کرده بود. پس منطقی به نظر می‌رسد که به محض دریافت شانسی برای رسیدن به چیزی که همیشه از آن منع شده بود، وسوسه شود. البته، این تصمیم شیالینگ سوالاتی جدید در مورد او و ده حلقه ایجاد می‌کند. آیا همانند دوران رهبری ونوو، امپراطوری‌ای مجرمانه خواهیم داشت یا به چیزی دیگر تکامل خواهد یافت؟ اگر گزینه اول درست باشد، شانگ‌چی و شیالینگ در «شانگ‌چی ۲»، مقابل هم قرار خواهند گرفت.

۵. «شانگ‌چی» در کدام بازه زمانی دنیای مارول رخ می‌دهد؟

شانگ‌چی

فیلم «شانگ‌چی» مشخص نکرد که این اتفاقات در کدام بازه زمانی رخ می‌دهند و احتمالا دنباله‌اش، این سردرگمی را در حالی که شانگ‌چی بیشتر با دنیای مارول ادغام می‌شود، رفع کند. دانستن اینکه «شانگ‌چی» کی رخ می‌دهد، می‌تواند در پاسخ به برخی سوالات از جمله زمان و چگونگی برگشت بروس بنر به حالت انسانی‌اش کمک کند. در «انتقام جویان: پایان بازی»، بروس و هالک با هم بالاخره به نتیجه رسیدند که عملا ترکیبی از بدن هالک و هوش بروس بود و پروفسور هالک نام گرفت. ولی در پایان «شانگ‌چی» دیدیم که بروس به حالت انسانی‌اش برگشته بود، در حالی که یک دستش را با بندی بسته بود و ممکن است آسیبی باشد که به خاطر استفاده از دستکش بی‌نهایت دیده بود. از طرفی دیگر، موی کاپیتان مارول، بلند شده بود در حالی که در «انتقام جویان: پایان بازی» موهایش کوتاه بود و می‌توان نتیجه گرفت که از آن اتفاق، زمان زیادی گذشته است. می‌توان امیدوار بود که فیلم‌های آینده مارول، مشخص کنند برای هر نقش چه اتفاقاتی افتاده است، به خصوص اینکه چه چیزی بین وانگ و ابامینیشن رخ داد.

۶. ابامینیشن چه کارهایی می‌کرده و چرا با وانگ است؟

شانگ‌چی

ابامینیشن در «هالک شگفت‌انگیز» یک نقش منفی بود که تحت بازداشت شیلد قرار گرفت. او در فاصله زمانی بین آن دوران و «شانگ‌چی»، به یک مبارز در مسابقات باشگاه خنجرهای طلایی با مدیریت شیالینگ واقع در ماکائو تبدیل شده بود و یک روز، مقابل وانگ قرار گرفت. به نظر می‌رسید که این دو موافقت کرده باشند تا تظاهر به دعوا کنند و در زمان استراحتشان، به تمرین بپردازند. البته، مشخص نیست که آن‌ها چگونه و به چه دلیل ملاقات کردند. این نسخه از وانگ نسبت به فردی که در فیلم «دکتر استرنج» دیدم، آرام‌تر بود و به نظر نمی‌رسید که با انجام کارهای خلاف مشکلی داشته باشد. به علاوه، با فرهنگ عموم نیز آشناتر به نظر می‌آمد و مشغول آوازخوانی با شانگ‌چی و کیتی شد. این مسئله، سوالاتی به وجود می‌آورد مثلا اینکه از آن موقع تا به حال، چه اتفاقی افتاد و چگونه او و ابامینیشن در این حد صمیمی شدند؟

۷. آیا شانگ‌چی و کیتی فقط دوست باقی خواهند ماند؟

شانگ‌چی

دوستی شانگ‌چی و کیتی از دلگرم کننده ترین نکات فیلم «شانگ‌چی» بود. در دنیای مارول، زیاد شاهد دوستی‌ای بین مرد و زن نبودیم مگر اینکه رمانتیک بوده باشد. هرچند برخی از بینندگان می‌خواهند که دوستی آن‌ها هم اینطور بشود، برخی دیگر فکر می‌کنند این اتفاق رابطه آن‌ها را از شکلی که به وجود آمده است، دور خواهد کرد. نکته جالب این است که در ابتدای فیلم، مادربزرگ کیتی نیز سوالی در همین مورد داشت. صرف نظر از تصمیمی که مارول برای رابطه آن‌ها خواهد گرفت، «شانگ‌چی ۲» به احتمال زیاد رشد هر کدام از این شخصیت‌ها را نمایش دهد، چه در کنار هم باشند و چه جدا.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. IrOn MaN

    من یه سوال دارم تو شانگ چی اون موقع که باباش با مامانش آشنا شد تو ده ۹۰میلادی بود پس قبل از اون بر جهان سلطه داشته پس دیگه داستان رد اشکال کاپیتان چیه؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما