۶ نشانه که از فرا رسیدن زمان تعویض مودم ADSL خبر می‌دهند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مودم ADSL

بسیاری از کاربران با مودم ADSL مانند مثلا یک یخچال رفتار می‌کنند و تا زمانی که این وسیله کار می‌کند، به استفاده از آن ادامه می‌دهند. اما در این میان نشانه‌هایی وجود دارد که اگر در مودم ADSL خود این نشانه‌ها را می‌بینید، پس دیگر بهتر است به فکر جایگزینی آن باشید.

چرا ارتقای مودم ADSL اهمیت دارد؟

اگر خوره تکنولوژی نیستید و در کل این به این حوزه علاقه‌ی چندانی ندارید، پس عدم توجه به وضعیت مودم ADSL کاملا طبیعی خواهد بود. در بیشتر خانه‌ها، مودم در گوشه‌ای قرار گرفته و بی سروصدا وظیفه‌ی اصلی خود را برای فعال نگه داشتن شبکه‌ی خانگی انجام می‌دهد. زمانی هم که مودم دچار مشکل می‌شود، معمولا یکی از اعضای خانواده آن را خاموش و روشن می‌کند. اما صرفا به این دلیل که مودم در مرکز توجه قرار نمی‌گیرد، به این معنا نیست فقط در زمان خرابی باید به آن توجه نشان بدهید.

مودم ADSL

مودم ADSL نقش مهمی برای مسائلی مانند امنیت شبکه خانگی و اطلاعات شخصی گرفته تا عملکرد اینترنت و دیگر موارد این‌چنینی ایفا می‌کند. حتی اگر مودم می‌تواند کار اصلی خود را انجام دهد، اما اگر این مودم بسیار قدیمی باشد، احتمالا تجربه‌ کاربری استفاده از شبکه وای‌فای و در کل اینترنت را با چالش‌هایی روبرو می‌کند. بنابراین اگرچه بسیاری از کاربران معمولی متوجه این مشکلات نمی‌شوند، اما در هر صورت در ادامه به نشانه‌هایی می‌پردازیم که بهتر است به آن‌ها توجه کنید و در صورت برخورد با این نشانه‌ها، مودم ADSL را تعویض کنید.

مودم روتر بی سیم VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل Archer VR600 V3 AC2100

مودم شما داغ و پرسروصدا است

قبل از اینکه به نشانه‌های نامحسوس‌تری بپردازیم، ابتدا باید مهم‌ترین نشانه‌ای که از پایان عمر مودم ADSL خبر می‌دهد را معرفی کنیم. اگر مودم شما حین فعالیت بسیار داغ می‌شود، چنین اتفاقی اصلا نشانه‌ی خوبی برای وضعیت آن نیست و این یعنی دستگاه موردنظر نمی‌تواند به تقاضاها به‌خوبی پاسخ دهد و ادامه‌ی این روند منجر به خراب شدن دستگاه می‌شود.

مودم ADSL

اکثر مودم‌ها کاملا بی‌صدا هستند و بدون نیاز به هیچ نوع فن و خنک‌کننده‌ای می‌توانند انجام وظیفه کنند. اما اگر مودم شما صداهای عجیب و غریبی را ایجاد می‌کند، این یعنی یک یا چند تا از قطعات درون آن در حال گذراندن آخرین لحظات عمر خود هستند. از سوی دیگر اگر عمکرد مودم نرمال نیست و مثلا به طور تصادفی خاموش و روشن می‌شود، اتصالات به گجت‌های مختلف را قطع و وصل می‌کند، پس طبیعتا دیگر وقت خداحافظی از آن فرا رسیده است.

به طور کلی مودم‌ها طوری ساخته می‌شوند که ماه‌ها بدون نیاز به ریستارت و توجه باید انجام وظیفه کنند. اما اگر می‌بینید هر چند روز یا هر چند ساعت یک بار مودم شما با مشکلی روبرو می‌شود، پس بهتر است به فکر خرید یک مودم ADSL جدید باشید.

مودم روتر VDSL/ADSL تی پی-لینک مدل Archer VR300

مودم شما دیگر آپدیت دریافت نمی‌کند

بیشتر اوقات مشکلات مربوط به پوشش ضعیف یا قطع و وصل شدن مکرر، کاربران را به سمت خرید مودم جدید سوق می‌دهد و در این میان نگرانی‌های امنیتی برای بیشتر کاربران اهمیت چندانی ندارد. اما در این میان اگر مودم ADSL شما آنقدر قدیمی است که آپدیت فریم‌ور یا هیچ نوع آپدیت دیگری دریافت نمی‌کند، بهتر است به فکر خرید مودم جدید باشید.

مودم ADSL

به طور کلی هیچ محصولی بی‌نقص نیست و هر روزه آسیب‌پذیری‌ها و حفره‌های امنیتی جدیدی کشف می‌شود. بنابراین مودم‌ها با دریافت آپدیت‌های مختلف، تلاش می‌کنند این آسیب‌پذیری‌ها را برطرف کنند. از سوی دیگر برخی از آن‌ها با دریافت آپدیت، امکانات بیشتری را ارائه می‌دهند.

زمانی که یک مودم دیگر آپدیت دریافت نمی‌کند، این یعنی محصول موردنظر برای شرکت سازنده مرده است و در نتیجه برای کاربر هم باید مرده باشد. البته واقعیت این است که بسیاری از شرکت‌ها به آپدیت مودم‌های خود اهمیت چندانی نشان نمی‌دهند. بنابراین حتی اگر مودم موردنظر عمر زیادی هم نداشته باشد، ممکن است آپدیت دریافت نکند. از سوی دیگر اگر از مودم ADSL در مکان مهمی استفاده می‌کنید و امنیت داده‌ها اهمیت بسیار زیادی برای شما دارد، پس چاره‌ای جز توجه به این موضوع ندارید.

مودم روتر ADSL2 تی پی-لینک مدل VDSL/ADSL Archer VR400

پایین‌تر بودن سرعت اینترنت نسبت به سرویس دریافتی

در مورد وضعیت اینترنت در ایران لازم نیست توضیحات زیادی را ارائه دهیم و تمام کاربران با مشکلات مربوط به سرعت و کیفیت اینترنت در ایران آشنا هستند. اما با وجود تمام این مشکلات، یک مودم قدیمی و ناکارآمد می‌تواند سرعت اینترنت را از حد انتظار پایین‌تر بیاورد. متاسفانه با توجه به اینکه در ایران با قاطعیت نمی‌توانیم در مورد سرعت اینترنت صحبت کنیم، بنابراین کاربران معمولی هم نمی‌توانند به‌راحتی متوجه این موضوع شوند که آیا مشکل اصلی مربوط به مودم است یا نه. در این شرایط بهترین کار تست کردن یک یا دو مودم دیگر است که طبیعتا بسیاری از کاربران چنین امکانی را ندارند.

مودم شما نمی‌تواند تمام دستگاه‌ها را مدیریت کند

شاید سال‌ها قبل که مودم ADSL را برای خانه خود خریداری کرده‌اید، می‌توانست به‌خوبی وای‌فای را برای چند دستگاه به ارمغان بیاورد. اما روز‌به‌روز تعداد گجت‌هایی که به اینترنت وای‌فای نیاز پیدا می‌کنند افزایش می‌یابد و مثلا می‌توانیم به تلویزیون‌های هوشمند و حتی پریز هوشمند اشاره کنیم.

مودم ADSL در زمینه‌ی سرعت اینترنت نمی‌تواند معجزه کند اما از سوی دیگر می‌تواند ارتباط پایداری را با دستگاه‌های مختلف برقرار کند تا حین اتصال به شبکه وای‌فای دچار مشکل نشود. اگر مثلا می‌بینید وای‌فای گوشی شما مرتبا قطع و وصل می‌شود و حین استریم ویدیو با تلویزیون هوشمند با قطعی‌های مکرر روبرو می‌شوید، این مشکلات ممکن است مربوط به عدم توانایی مودم برای مدیریت همزمان چندین دستگاه باشد.

در حال حاضر تکنولوژی‌های جدید وای‌فای ۶، وای‌فای ۶E و وای‌فای ۷ به طور مشخص از قابلیت‌های مفیدی برای بهبود ارتباط وای‌فای با چندین دستگاه مختلف بهره می‌برند. بنابراین اگر به طور همزمان می‌خواهید چندین دستگاه را به مودم ADSL وصل کنید و مودم شما مبتنی بر وای‌فای ۴ یا ۵ است، بهتر است آن را ارتقا دهید.

مودم روتر ایسوس مدل DSL-AX82U

ضعیف بودن پوشش شبکه وای‌فای

در کنار ضعف مودم‌های قدیمی برای مدیریت چندین دستگاه وصل شده، از دیگر مشکلات مودم‌های قدیمی باید به محدود بودن پوشش شبکه وای‌فای اشاره کنیم که مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد می‌کند. به‌خصوص اگر محیط موردنظر بزرگ باشد، این مشکلات بیشتر احساس می‌شوند.

اگر در محیط خانه یا محل کار وقتی که از مودم دور می‌شوید به ناچار باید از اینترنت موبایل استفاده کنید، پس این یعنی مودم موردنظر در زمینه‌ی پوشش شبکه وای‌فای عملکرد خوبی برای شما ارائه نمی‌دهد. در این شرایط برخی کاربران به جای تعویض مودم، به استفاده از دستگاه‌های تقویت‌کننده شبکه وای‌فای روی می‌آورند اما این دستگاه‌ها در بهترین حالت چسب زخم هستند و نمی‌توانند مشکل اصلی را به بهترین شکل برطرف کنند. البته در این زمینه بهترین راهکار، استفاده از مودم‌های مبتنی بر سیستم مش وای‌فای است که البته قیمت بالایی دارند و واقعیت این است که تمام کاربران نیاز مبرمی به مش وای‌فای ندارند.

 مودم روتر بی سیم ADSL2 Plus و VDSL2 دی لینک مدل DSL-224 NEW

مودم شما ۵ سال قبل عرضه شده یا قدیمی‌تر است

دقت داشته باشید که ما در مورد تاریخ خرید حرف نزدیم بلکه به تاریخ ساخت مودم اشاره داریم. در حال حاضر انواع و اقسام مودم‌های بسیار قدیمی در بازار به فروش می‌رسند که بسیاری از آن‌ها قیمت پایینی هم ندارند. اما هرچقدر مودم قدیمی‌تر باشد، طبیعتا از تکنولوژی‌های جدید کمتری پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال ۵ سال قبل استاندارد WPA3 معرفی شد و در سال ۲۰۲۰ به عنوان یک ویژگی اجباری از طرف اتحادیه وای‌فای معرفی شد. بنابراین اگر مودم شما ۵ سال قبل ساخته شده یا قدیمی‌تر از آن است، پس طبیعتا بسیاری از ویژگی‌ها را از دست می‌دهید.

در نتیجه اگر به دنبال خرید مودم هستید، بهتر است به تاریخ ساخت آن هم توجه کنید تا بتوانید از جدیدترین تکنولوژی‌های ارائه شده بهره ببرید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
چرا ارتقای مودم ADSL اهمیت دارد؟
در بیشتر خانه‌ها، مودم در گوشه‌ای قرار گرفته و بی سروصدا وظیفه‌ی اصلی خود را برای فعال نگه داشتن شبکه‌ی خانگی انجام می‌دهد. اگرچه بسیاری از کاربران معمولی متوجه مشکلات مودم نمی‌شوند، اما بهتر است به آن‌ها توجه کنید.
آیا داغ شدن مودم یک مشکل مهم محسوب می‌شود؟
اگر مودم شما حین فعالیت بسیار داغ می‌شود، چنین اتفاقی اصلا نشانه‌ی خوبی برای وضعیت آن نیست و این یعنی دستگاه موردنظر نمی‌تواند به تقاضاها به‌خوبی پاسخ دهد و ادامه‌ی این روند منجر به خراب شدن دستگاه می‌شود.
اگر مودم در زمینه‌ی پوشش شبکه وای‌فای دچار مشکل شود، باید آن را تعویض کنیم؟
اگر در محیط خانه یا محل کار وقتی که از مودم دور می‌شوید به ناچار باید از اینترنت موبایل استفاده کنید، پس این یعنی مودم موردنظر در زمینه‌ی پوشش شبکه وای‌فای عملکرد خوبی برای شما ارائه نمی‌دهد. در این شرایط برخی کاربران به جای تعویض مودم، به استفاده از دستگاه‌های تقویت‌کننده شبکه وای‌فای روی می‌آورند اما این دستگاه‌ها در بهترین حالت چسب زخم هستند و نمی‌توانند مشکل اصلی را به بهترین شکل برطرف کنند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۸ دیدگاه
 1. محمدامین

  مودم من برای سیزده سال پیشه و هیچ کدوم از این نشونه هارو نداره و بسیار بسیار پر سرعته😃😃

 2. وحید

  لیاقت این مملکت و این سیستم مخابراتی عهد بوق همون مودم ۱۰ سال پیشه الکی اینجا ادای کشورهای پیشرفته رو درنیارید. اینجا فعلا تو سایتدیوار خودروی پیکان داره معامله میشه

 3. هادی خرّم نیا

  اگه شما هم از PS5 یا Xbox X|S استفاده میکنید و آنلاین بازی میکنید و در کنارش لپتاپ و PC و چندین گوشی موبایل و پرینتر و… امروزی دارید و ۲۴ ساعته وصلید به مودم تو همین ایرانش هم نیاز به یه مودم و بهتر از مودم به یه روتر حرفه ای یا نیمه حرفه ای نیاز دارید تا مودم های دوزاری ارزون! کافیه امکانات مودم های جدید و کاربریش رو بلد باشید و بهش آگاه باشید عمرا بتونید با یه مودم دوزاری سر کنید!

 4. علی

  با این زیرساخت قدیمی و فرسوده مخابراتی و کاهش روزافزون پهنای باند اینترنت حتی دوماه یه بار بهترین و گرونترین مودم هارو بخری و عوض کنی باز خیلی تغییر چشمگیر تو نتیجه کلی به دست نمیاد

 5. ناناز

  مودم من هر قدر مزخرف و از رده خارج باشه در خوره سرویس دهنده های ایرانه

  اونقدر حماقت بخرج نمیدم که مودم چندین برابر قیمتی بگیرم برا اشتراک لاکپشتی
  کسی هم اهمیت نمیده به این دروغ ها

 6. کرمی

  این که ۵ سال قدیمی تر نباشه
  تو ایران تقریبا حساب نمیشه چون مودم های نسل جدید قیمتشاون ۳،۴ برابر مودم های دیگست و مردم میگن الکی گرونه و … و نمیگرنش
  و محدودیت سرعتی که اینترنت هم دارن هم خودش یه دلیل میشه : چون من خودم از نت فیبر بالایه ۴۰۰ مگابیت ندیدم با اینکه مودمی که بودش توان ارائه ۱۳۰۰ مگابیت رو داشت .
  و خب من که کلا میتونم انقدر اش بخورم چرا یه ظرف بزرگ تر بخرم

 7. حبیب

  به این مطالب گوش ندید
  تو بدترین حالت ممکن خازن های مودم فرسوده میشه که خودتونم میتونید عوضشون کنید و دوباره از مودم استفاده کنید

 8. محمد

  من به غیر از این ۶ تا دلیل ۶ تا دیگه هم بیارم باز هم مودم رو عوض نمیکنن
  چون هنوز روشن میشه و مثلا کار میکنه 🤕

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما