بهترین روش‌های شستن لباس زنگ زده در خانه

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
بهترین روش‌هاش شستن لباس زنگ زده در خانه

شستن زنگ‌زدگی روی لباس می‌تواند خیلی ناامید کننده باشد چون به نظر می‌آید که از بین نمی‌روند. اما باید بدانید که شستن لباس زنگ زده ترفندهای خاص خود را دارد و به راحتی می‌توانید به جنگ این لکه‌ها بروید. دلیل زنگ زدن لباس‌ها مختلف است اما ساده‌ترین دلیل آن شسته شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی همراه با یک قطعه فلز است. مثلا ممکن است فلز قسمت کمر شلوار شما در حین شست‌وشو زنگ بزند و روی لباس لکه ایجاد کند. گاهی هم فقط نوع آب منطقه‌ی زندگی شما باعث ایجاد لکه‌های زنگ زده روی لباس می‌شود.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ علاوه بر بررسی دلایل زنگ زدن لباس، با بهترین روش‌های شستن لباس زنگ زده در خانه هم آشنا می‌شوید.

چرا روی لباس لکه‌ی زنگ زده ایجاد می‌شود؟

از شایع‌ترین دلایل ایجاد لکه‌ی زنگ زده روی لباس، مواد معدنی موجود در آب است. آلودگی آب شهر با آهن، کلسیم و منیزیم می‌تواند در ترکیب با کلر، باعث ایجاد لکه‌های زنگ زدگی روی لباس شود. متاسفانه این مواد در زمان فیلتراسیون آب از بین نمی‌روند و مستقیم به خانه‌ی شما می‌رسند.

دلیل دیگر وجود زنگ زدگی در لوله‌های آب است. اگر خانه‌ی شما قدیمی است این احتمال بسیار قوی است چون لوله‌های فلزی قدیمی مطمئنا در طول زمان زنگ زده‌اند و جریان آب این زنگ زدگی را به سمت شیر آب هدایت می‌کند. آخرین دلیل هم وجود فلز روی لباس است که می‌تواند با مواد شوینده واکنش نشان داده، روی لباس شما لکه ایجاد کند.

انواع لکه‌ی زنگ زدگی روی لباس

لکه‌ی زنگ زدگی از زنگ زدن فلزات به لباس ایجاد می‌شود که معمولاً به صورت نقاط سیاه روی لباس دیده می‌شود. شاید در نگاه اول همه‌ی لکه‌های زنگ زدگی روی لباس شبیه به هم باشند اما انواع متفاوتی دارند که در ادامه با آن‌ها و دلیل ایجادشان آشنا می‌شوید.

 • لکه‌ی زنگ زدگی از دکل‌های فلزی: این نوع لکه‌ها از تماس دکل‌های فلزی با لباس ایجاد می‌شود و معمولاً به صورت خطوط یا نقاط سیاه روی لباس تکنسین‌های مخابرات، برق و هر کسی که با دکل‌های فلزی سر و کار دارد دیده می‌شود.
 • لکه‌های زنگ زدگی از وسایل فلزی: این لکه‌ها معمولا در اثر مجاورت لباس در انباری با قطعات فلزی یا وجود قطعات فلزی مثل کمربند یا دکمه، در حین شست‌وشو، روی لباس ایجاد می‌شود.
 • لکه‌ی زنگ زدگی از سوراخ‌های لباس: این نوع لکه‌ها از سوراخ‌هایی که توسط پانچ فلزی ایجاد شده‌اند روی لباس ایجاد می‌شود و ممکن است به صورت نقاط سیاه یا سوراخ‌های کوچک روی لباس دیده شود.
 • لکه‌ی زنگ زدگی ناشی از مواد معدنی داخل آب: این نوع از لکه‌ها به دلیل وجود آهن داخل آب و واکنش نشان دادن آن با مواد شوینده در حین شست‌وشو ایجاد می‌شود.

پاک کردن لکه‌ی زنگ زدگی از روی لباس سخت نیست و مثل پاک کردن انواع لکه لباس یا پاک کردن لکه‌ی لوازم آرایشی از لباس ترفندهای خاص خود را دارد که در این مطلب قرار است با همه‌ی آن‌ها آشنا شوید.

۵ راه آسان برای شستن لباس زنگ زده با مواد طبیعی

شستن لباس زنگ زده با مواد طبیعی

در این بخش قرار است یاد بگیریم لباس زنگ زده را چگونه تمیز کنیم. مواد لازم برای انجام کار در دسترس شما هستند و نیازی به کارهای سخت و پیچیده برای از بین بردن لکه‌ها وجود ندارد.

۱. سرکه‌ی سفید

سرکه می‌تواند به خوبی لکه‌های زنگ زدگی را از روی پارچه پاک کند. کمی سرکه‌ی سفید روی لکه بریزید و اجازه دهید مدتی روی آن باقی بماند. بعد از حدود ۱۰ دقیقه قسمت لکه شده‌ی پارچه را روی هم بمالید و سپس با آب خوب بشویید. این کار را تا زمان از بیبن رفتن لکه به صورت کامل تکرار کنید.

۲. جوش‌شیرین

برای از بین بردن لکه‌های زنگ زدگی با کمک جوش‌شیرین باید مقداری جوش‌شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا یک محلول غلیظ داشته باشید. محلول را روی لکه بمالید و اجازه دهید یک ساعت به همان حالت بماند. سپس به آرامی پارچه‌ی قسمت لکه شده را روی هم بمالید تا لکه‌ها جدا شوند. حالا لباس را زیر جریان آب بشویید. اگر هنوز آثار لکه باقی مانده بود مجددا این کار را انجام دهید تا کاملا محو شود.

۳. خمیر دندان

یکی دیگر از راه‌های از بین بردن لکه‌ی زنگ زدگی از روی لباس، استفاده از خمیر دندان سفید است. خمیر دندان بدون رنگ را مستقیم روی لکه بزنید و اجازه بدهید یک روز باقی بماند. بعد از گذشت یک روز چند قطره آب روی قسمتی که خمیر دندان خشک شده است بریزید و پارچه را خیلی آرام روی هم بکشید. سپس قسمت لکه شده را با آب بشویید. این بهترین و موثرترین روش برای شستن لباس زنگ زده است.

۴. شیر

شیر می‌تواند سرسخت‌ترین لکه‌ها را از لباس پاک کند. برای این کار کافی است قسمت لکه شده را در شیر فرو ببرید و اجازه دهید چند ساعت همانجا خیس بخورد. سپس قسمت لکه شده‌ی پارچه را خیلی آرام روی هم بشید تا لکه پاک شود. بعد از محو شدن لکه لباس را به روش معمولی و همیشگی بشویید. البته قبل از شستن لباس بررسی کنید و ببینید آیا لکه به صورت کامل از بین رفته یا نه. اگر هنوز اثراتی از آن روی پارچه باقی مانده بود مجددا در شیر قرار دهید تا کاملا تمیز شود و سپس شست‌وشو را آغاز کنید.

۵. آبلیمو

اسید موجود در آبلیمو می‌تواند به راحتی لکه‌های زنگ زدگی را از روی لباس پاک کند. فقط باید مراقب باشید که از آن برای تمیز کردن لباس‌های رنگی استفاده نکنید چون رنگ آن‌ها را از بین می‌برد. در حقیقت این روش برای از بین بردن زنگ زدن لباس سفید مناسب است. آب یک یا دو لیمو را بگیرید و یک پد پنبه‌ای را به آن آغشته کند.

سپس پد را روی لکه بزنید و آنقدر این کار را بکنید که تمام قسمت‌های لکه شده کاملا به آبلیمو آغشته شوند. لباس آغشته به آبلیمو را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید. بعد از گذشت زمان، پارچه‌ی قسمت لکه شده را روی هم بکشید تا لکه جدا شود. سپس لباس را آبکشی کرده و به روش همیشگی بشویید.

۲ روش برای شستن لباس زنگ زده با مواد شیمیایی

شستن لباس زنگ زده با مواد شیمیایی

اگر دوست دارید بدانید بدون مواد طبیعی لباس زنگ زده را چگونه پاک کنیم، می‌ توانید از مواد شیمیایی برای این کار استفاده کنید. در این بخش با ۲ روش استفاده از مواد شیمیایی برای لکه‌بری آشنا می‌شوید.

۱. آب داغ و مواد شوینده

برای لکه‌بری با کمک مواد شوینده می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • درجه‌ی حرارت آب ماشین لباسشویی را روی بالاترین درجه‌ی مناسب برای پارچه‌ی لباس تنظیم کنید.
 • چهار برابر مقدار همیشگی مایع لباسشویی در مخزن شوینده بریزید و یک فنجان آب گرم هم به مخزن اضافه کنید.
 • برنامه‌ی شست‌وشو را تنظیم کنید تا لباس شسته شود.
 • بعد از پایان شست‌وشو درِ ماشین لباسشویی را باز نکنید و اجازه بدهید ۱۲ ساعت (یک شب تا صبح) در همان حالت باقی بماند.
 • بعد از گذشت زمان ذکر شده ماشین لباسشویی را روی برنامه‌ی آبکشی تنظیم کنید تا لباس آبکشی شود.
 • حالا یک فنجان نرم کننده در مخزن شوینده بریزید و به روش معمولی و همیشگی یک بار دیگر لباس را بشویید.
 • لباس را در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شود.

۲. ضد زنگ

اگر لکه‌ی زنگ زدگی قدیمی است و با روش‌های قبلی از بین نمی‌رود می‌توانید از ضد زنگ‌های تجاری استفاده کنید. این محصولات اسیدی و قوی هستند و لکه‌های قدیمی و سرسخت زنگ زدگی را از بین ببرند. کمی از ضد زنگ روی لکه بزنید تا به سرعت لکه پاک شود. سپس لباس را آبکشی کنید و به روش معمول بشویید.

فراموش نکنید که در زمان استفاده از این محصول حتما دستکش بپوشید چون حاوی اسید است و اگر با پوست شما تماس داشته باشد دچار سوختگی شیمیایی می‌شوید. استفاده از عینک و ماسک هم در زمان استفاده توصیه می‌شود چون می‌تواند از صورت شما به خوبی محافظت کند. حتما لازم است قبل از استفاده هم راهنمای روی بسته را بخوانید تا مشکلی در حین استفاده پیش نیاید.

مرور کلی

شستن لباس زنگ زده اصلا کار سختی نیست، فقط نیاز به کمی حوصله و دقت دارد. با چند ماده‌ی ساده و صرف کمی وقت تمام لکه‌ها از بین می‌روند. در این مطلب تمام روش‌های شستن لباس زنگ زده معرفی شده و توضیحات کامل درباره‌ی آن‌ها داده شده است.

منابع: news18, angelwaterبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما