آیا بازسازی پوست با کرم امکان‌پذیر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
راه‌های بازسازی پوست با کرم

پوست در طول زندگی ما و به روشی کاملا طبیعی بازسازی می‌شود. بااین‌حال، سن، استرس و عوامل محیط می‌توانند این فرایند را کند کنند. برای بازسازی پوست می‌توانید از کرم‌های مختلف استفاده کنید. در این مقاله، روش بازسازی پوست با کرم را می‌خوانید. به این ترتیب، یاد می‌گیرید که از فرایند بازسازی سلولی پوست خود حمایت کنید و در عین حال، سد محافظتی پوست‌تان تقویت شود.

منظور از بازسازی پوست چیست؟

پوست یک اندام سطحی است که بدن ما را از دنیای بیرون جدا می‌کند. کارهای متعددی از جمله محافظت در برابر اشعه‌ی ماوراءبنفش، دفع میکروب‌های مضر و رفع کم‌آبی بدن از جمله وظایف پوست است. پوست ما از چند لایه تشکیل شده که عبارت‌اند از:

 • اپیدرم؛
 • درم؛
 • بافت زیرپوستی.

رگ‌های خونی، بافت‌های عصبی، مو، ناخن و گیرنده‌های محرک‌های لمسی و حرارتی در این لایه‌ها تعبیه شده‌اند.

سلول‌های پوست قادر به تقسیم شدن و در نتیجه، تجدید خود در طول حیات هستند. به طور متوسط، کل فرایند بازسازی پوست ۲۸ روز طول می‌کشد. سلول‌های پایه‌ی جدید در پایین‌ترین لایه اپیدرم تشکیل شده و به تدریج به لایه‌های بالایی منتقل می‌شوند. روی سطح، سلول‌های پوستی به آرامی شروع به خشک شدن و کراتینه شدن می‌کنند. در نتیجه، یک لایه‌ی محافظ تشکیل می‌شود که روزانه بیشتر سلول‌های آن می‌ریزند. روند بازسازی پوست با افزایش سن کند می‌شود. به‌علاوه، تأمین رطوبت لازم برای پوست نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد.

https://www.digikala.com/search/category-sunscreen-cream/?sort=7

چگونه می‌توان به بازسازی طبیعی پوست کمک کرد؟

یک زن جوان با پوست کک مکی

پوست، مو و ناخن‌های شما برای بازسازی مداوم به مواد مختلفی نیاز دارند که از طریق رژیم غذایی دریافت می‌کنید. این مواد عبارت‌اند از:

 • پروویتامین A (بتا کاروتن)؛
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)؛
 • ویتامین سی؛
 • عناصر کم‌یاب سیلیکون، سلنیوم، روی و بیوتین؛
 • اسیدهای چرب امگا ۳؛
 • آب.

سبک زندگی سالم همراه با خواب کافی، ورزش در هوای تازه و دوری از آلاینده‌ها نیز باعث بازسازی طبیعی بدن و در نهایت پوست شما می‌شود. بازسازی پوست نه‌تنها با رژیم غذایی و سبک زندگی قابل تحریک است، بلکه مواد فعالی که روی سطح خارجی بدن به کار می‌روند هم می‌توانند در این امر نقش داشته باشند. این مواد فعال با هم در محصولات مراقبت پوست مانند کرم و ژل ترمیم کننده صورت به کار می‌روند تا جذب بهینه و تأثیر بیشتر مواد مغذی را تضمین کنند.

کرم بازسازی پوست صورت

 بازسازی پوست با کرم

کرم‌ها بهترین محصولات مراقبتی هستند که فرایند بازسازی پوست شما را بهبود می‌بخشند و به آن سرعت می‌دهند. از سویی دیگر، عامل مهم برای مراقبت بهینه از بازسازی پوست و عملکرد آن تأمین رطوبت مناسب است. برای تأمین آب مورد نیاز پوست می‌توان تا حدی به نوشیدن آب کافی اکتفا کرد. در کنار این روش، می‌توانید از یک مرطوب‌کننده با کیفیت بالا استفاده کنید. به این ترتیب، هم از پوست شما محافظت می‌شود و هم توانایی طبیعی پوست برای ذخیره‌ی این رطوبت افزایش می‌یابد.

ترکیباتی که باید برای پیدا کردن بهترین کرم بازسازی کننده پوست صورت به دنبال آن‌ها باشید، عبارت‌اند از:

 • اسید هیالورونیک؛
 • رتینول؛
 • ویتامین سی؛
 • سرامیدها؛
 • عصاره‌ی جلبک و علف دریایی؛
 • لایف پلانکتون؛
 • پرو زایلان.

در ادامه، نحوه‌ی عملکرد هر یک از این ترکیبات و چگونگی بهبود بازسازی پوست با کرم‌های حاوی این ترکیبات را می‌خوانید.

هیالورونیک اسید بهبود آب‌رسانی پوست

تصویر تلفیقی از دو کیفیت یک پوست

اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و وظایف مهمی را در بافت‌های همبند، پوست و مفاصل بر عهده دارد. این ماده‌ی طبیعی می‌تواند رطوبت اندام‌های مختلف را حفظ کند و خاصیت ارتجاعی و مقاومت در برابر فشار در پوست را بهبود ببخشد. تحقیقات پژوهشگران نشان داده که اگر اسید هیالورونیک روی سطح خارجی بدن یا همان پوست به کار رود، می‌تواند به بهبود زخم و در نتیجه، بازسازی پوست سالم و همچنین بهبود آب‌رسانی و حفظ رطوبت پوست کمک کند. علاوه‌براین، دانشمندان معتقدند که اسید هیالورونیک دارای قابلیت‌های محافظتی در برابر اثرات مضر اشعه‌ی ماوراء بنفش است. همین ویژگی هم باعث می‌شود که این ماده‌ی طبیعی به یک ماده‌ی ضد پیری محبوب تبدیل شود. هیالوررونیک اسید یکی از ترکیبات اصلی در کرم‌های بازسازی‌کننده‌ی پوست از جمله کرم بازسازی پوست هیدرودرم است.

ویتامین ضد پیری: رتینول

رتینول یا ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که بدن قادر به تولید آن نیست. این ویتامین باید از طریق غذا جذب بدن شود یا می‌توان آن را از طریق مصرف خارجی روی پوست مانند کرم رتینول به دست آورد. برای بازسازی پوست و فرایندهای متابولیکی مختلف به رتینول نیاز داریم. رتینول یا ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان، از آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند. به‌علاوه، می‌تواند به ترمیم DNA و عادی‌سازی عملکرد پوست کمک کند. وظیفه‌ی مهم‌تر و خاص‌تر این ویتامین پرفایده سنتز کلاژن و بازسازی لایه‌های بیرونی پوست است. بنابراین، برای بازسازی پوست با کرم باید ترکیبات آن را بررسی کنید و در میان آن‌ها به دنبال رتینول به عنوان یکی از ترکیبات اصلی باشید.

آنتی اکسیدانی به نام ویتامین سی

ویتامین سی یک ویتامین محلول در آب و یک آنتی اکسیدان مهم است که از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. اگر این ویتامین به صورت خارجی استفاده شود، می‌تواند بافت پوست را بهبود بخشد و تشکیل کلاژن در آن را تحریک کند. تخریب کلاژن و الاستین از جمله اتفاقاتی هستند که با افزایش سن رخ می‌دهند. برای جلوگیری از چنین‌ اتفاقی و تحریک فرایند بازسازی پوست می‌توان از ویتامین سی کمک گرفت. در نتیجه، یکی از ترکیبات هر کرم بازسازی کننده پوست صورت خوبی این آنتی اکسیدان است.

سرامیدها: سپر محافظ شما

زن جوانی بعد از استحمام از کرم استفاده می‌کند

نقش اصلی سرامیدها در بدن محافظت از پوست و ساختار داخلی غشای سلولی در سراسر بدن است. آن‌ها به گروه لیپیدها (چربی‌ها) تعلق دارند. سرامیدها سد محافظ پوستی را تقویت می‌کنند و باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شوند. تقویت سد محافظ پوست، احتمال از دست دادن رطوبت پوست را کاهش می دهد. این اتفاق به نوبه‌ی خود باعث کاهش چین و چروک پوست می‌شود و به شما کمک می‌کند تا ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر و پوستی صاف و درخشان داشته باشید.

عصاره‌ی جلبک و علف دریایی

جلبک‌ها و علف‌های دریایی از دریایی سرچشمه می‌گیرند. این موجودات در دریا طیف گسترده‌ای از مواد مغذی و معدنی را جذب می‌کنند. جلبک‌ها و علف‌های دریایی این مواد مغذی را ذخیره می‌کنند. اگر آن‌ها را روی پوست خود بگذارید، می‌توانند مواد مغذی و معدنی که جذب کرده‌اند را آزاد کنند. این مواد مغذی شامل موادی مانند ید، روی، سلنیوم، نیاسینامید و ویتامین‌های سی، آ و ای می‌شوند. تحقیقات دانشمندان نشان داده که همه‌ی این مواد فعال بر توانایی بازسازی پوست اثری مثبت دارند. این مواد مغذی می‌توانند به بهبود زخم، تقویت آب‌رسانی، تقویت غشای سلولی یا محافظت از پوست شما در برابر اثرات مضر اشعه‌ی ماوراء بنفش نور خورشید کمک کنند.

بنابراین، اگر به بازسازی پوست صورت با کرم فکر می‌کنید، برچسب و ترکیبات آن را با دقت مطالعه کنید. در صورتی که در میان این ترکیبات نام‌هایی مانند عصاره‌ی جلبک دریایی را مشاهده کردید، مطمئن باشید که کرم مورد نظر یکی از بهترین کرم‌ها برای بازسازی پوست صورت شما است.

لایف پلانکتون‌هایی که پوست را به شدت بازسازی می‌کنند

نمای نزدیک از پوست بازسازی شده یک مرد جوان

لایف پلانکتون الکسیر بایوترم یک ماده‌ی فعال طبیعی است. این ماده شامل میکروارگانیسمی می‌شود که در اصل در چشمه‌های آب گرم یافت می‌شود. از این ماده برای تولید محصولات مراقبتی بازسازی‌کننده‌ی پوست استفاده می‌کنند. تحقیقات پژوهشگران ثابت کرده که این مجموعه‌ی فعال، بازسازی و نوسازی سلولی پوست را تحریک می‌کند. در نتیجه، باعث بهبود ساختار پوست می‌شود. علاوه‌براین، عصاره‌ی پلانکتون حرارتی به تسکین پوست حساس کمک می‌کند و برای انواع پوست هم عالی است.

پرو زایلان با خاصیت ضد پیری

پرو زایلان یک ماده‌ی آرایشی است که از زایلور تشکیل می‌شود. زایلور نوعی قند است که چوب راش به دست می‌آید و منشأ طبیعی دارد. این ماده‌ی فعال در محصولات مراقبت از پوست برای مردان نیز به کار می‌رود. لوازم آرایشی بهداشتی حاوی پرو زایلان فرایندهای سنتز مهمی را در پوست تقویت می‌کنند و باعث تقویت پیوند میان اپیدرم و سلول‌های درم پوست می‌شوند. نتیجه‌ی این تقویت بهبود خاصیت ارتجاعی پوست شما است. توانایی پوست برای حفظ رطوبت نیز توسط این ماده‌ی فعال افزایش می‌یابد.

نکاتی برای بازسازی پوست

زنی در مقابل آینه شکسته ایستاده

پوست اندامی است که سراسر بدن ما را فرا می‌گیرد. این اندام با احساسات، شخصیت و هویت ما ارتباط دارد. روشی که ما برای مراقبت از پوست خود به کار می‌بریم، به همه نشان می‌دهد که ما درباره‌ی خودمان چگونه فکر می‌کنیم. برای اینکه به پوست خود عشقی که شایسته‌ی آن است را بدهید، باید ۶ نکته‌ی مهم را سرلوحه‌ی روتین مراقبت از پوست خود قرار بدهید. این نکات عبارت‌اند از:

 • یک محصول پاک‌کننده‌ برای پوست خود انتخاب کنید. این محصول باید بر اساس نوع پوست شما انتخاب شود. اگر پوست خشک یا حساسی دارید، از پاک‌کننده‌های مبتنی بر کرم استفاده کنید. در صورتی که پوست‌تان چرب یا مستعد آکنه است هم از محصولات پاک‌کننده مانند صابون پاک‌سازی استفاده کنید. برای کسانی که آکنه دارند، محصولاتی حاوی بنزوئیل پراکسید یا سالیسیلیک اسید مناسب‌تر هستند.
 • از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید. به دنبال مرطوب‌کننده‌ای باشید که متناسب با نوع پوست شما است. یک مرطوب‌کننده‌ی سبک‌تر یا مرطوب‌کننده‌ی مبتنی بر ژل برای پوست‌های چرب بهتر است و مرطوب‌کننده‌ای غلیظ‌تر به صورت کرم هم برای پوست‌های خشک یا پیرتر بهترین گزینه خواهد بود.
 • روتین پوستی ضد پیری داشته باشید. کارشناسان توصیه می‌کنند که صبح‌ها از سرم‌های ویتامین سی روزانه استفاده کنید و شب‌ها یک کرم بازسازی پوست دست و صورت حاوی رتینول به کار ببرید.
 • کرم ضد آفتاب بزنید. استفاده‌ی روزانه از کرم ضد آفتاب چه در داخل و چه در خارج از خانه امری ضروری است. از یک کرم ضد آفتاب که SPF آن ۳۰ یا بالاتر است استفاده کنید. به کار بردن کرم ضد آفتاب برای آرایش صورت یک امتیاز است اما به‌تنهایی کافی نیست. باید این کرم هم‌زمان با کرم‌ها و سایر محصولات مراقبتی به کار رود.
 • معاینه‌ی پزشکی را فراموش نکنید. تحقیقات نشان داده که از هر چهار نفر یک نفر تا سن ۶۷ سالگی به سرطان پوست مبتلا می‌شود. حتی کسانی که در سنین ۲۰ و ۳۰ به این سرطان مبتلا می‌شوند هم باید معاینه شوند. پزشک متخصص باید بررسی کند که این افراد در معرض نور آفتاب قرار گرفته‌اند یا نه، از سولاریوم استفاده کرده‌اند یا نه یا اینکه معمولا از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کرده‌اند یانه چون همین موارد احتمال ابتلای افراد به سرطان پوست را افزایش می‌دهند.
 • مشاور زیبایی داشته باشید. اگر درباره‌ی فرایند بازسازی پوست یا انتخاب بهترین کرم بازسازی پوست سؤالی دارید، بهتر است که آن را از یک پزشک متخصص پوست و مو بپرسید. او می‌تواند به شما در انتخاب بهترین کرم بازسازی پوست کمک کند و یک روتین پوستی متناسب با شرایط پوست شما تنظیم کند. استفاده از محصولات مناسب برای نوع پوست شما اهمیت دارد اما ترتیب استفاده از این محصولات و مقدار مصرف آن‌ها نیز مهم است. پزشک متخصص پوست و مو می‌تواند مشاور زیبایی شما باشد و این موارد را به شما آموزش دهد.

سن مناسب برای شروع بازسازی پوست با کرم

کرم مناسب ترمیم پوست

توجه به سن مناسب برای شروع فرایند بازسازی پوست با کرم به اندازه‌ی انتخاب بهترین کرم اهمیت دارد. شما می‌توانید استفاده از محصولات پوستی ضد پیری و کرم بازسازی پوست را از سن ۲۵ سالگی شروع کنید. اگر پوست شما سالم و به اندازه‌ی کافی مرطوب است، نیازی نیست که برای شروع این فرایند عجله کنید.

در صورتی که علائمی مانند اولین چین و چروک روی پوست، خشکی پوست یا حساس شدن پوست را مشاهده می‌کنید، می‌توانید روتین مناسب پوست خود را شروع کنید. برای این کار باید روش‌های مختلف برای بازسازی پوست را در کنار مصرف کرم‌های بازسازی‌کننده‌ی پوست به کار ببرید. به این ترتیب، بازسازی پوست صورت و دست شما تحریک می‌شود، پوست لطیف‌تری دارید و چهره‌ی شما بهبود می‌یابد. برای بازسازی پوست با کرم هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. بنابراین، می‌توانید از این کرم‌ها در سنین بالاتر هم استفاده کنید.

کلام آخر

بازسازی پوست با کرم مناسب به شما کمک می‌کند تا پوست خود را به خوبی آب‌رسانی و تقویت کنید. با استفاده از محصولات مراقبتی پوست که حاوی اسید هیالورونیک، رتینول، ویتامین سی، سرامیدها، عصاره‌ی جلبک و علف دریایی، لایف پلانکتون و پرو زایلان هستند به بازسازی بهتر پوست خود کمک می‌کنید. این ترکیبات به شما کمک می‌کنند تا درخشندگی، شادابی و یکنواختی پوست خود را برای مدتی طولانی حفظ کنید.

بنابراین، موقع خرید کرم‌های بازسازی‌کننده‌ی پوست پیش از آنکه به نام این کرم‌ها توجه کنید، ترکیبات آن‌ها را بخوانید. در صورتی که در میان ترکیبات این کرم‌ها نام این مواد مغذی را مشاهده کردید، می‌توانید سراغ عوامل دیگر برای انتخاب از جمله برند کرم یا تجربه‌ی سایرین از مصرف این کرم بروید.

منبع: int.biotherm

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما