افسردگی ناباروری چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
افسردگی ناباروری

آیا احساس می‌کنید تمام زندگیتان روی ناباروریتان متمرکز شده است؟ آیا با فکر باردار شدن می‌خوابید و از خواب بیدار می‌شوید؟ اگر دچار چنین شرایطی هستید باید به شما بگوییم که در حال دست و پنجه نرم کردن با اضطراب و افسردگی ناباروری هستید و ناباروری احتمالا زندگیتان را مختل کرده است. ناباروری از نظر احساسی و جسمی خسته‌کننده و طاقت‌فرسا است.

مطالعات نشان داده‌اند استرسی که خانم‌هایی که دچار ناباروری هستند تحمل کنند مشابه استرس بیماران سرطانی و قلبی است. در صورتی که باروری با چالش مواجه شود به احتمال زیاد این خانم‌ها دچار افسردگی می‌شوند.

اما فقط به دلیل اینکه چالش احساسی ناباروری رایج است نباید آن را نادیده بگیریم. این بدان معنا نیست که راه دیگری وجود ندارد یا اینکه به دلیل داشتن این احساس باید از خودتان چشم‌پوشی کنید. در این مطلب به بررسی ۱۴ نشانه‌ی اضطراب یا افسردگی ناباروری پرداخته‌ و در انتهای مطلب توصیه‌هایی در رابطه با بازیابی زندگی از افسردگی ناباروری را معرفی کرده‌ایم.

۱. تمام طول روز را به ناباروری فکر می‌کنید

احتمالا اینگونه فکر می‌کنید که «چگونه می‌توانم تمام طول روز را به ناباروری فکر نکنم؟». به ویژه در اواسط درمان یا آزمایشات این موضوع طبیعی است که همواره به ناباروری فکر کنید.

اگر دمای بدنتان را اندازه‌گیری می‌کنید مشخص است که هنگام بیدار شدن فکر باروری در سر دارید. اگر آمپول‌های مختلفی تزریق می‌کنید و به سونوگرافی می‌روید جای تعجب نیست که افکارتان مرتبا روی درمان متمرکز هستند. اگرچه این موضوع با این احساس که فکر کنید ناباروری تنها چیزی است که می‌توانید به آن فکر کنید متفاوت است. حتی زمانی که در وسط چرخه‌ی درمان هستید.

نشانه‌های وجود مشکل

 • آیا در هنگام ناباروری پیدا کردن موضوع برای صحبت کردن با دوستان یا همسرتان برایتان دشوار است؟
 • آیا هنگامی که با دوستانتان بیرون نیستید بازهم افکار ناباروری به سراغتان می‌آیند؟
 • آیا هنگامی که تلاش می‌کنید از بخش‌های دیگر زندگی لذت ببرید آیا احساس می‌کنید ناباروری همیشه تمرکزتان را از بین می‌برد؟

۲. از احساس گناه رنج می‌برید

داشتن احساس گناه

بیایید شفاف صحبت کنیم: گناه احساسی است که باید به افرادی محدود شود که عمدی و خود خواسته کار اشتباهی انجام داده‌اند. گناه نباید به بیماری سلامتی ربط داده شود.
دلیل احساس گناه شما به احتمال زیاد:

 • ابتلای شما به عفونت مقاربتی‌ای است که منجر به ناباروریتان شده است.
 • برای زودتر ازدواج نکردنتان است.
 • برای منجمد نکردن تخمک‌هایتان… حتی اگر هیچ راهی وجود نداشت باید می‌دانستید که به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد است.

ممکن است احساس گناه داشته باشید اما نباید این احساس در شما وجود داشته باشد. احساس گناه به شما این مساله را القا می‌کند که کارهایتان اشتباه هستند و می‌گوید که شما با علم به اینکه نتیجه چه چیزی خواهد بود این کارها را انجام دادید.

موقعیت‌های اندکی وجود دارند که انتخاب درباره‌ی ناباروری اشتباه است. انتظار برای بچه‌دار شدن اشتباه نیست. اگر از احساس گناه شدید رنج می‌برید یا خودتان را سرزنش می‌کنید بهتر است با یک مشاور صحبت کنید.

۳. احساس بی‌ارزشی یا شرمندگی دارید

در صورتی که به هرکدام از سوال‌هایی که در ادامه مطرح شده‌اند پاسخ مثبت دادید دچار احساس بی‌ارزشی یا شرم هستید.

 • آیا نگران این موضوع هستید که دیگران اگر بدانند شما دچار مشکل ناباروری هستید کمتر شما را دوست داشته باشند؟
 • آیا نگران هستید که همسرتان شما را به دلیل ناباروری ترک کند؟
 • آیا خودتان را ناقص و دچار عیب می‌بینید؟

شما به ناباروری اجازه می‌دهید که شما را به عنوان یک فرد تعیین کند. اما شما چیزی فراتر از ناباروریتان هستید. مشاوره می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.

۴. احساس مداوم غم و ناراحتی دارید

داشتن احساس بی‌ارزشی یا شرم

ناراحتی یک واکنش طبیعی به رویدادهای ناخوشایند است. در صورتی که متوجه شدید هنگامی درمان‌ها شکست خوردند، نتیجه‌ی آزمایش‌های بارداری منفی بودند یا تست بارداریتان منفی بود در حال گریه کردن هستید این موضوع کاملا طبیعی است.

شما ممکن است در حال دست و پنجه نرم کردن با افسردگی ناباروری باشید اگر:

 • بیشتر از اینکه خوشحال باشید ناراحت هستید.
 • ناراحتیتان به ندرت از بین می‌رود.
 • برای هفته‌ها و هفته‌ها ناراحت هستید.

تحقیقات نشان داده‌اند که زوج‌های نابارور بیشتر دچار افسردگی می‌شوند. افسردگی اغلب به عنوان غمی تعریف می‌شود که نمی‌توانید آن را از بین ببرید، برای زمان زیادی باقی می‌ماند و وارد زندگی روزانه‌تان می‌شود. اگر بیشتر اوقات احساس ناراحتی دارید حتی وقتی نمی‌دانید دلیل این ناراحتی چیست موضوع چیزی فراتر از ناراحتی معمولی است.

۵. احساس انزوای اجتماعی دارید

اجتناب از خانم‌های باردار و افرادی که فرزند کوچک یا نوزاد دارند برای فردی که دچار ناباروری است کاملا طبیعی به شمار می‌رود. اجتناب از این موقعیت‌ها حتی می‌تواند یک نوع خوب از مراقبت از خود باشد.

در صورتی که نشانه‌های زیر را داشتید ممکن است احساس انزوای اجتماعی داشته باشید:

 • اغلب اوقات احساس تنهایی بسیار زیادی دارید.
 • در بسیاری از موارد از دوستان و خانواده دوری می‌کنید.
 • در منزل می‌مانید و از دورهمی‌های اجتماعی‌ای که قبلا به آن‌ها ملحق می‌شدید دوری می‌کنید.
 • حتی هنگامی که در کنار دیگران هستید هم احساس تنهایی می‌کنید.

این مساله می‌تواند نتیجه‌ی افسردگی ناباروری یا شرم باشد.

۶. دیگر از فعالیت‌هایی که قبلا از آن‌ها لذت می‌بردید لذت نمی‌برید

لذت نبردن از فعالیت‌هایی که قبلا لذت می‌بردید

آیا فعالیت‌هایی وجود دارند که قبلا آن‌ها را دوست داشتید اما دیگر از انجام آن‌ها لذت نمی‌برید؟ این البته مشابه انتخاب یک تفریح جدید نیست. اگرچه در صورتی که تفریحات، دوستان یا مکان‌هایی بپرتد که قبلا آن‌ها را دوست داشتید و دیگر برایتان لذت‌بخش نیستند، ناراحتی از ناباروری می‌تواند درکتان از زندگی را تغییر دهد.

۷. به صورت مداوم احساس اضطراب دارید یا حملات پانیک را تجربه می‌کنید

ناباروری می‌تواند اضطراب و نگرانی بسیار زیادی را ایجاد کند. برخی از این مواردی که انتظار می‌رود عبارت‌اند از نگرانی از نتایج تست‌های بارداری در آینده، منتظر ماندن برای نتایج و نگرانی در رابطه با اثرات جانبی درمان و نتایج آن همگی می‌توانند اعصاب را متزلزل کنند. نشانه‌های اضطراب عبارت‌اند از:

 • به نظر نمی‌رسد عصبی بودنتان پس از دوره‌ی تنش از بین برود.
 • نگرانی در تمام زندگی روزمره‌تان نفوزذ می‌کند.
 • متوجه می‌شوید بدون هیچ دلیل
 • خاصی مضطرب هستید.
 • متوجه می‌شوید در حال تجربه کردن حملات پانیک هستید.

در صورتی که این احساسات را تجربه کردید شما با چیزی فراتر از اضطراب مواجه هستید. ممکن است به اضطراب ناشی از ناباروری مبتلا باشید.

۸. به سادگی خشمگین یا خسته می‌شوید

به سادگی خسته یا خشمگین شدن

هم اضطراب و هم افسردگی می‌توانند منجر به خستگی بیش از اندازه‌ی طبیعی شوند و باعث شوند که فرد به سادگی از کوره در برود. خشم و فرسودگی ناشی از ناباروری همچنین می‌تواند به افراد پیرامونتان هم منتقل شود. ممکن است متوجه شوید به دلیل مسائل کوچک و پیش پا افتاده با همکاران یا اعضای خانواده دعوا می‌کنید نه به این دلیل که کاری که آن‌ها انجام داده‌اند خیلی بد بوده بلکه به این دلیل که از درون احساس خشم و فرسودگی می‌کنید.

ممکن است متوجه شوید به صورت تصادفی روی خانم‌های باردار یا بچه‌های کوچک عصبانی می‌شوید. دلیل این موضوع این است که خشم اغلب روی دیگر سکه‌ی ناراحتی است. هرجا خشم باشد ناراحتی هم در سمت دیگر وجود دارد.

مشاوره می‌تواند به پردازش احساس خشم کمک کند بنابراین همکاران و عزیزانتان اهداف بی‌گناه نخواهند بود.

۹. در تمرکز کردن یا به خاطر سپردن مشکل دارید

برخی داروهای بارداری ممکن است باعث مشکلات تمرکز شوند. نشانه‌های مشکلات تمرکز عبارت‌اند از:

 • داشتن احساس حواس‌پرتی در اغلب اوقات
 • ناتوانی در تمرکز بر فعالیت‌های لذت‌بخش مانند کتاب خواندن
 • ناتوانی در تمرکز روی کار

در صورتی که این نشانه‌ها را تجربه کردید باید به مشاور مراجعه کنید. اضطراب و افسردگی ناباروری با فکر کردن به ناباروری در تمام طول روز و هفته همچنین می‌توانند منجر به بروز مشکلاتی در تمرکز شوند.

۱۰. رابطه‌ی شما در حال آسیب دیدن است

ناباروری فشار بسیار زیادی روی زوج می‌آورد. برخی زوج‌ها به هم نزدیک‌تر می‌شوند اما برخی دیگر احساس دوری بیشتری از هم پیدا می‌کنند. استرس مالی ناباروری هم می‌تواند بین زوج‌ها ایجاد شود.

 • آیا متوجه شده‌اید که در حال بحث و مجادله درباره‌ی تصمیمات مربوط به درمان ناباروری هستید؟
 • آیا نگران هستید که همسرتان به دلیل ناباروری ترکتان کند؟
 • آیا لذت بردن با یکدیگر را فراموش کرده‌اید؟

در صورتی که فکر می‌کنید رابطه‌ی شما در حال آسیب دیدن است بهتر است با یک مشاور صحبت کنید.

۱۱. در رابطه‌ی جنسی دچار مشکل شده‌اید

مشکل داشتن در رابطه‌ی جنسی

هنگامی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید اغلب حتی هنگامی که نیازی به رابطه‌ی جنسی ندارید آن را انجام می‌دهید. این می‌تواند رویکرد یک زوج نسبت به رابطه‌ی جنسی را حتی هنگامی که به آن نیاز دارند تغییر دهد. همچنین شرم ناشی از ناباروری می‌تواند منجر به دیدن زندگی جنسی به عنوان یک دستگاه فرزندآوری شکسته شود. ممکن است فراموش کنید رابطه‌ی جنسی برای چیزی بیش از فرزندآوری است. این موضوع می‌تواند تاثیر جدی‌ای بر زندگی جنسی بگذارد.

مشکلاتی که برخی زوج‌ها با آن مواجه هستند شامل:

 • کاهش تمایل جنسی
 • کاهش لذت از رابطه‌ی جنسی

اضطراب و افسردگی می‌توانند سلامت جنسی را با مشکل مواجه کنند. همچنین برخی اختلال‌های هورمونی (که منجر به ناباروری می‌شوند) هم می‌توانند بر زندگی جنسی تاثیر بگذارند. در صورتی که با مشکلات جنسی مواجه هستید نه تنها باید با مشاور صحبت کنید بلکه باید مشکل را با پزشک زنان خود هم در میان بگذارید.

۱۲. دچار اشتهای زیاد یا بی‌اشتهایی می‌شوید

غذا می‌تواند یک دارو باشد. آیا تاکنون متوجه شده‌اید که برای سرکوب کردن احساساتتان در حال غذا خوردن هستید؟ آیا پرخوری می‌کنید و پس از آن دچار احساس گناه می‌شوید؟ اشکالی ندارد اگر هر چند مدت یکبار مورد معالجه قرار بگیرید. تفاوت بین خوردن احساسی و لذت بردن از درمان تنها عامل لذت است.

اغلب هنگامی که فردی خوردن را برای سرکوب احساسات دشوار استفاده می‌کند احساس بدتری به او دست می‌دهد. همچنین برخی از افراد در زمان‌های استرس شدید اشتهای خود را از دست می‌دهند. تغییر در الگوی خوردن همچنین تغییر در وزن می‌توانند نشانه‌هایی از افسردگی باشند.

۱۳. به سختی می‌خوابید

مشکل خواب در افسردگی ناباروری

اضطراب و افسردگی ناباروری می‌توانند در خواب مداخله ایجاد کنند. آیا شما

 • متوجه شده‌اید که در ساعت‌های اشتباه و نامناسبی می‌خوابید؟
 • متوجه شده‌اید که خیلی زیاد می‌خوابید؟
 • با خوابیدن مشکل دارید؟
 • با خوابیدن در شب مشکل دارید؟

این‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از افسردگی یا اضطراب باشند.

به خاطر داشته باشید که برخی داروهای بارداری می‌توانند الگوی خواب را به هم بریزند. در صورتی که پس از آغاز مصرف یک داروی خاص یا داروی بارداری خوابتان با مشکل مواجه شده است با پزشکتان صحبت کنید.

۱۴. افکار مرگ یا خودکشی دارید

اگر با خودتان فکر می‌کنید که بهتر است بمیرید یا فکر خودکشی دارید حتما باید با مشاور صحبت کنید. افکار خودکشی نشانه‌ای از افسردگی شدید هستند. هرچقدر زودتر کمک بگیرید زودتر می‌توانید احساس خوبتان را نسبت به زندگی به دست بیاورید.

در پایان

شما مجبور نیستید این احساس را تحمل کنید. ناباروری بسیار ناراحت‌کننده است. فرایند آزمایش و درمان هم می‌تواند خسته کننده باشد. داشتن تجربه‌ی ناراحتی و حتی گاهی خشم بسیار طبیعی است. اما ناباروری به معنای رها کردن زندگی نیست. با وجود اینکه تجربه‌ی اضطراب و افسردگی ناباروری برای افرادی که دچار ناباروری هستند طبیعی است اما این بدان معنا نیست که اجتناب‌ناپذیر است.

منبع: Verywell Familyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما