آیا بازی‌های اقتباس شده از شوگون به اندازه‌ی سریال آن موفق هستند؟

۲۶ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
شوگان

شوگون (Shogun) یک مینی سریال آمریکایی است که از فوریه‌ی ۲۰۲۴ از شبکه‌های هولو و اف‌ایکس در حال پخش است. این درام تاریخی که در قرن هفدهم ژاپن اتفاق می‌افتد، از رمان محبوب جیمز کلاول (James Clavell) به همین نام در سال ۱۹۷۵ اقتباس شده است.

داستان این سریال حول محور جان بلکثورن (John Blackthorne) می‌چرخد که ملوانی بریتانیایی است که خود را غرق شده در سواحل ژاپن می‌بیند. بلکثورن با وارد شدن به دنیایی که آن را نمی‌فهمد، درگیر چشم‌انداز سیاسی پیچیده‌ی ژاپن فئودال می‌شود. او در مبارزات میان اربابان جاه‌طلب، مانند لرد توراناگا که برای رسیدن به برای موقعیت شوگون یعنی بالاترین مقام در سرزمین رقابت می‌کنند، وارد می‌شود. این سریال با دریافت نقدهای درخشان و بحث‌های مختلفی که در مورد آن وجود دارد، در حال حاضر سر و صدای زیادی به پا کرده است. با این حال این مینی سریال اولین اقتباس از آثار کلاول نیست و یک مینی سریال دیگر از آن در سال ۱۹۸۰ با هنرنمایی توشیرو میفونه و دو بازی ویدیویی نیز وجود دارد.

نکته اینجاست که شوگون یک رمان گسترده و بلندپروازانه‌ی سیاسی است که داستانی از دسیسه های خانوادگی، دایمیوهای شرور و تضاد و در هم آمیختن فرهنگ‌ها را روایت می‌کند. در این میان بازی‌های ویدیویی دهه‌ی ۸۰ میلادی هنوز چندان پیشرفته نبودند و قرار دادن چنین مضامینی در بازی‌ها کار سختی بود، اما توسعه دهندگان دو برابر در سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۹ تلاش خود را کردند. تلاش‌هایی که البته چندان موفق نیستند و بهتر است که فارغ از سریال جدید ذکر شده، فعلا به دنبال اثری اقتباسی از این رمان نباشید.

James Clavell’s Shōgun

تهیه‌کننده: Infocom / سازنده: Dave Lebling
سال انتشار: ۱۹۸۹
پلتفرم: PC

شوگان

شوگان

این یک ماجراجویی متنی است که اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ از Infocom منتشر شد و مانند کتابی است که می‌توانید آن را مطالعه کنید. در واقع در این بازی بازیکنان از طریق دستورات تایپ شده روایت را هدایت می‌کنند. چیزی که این بازی خوب آن را فهمیده این بود که طرفداران آرزو دارند رویداد‌های کتاب را به طور کامل زندگی کنند و در صورت کوچکترین فاصله از متن کلاول با مرگ سریع مجازات شوند. در این اثر شما به عنوان پروتاگونیست داستان شوگون یعنی بلکثورن، کار خود را در حالی شروع می‌کنید که او روز بسیاری بدی را در قایقش گذرانده است. خدمه‌ی او اکثرا مرده‌اند و کشتی او در دریایی طوفانی گم شده است. از طرفی تنها دلیلی که بقیه‌ی افرادش او شورش نکرده‌اند این است که همه آن‌ها گرفتار اسکوربوت و محرومیت هستند. این اثر اولین بازی Infocom بود که گرافیک را در کنار متن گنجاند و نقدهای ضد و نقیضی دریافت کرد. این بازی به دلیل تبعیت از داستان اصلی تحسین شد اما به دلیل ساختار اپیزودیکش مورد انتقاد قرار گرفت.

شاید با خود بگویید که این دقیقا مانند رمان عالی شوگون از جیمز کلاول است و فرصتی عالی برای کشف جهان و شخصیت‌های آن، تصمیم‌گیری‌های جالب و اکتشافات روشنگرانه در مورد دنیایی جذاب محسوب می‌شود. با این حال نقش شما در بازی این است که به نوعی به اسپیدرانر شوگون تبدیل شده و به نوعی خود را به ابزاری عالی تبدیل کنید که تنها هدف آن این است که پی‌رنگ کتاب را به کارآمدترین شکل ممکن هدایت کند. آیا می‌خواهید با یکی از خدمه صحبت کنید؟ آیا می‌خواهید دفتر خاطرات خود را بخوانید؟ آیا می‌خواهید دوباره به اتاقی که در آن هستید نگاهی بیندازید؟ ممکن نیست! گیم‌پلی این بازی در واقع آزمون و خطای محض بوده و تنها هدف واقعی شما این است که مجموعه‌ی دقیق ورودی‌ها را پیدا کنید تا در سواحل ژاپن گرفتار شوید و هرگونه انحراف از بهینه‌ترین مسیر، یک تایمر پنهان را به طور اجتناب‌ناپذیری به سمت مرگ شما به جلو می‌برد. در واقع چیزی که باید فرصتی سرگرم‌کننده برای کاوش دنیای رمان از منظری جدید باشد، تبدیل به یک آزمایش تلخ در بازی‌های ویدیویی می‌شود؛ شما باید برای یافتن کارآمدترین مسیر از طریق یک صحنه از کتاب، تلاش خود را انجام دهید یا شکست در انتظار شما خواهد بود

با توجه به مورد گفته شده، بسیاری از بازیکنان یا این اثر را کنار گذاشتن یا به دنبال راهنما برای آن بودند زیرا مطلقا هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید به تنهایی به سری صحیح ورودی‌ها دست پیدا کنید چرا که ما در اینجا در مورد سطح پیچیدگی یک بار چرخش، سه نوبت صبر، سپس چهار بار پیچش به سمت راست صحبت می‌کنیم!

James Clavell’s Shōgun

تهیه‌کننده: .Mastertronic Ltd / سازنده: Virgin Games
سال انتشار: ۱۹۸۶
پلتفرم: PC

شوگان

این یک بازی بسیار متفاوت از بازی Infocom است که در آن شما به عنوان یکی از تعدادی از شخصیت‌ها که سعی می‌کند رابطه‌ی خود را با مردم ایجاد کند، در حال نبرد بوده و برای تبدیل شدن به یک شوگو‌ن در اطراف نقشه سرگردان هستید. مراحل بازی به صورت دو بعدی طراحی شده اما به طرز متفاوتی شما می‌توانید در همه جا پرواز کنید که در آن زمان بسیار عجیب بود، اما در نهایت باعث شد که به یک بازی خاطره‌انگیز تبدیل شود. در واقع در این بازی عجیب و غریب از Mastertronic که شما را در دوران فئودال ژاپن قرار می‌دهد، با فشردن دکمه‌ی بالا شخصیت شما به طور جادویی به سمت بالا پرواز می‌کند.

طراحی‌های پس‌زمینه به خوبی با افراد کوچک مختلف در حال دویدن، ساختمان‌هایی با معماری زیبا و غیره ایجاد شده و ب اینکه به شدت قدیمی هستند اما هنوز هم حس ژاپن فئودالی را القا می‌کنند. موسیقی و صدا نیز در واقع بسیار بهتر از آن چیزی است که انتظارش را دارید و با اینکه حیرت‌انگیز نیستند، اما به هدف خود عمل می‌کنند. به طور کلی در شوگون شما می‌توانید با مردم صحبت کنید، به آن‌ها حمله کنید یا مبادله کنید. یادگیری ماهیت شوگون دشوار است و به مرور متوجه خواهید شد که به دلیل فقدان دستورالعمل‌های مناسب، فقط برای یادگیری مکانیک‌های اولیه‌ی بازی، بار‌ها و بار‌ها شکست خواهید خورد.

در هر صورت این اثر یکی از اولین بازی‌های ماجراجویی است که عناصر ماجراجویی سنتی را با عناصر سبک اکشن و استراتژی ترکیب می‌کند. درنهایت چیزی که می‌توان گفت این است که اگر می‌خواهید بازی شوگون سال ۱۹۸۶ را بیشتر درک کنید، تصور کنید یک پیرمرد گیج و سردرگم برای همیشه در آسمان سرگردان است. البته این چندان هم بد نیست چرا که بدترین اتفاقات در دریا رخ می‌دهد!

منبع: PCGamer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی

دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه