دوربین گوشی‌های هوشمند به لطف نرم‌افزار روز به روز بهتر می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
دوربین گوشی‌های هوشمند

این روزها دوربین گوشی‌های هوشمند به اندازه‌ی کافی سخت‌افزار قدرتمندی دارند که بتوانند نیاز ما را برطرف کنند. فقط مانده نرم‌افزار که به نظر می‌رسد شرکت‌ها پیوسته روی این موضوع مشغول کار هستند.

دوربین گوشی‌های هوشمند از زمانی که نخستین محصول به آن مجهز شد تاکنون پیشرفت زیادی داشته است. تا جایی که این روزها در برخی از گوشی‌ها شاهد بکارگیری ۵ دوربین هستیم که هر یک از آن‌ها کار خاصی را انجام می‌دهد. اگرچه فاصله‌ی دوربین گوشی‌های هوشمند با دوربین‌های DSLR همچنان آنقدر زیاد است که نمی‌توان آن‌ها را با هم مقایسه کرد اما با این حال در مقایسه با قبل این فاصله بسیار کمتر شده که این موضوع پیشرفت چشمگیر شرکت‌ها را در این زمینه نشان می‌دهد.

اما همه‌ی ما می‌دانیم سخت‌افزار همه چیز نیست. از یک جایی به بعد دیگر سخت‌افزار امکان پیشرفت ندارد و اگر هم داشته باشد بسیار جزئی است. بنابراین به یک چیز دیگر نیاز است تا بتواند از همان سخت‌افزار، هرآنچه که دارد را بیرون بکشد. در بحث ما، نرم‌افزار دقیقا همان چیزی است که می‌تواند این وظیفه را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

در جلسه‌ای آنلاین که به میزبانی مؤسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint Research صورت گرفت و شرکت‌هایی نظیر آنر، DXOMARK، کوالکام و Eugenio Recuenco نیز در آن حضور پیدا کردند، بر سر این موضوع بحث شد که تا چه اندازه دوربین گوشی‌های هوشمند طی چند سال اخیر متحول شده است. در گزارش مربوط به این جلسه آمده که اهمیت پردازش تصویر آنقدر زیاد شده که این روزها فشار روی شرکت‌های تولیدکننده‌ی پردازنده بسیار زیاد شده است. چرا که با یک پردازنده‌ی قدرتمند می‌توان امکانات نرم‌افزاری بیشتری را برای بهره‌مندی از تمام پتانسیل دوربین یک گوشی طراحی کرد.

نائب رئیس کوالکام هم در این رابطه خاطرنشان کرد که نرم‌افزار و عکاسی مبتنی بر الگوریتم به این معناست که توان پردازشی بیشتر برای دوربین گوشی‌های هوشمند امری ضروری و بسیار مهم است تا فرایند پردازش سیگنال تصاویر و پردازش موتور عصبی به نحو احسنت صورت بگیرد.

دوربین گوشی‌های هوشمند

همچنین چارتی هم به نمایش در آمد که نشان می‌دهد چگونه تعداد دوربین بکار رفته در گوشی‌های هوشمند از سال ۲۰۱۹ تاکنون تغییر کرده است. اینطور که به نظر می‌رسد، نیاز کاربران به دوربین‌های بیشتر به گونه‌ای بوده که شرکت‌ها را مجاب کرده طی سه سال، تعداد دوربین‌ها را از ۱ به ۴ افزایش دهند. هرچند بسیاری از افراد معتقد هستند گوشی‌ها همچنان باید یک دوربین پیشرفته داشته باشند و نه چهار دوربین ضعیف اما جامعه فعلا چیز دیگری را طلب می‌کند.

با این حال همانطور که گفته شد، نمی‌توان هر روز به تعداد دوربین‌های گوشی افزود و کل پنل پشتی را به دوربین اختصاص داد. یک دوربین باید توانایی‌های بسیار زیادی داشته باشد و تنها راهی هم که وجود دارد تا چنین ایده‌ای به حقیقت تبدیل شود، حضور نرم‌افزاری قدرتمند در کنار سخت‌افزاری انعطاف‌پذیر است.

اگرچه مگاپیکسل و تعداد دوربین‌ها هیچوقت نشان‌دهنده‌ی کیفیت تصاویر ثبت شده نیستند، اما اهمیت آن‌ها را نمی‌توان انکار کرد. با این حال هیچ کدام از این‌ها بدون نرم‌افزاری حرفه‌ای، نمی‌توانند کاربران را در امر عکاسی و فیلم‌برداری راضی نگه دارند. با نرم‌افزار می‌توان قابلیت‌هایی نظیر ترکیب پیکسلی، مولتی فریم و… را به سخت‌افزار معرفی کرد تا تصاویر ثبت شده به شکل حیرت‌انگیزی باکیفیت باشد.

این روزها مصداق بارز این گزارش را هم شاهد هستیم. منظورمان گوگل است. شرکتی که پردازنده‌ی بکار رفته در گوشی‌های جدیدش اگرچه توان خیلی بالایی ندارد اما آنقدر در امر عکاسی و فیلم‌برداری مجهز و قدرتمند است که تصاویر ثبت شده با آن در حد و اندازه‌ی تصاویری است که لنزهایی با چند برابر مگاپیکسل بیشتر ثبت می‌کنند. گوگل در این پردازنده سیستم پردازش تصویر را تا جایی که امکان داشت به هوش مصنوعی و یادگیری ماشین وابسته کرد تا بدین ترتیب کاربران از یک محیط مرده، تصویری جذاب و کم‌نظیر ثبت کنند. یا مثلا اپل که چندین سال است با لنزهای ۱۲ مگاپیکسلی خود در این زمینه یکه‌تازی می‌کند.

تمام این موارد اهمیت نرم‌افزار را در میزان کیفیت تصاویر نشان می‌دهد که خوشبختانه شرکت‌ها هم دارند روی این زمینه کار می‌کنند و در نتیجه، به نظر می‌رسد می‌توان به آینده‌ی دوربین گوشی‌های هوشمند امیدوار بود.

منبع: GizmoChinaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما