آیا باید جارو برقی رباتیک بخرید؟ (۵ نکته‌ی مهم که باید بدانید)

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک یک وسیله‌ی بسیار جذاب و مفید به نظر می‌رسد. فرض کنید خانه‌ی شما مرتبا توسط یک ربات تمیز شود و در نتیجه وقت کمتری را برای تمیز کردن خانه صرف می‌کنید. اما متأسفانه این مزایا لزوما همواره عملی نمی‌شوند. در ادامه به ۵ نکته‌ی مهم که پیش از خرید جاروبرقی رباتیک باید توجه کنید، می‌پردازیم.

۱. جاروبرقی‌های رباتیک مزایای مختلفی دارند

جاروبرقی رباتیک دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد؛ یک دستگاه کوچک و مستقل که به طور خودکار بخش‌های مختلف محیط موردنظر را تمیز می‌کند. بعد از صرف هزینه برای خرید آن، این وسیله دیگر هزینه‌ی چندانی ندارد و فقط هر چند وقت یک بار باید محفظه‌ی درون آن را خالی کنید.

جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی‌های رباتیک بسیار کوچک‌تر از جاروبرقی‌های مرسوم هستند و در کل مدل‌های مختلف از نظر ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند. همانطور که احتمالا می‌دانید، این جاروبرقی‌ها به زبان ساده کف منزل یا محل کار را تمیز می‌کنند. بیشتر این جاروبرقی‌ها از قابلیت برنامه‌ریزی برای انجام کارهای موردنظر پشتیبانی می‌کنند و همچنین می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی از طرف اپلیکیشن کنترل کنید. بخش زیادی از کاربران معمولا ترجیح می‌دهند این جاروبرقی‌ها در اوقاتی که در خانه نیستند، کار خود را انجام دهند.

این دستگاه‌ها نه‌تنها به صورت خودکار خانه را تمیز می‌کنند، بلکه در پایان به ایستگاه شارژ خود برمی‌گردند تا برای مرتبه‌ی بعد انرژی کافی داشته باشند. همچنین بسیاری از این جاروبرقی‌ها پر شدن محفظه‌ی خود را به اطلاع کاربر می‌رسانند.

جاروبرقی رباتیک

با توجه به اینکه بدنه‌ی این دستگاه‌ها بسیار کوچک‌تر از جاروبرقی‌های معمولی است، معمولا سروصدای بسیار کمی دارند. آن‌ها مجهز به برس‌های کوچکی هستند و برخی از آن‌ها قادر به تشخیص سطح موردنظر هم هستند و در صورت لزوم تنظیمات خود را تغییر می‌دهند. در ضمن این جاروبرقی‌ها معمولا مورد توجه گربه‌ها قرار می‌گیرند و حین سروکله زدن گربه با جاروبرقی می‌توانید چندین عکس و ویدیو برای شبکه‌های اجتماعی بگیرید.

۲. سازگاری سبک زندگی و خانه با جاروبرقی رباتیک

قبل از خرید جاروبرقی رباتیک مهم‌ترین سوالی که از خود باید بپرسید این است که آیا خانه و سبک زندگی من با این دستگاه سازگار است؟ چیدمان خانه برای این دستگاه اهمیت زیادی دارد. همه‌ی افراد در آپارتمان‌های مدرن با فرش‌های هم‌سطح زندگی نمی‌کنند. برخی افراد ساکن خانه‌های قدیمی هستند و برخی خانه‌ها هم چیدمان مرسومی ندارند.

جاروبرقی رباتیک

اگر کف خانه‌ی شما از ترکیب فرش، کاشی و پارکت تشکیل شده، احتمالا این بخش‌ها دقیقا هم‌سطح یکدیگر نیستند و همین ناهمواری می‌تواند برای جاروبرقی رباتیک مشکل‌زا باشد. شاید هم در خانه‌ی شما برای دسترسی به اتاق‌های مختلف باید از پله استفاده کنید که در این حالت جاروبرقی رباتیک اصلا مناسب نیست.

اما چیدمان فقط بخشی از قضیه محسوب می‌شود. در بسیاری از خانه‌ها چندین میز، صندلی و مبل وجود دارد و همچنین به احتمال وجود لباس و دمپایی در کف اتاق‌ها هم باید اشاره کنیم. اگر بچه یا حیوانات خانگی دارید، احتمالا به قرارگیری اسباب‌بازی‌های موجود روی زمین عادت کرده‌اید ولی همین موارد موانع مهمی برای جاروبرقی‌های رباتیک محسوب می‌شوند.

جاروبرقی رباتیک

اگرچه با حذف این موانع جاروبرقی رباتیک می‌تواند انجام وظیفه کند، اما مهم‌ترین مزیت این دستگاه‌ها این است که به طور خودکار و بدون دردسر کار خود را انجام می‌دهند. به همین خاطر اگر برای استفاده از جاروبرقی رباتیک باید همواره مراقب چنین چیزهایی باشید، استفاده از آن دیگر چندان منطقی نیست.

۳. به طور کامل جایگزین جاروبرقی‌های استاندارد نمی‌شوند

جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی‌های رباتیک هرگز قرار نبوده به طور کامل جایگزین جاروبرقی‌های استاندارد شوند و وظیفه‌ی اصلی آن‌ها کمک برای بهبود تمیزی خانه است. به همین خاطر به جای خرید جاروبرقی استاندارد و رباتیک، شاید خرید یک جاروبرقی همه‌فن‌حریف و باکیفیت بهتر نیازهای شما را پوشش دهد. باید خاطرنشان کنیم با استفاده از جاوربرقی استاندارد به جز تمیز کردن کف منزل، می‌توانید کارهایی مانند تمیز کردن ماشین، کمد، مبل و در کل بخش‌های مختلفی را انجام دهید.

۴. جاروبرقی‌های رباتیک قیمت بالایی دارند

جاروبرقی‌ رباتیک‌

بهترین جاروبرقی‌های موجود در بازار قیمت بسیار بالایی دارند زیرا از ویژگی‌های جذابی مانند سازگاری با خانه‌ی هوشمند، عمر باتری طولانی و مکانیسم‌های تخلیه‌ی خودکار بهره می‌برند. به عنوان مثال می‌توانیم به iRobot Roomba s9 plus اشاره کنیم که حدود ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. شرکت iRobot می‌گوید این بهترین و قدرتمندترین مدل آن‌ها محسوب می‌شود اما از نظر امکاناتی که ارائه می‌دهد، در نهایت محدودیت‌های زیادی دارد.

مانند دیگر گجت‌ها، در این زمینه هم می‌توانید با پرداخت مبلغ بسیار کمتر جاروبرقی رباتیک بخرید اما طبیعتا هرچقدر ارزان‌تر باشند، امکانات آن‌ها هم کاهش پیدا می‌کند. روی هم رفته مدل‌های ارزان‌قیمت معمولا در زمینه‌ی کیفیت بدنه و نرم‌افزار حرف زیادی برای گفتن ندارند.

۵. دردسرهای احتمالی

جاروبرقی‌ رباتیک‌

۵ سال قبل، عبور یک جاروبرقی رباتیک از مدفوع سگ و پخش آن در خانه‌های یکی از کاربران، سروصدای زیادی ایجاد کرد. این خبر به حدی مورد توجه قرار گرفت که شرکت iRobot حالا برای جاروبرقی‌های رباتیک خود به منظور دوری از مدفوع حیوانات خانگی از هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

سگ‌ها و گربه‌های خانگی گاهی اوقات در مکان موردنظر محتویات معده‌ی خود را خالی نمی‌کنند و بیشتر جاروبرقی‌های رباتیک، از هوش مصنوعی برای دوری از مدفوع حیوانات بهره نمی‌برند. به همین خاطر اگر سگ یا گربه دارید، قبل از خرید جاروبرقی رباتیک این نکته را هم مدنظر قرار دهید.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه