آیا قیمت گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۳ بیشتر می‌شود؟

۸ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
قیمت گوشی‌های هوشمند 2023

اینطور که شرایط فعلی نشان می‌دهد، به احتمال بسیار فراوان قیمت گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۳ با افزایش محسوسی همراه خواهد بود.

بر کسی پوشیده نیست که گوشی‌های هوشمند هر سال گران و گران‌تر می‌شوند. حتی اگر یک سال، شرکتی لطف کند و قیمت محصولی را افزایش ندهد، از آن طرف یک لوازم را از درون جعبه‌اش بر می‌دارد یا کیفیت ساخت آن را کاهش می‌دهد تا به نوعی خودش متضرر نشود.

اما اینطور که به نظر می‌رسد، شرایط در سال ۲۰۲۳ شاید بدتر از الان شود. طبق جدیدترین اخبار منتشر شده در این رابطه، ظاهرا TSMC که بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی تراشه در جهان به حساب می‌آید، می‌خواهد در سال ۲۰۲۳ قیمت ساخت تراشه‌ها را تا ۶٪ افزایش دهد.

نخستین بار در ماه مه امسال بود که شنیدیم TSMC می‌خواهد قیمت ساخت تراشه را افزایش دهد. این اتفاق رخ نداد اما به نظر می‌رسد شرکت تایوانی بالاخره تصمیم گرفته این کار را انجام دهد. اگر به خاطر داشته باشید، در سال ۲۰۲۰ بود که TSMC اعلام کرد برای یک سری از مشتریان خود، هزینه‌ی ساخت تراشه را ۲۰ تا ۴۰٪ افزایش می‌دهد اما حالا خوشحالیم که میزان افزایش قیمت تنها ۶٪ است.

البته شاید این افزایش قیمت خیلی زیاد نباشد ولی یک نکته‌ی مهم وجود دارد که باید حتما با آن توجه داشته باشیم. سال گذشته، شرکت‌های فعال در زمینه‌ی ساخت گوشی‌های هوشمند تا جایی که می‌توانستند تلاش کردند قیمت گوشی‌های خود را افزایش ندهند. البته این از سر لطف آن‌ها نبود، بلکه به این خاطر بود که اگر این کار را انجام نمی‌دادند، بخش بزرگی از بازار را از دست می‌دادند.

برخی از شرکت‌ها نظیر شیائومی مجبور شدند یک سری هزینه‌های اضافی را کم کنند تا بتوانند از آن طرف، قیمت گوشی‌ها را پایین نگه دارند و ضرر نکنند. هرچند این کارها تا یک جایی جواب می‌دهد و از یک‌جا به بعد باید برای جلوگیری از وارد شدن ضرر و زیان بیشتر و یا حتی تعدیل نیرو، قیمت گوشی‌های هوشمند افزایش پیدا کند.

آیا قیمت گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۳ افزایش پیدا می‌کند؟

به گزارش مؤسسه‌ی تحقیقاتی و آماری Counterpoint Research، در سال ۲۰۲۱، قیمت متوسط گوشی‌های هوشمند در آمریکای شمالی با رشدی ۱۰٪ همراه بود. دلیل اصلی این افزایش قیمت هم قیمت قطعات اولیه‌ی مورد نیاز بود. با در نظر گرفتن تمام عوامل، باز هم این رشد سالانه به اندازه‌ی افزایش قیمت ۲۰ تا ۴۰٪ که TSMC اعلام کرد نمی‌شد و این یعنی افزایش قیمت باید خود را نشان می‌داد که اگرچه این اتفاق نیفتاد اما به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۳ شاهد آن خواهیم بود.

قیمت گوشی‌های هوشمند 2023

یک عامل دیگر می‌تواند فناوری ساخت TSMC باشد. شرکت تایوانی تلاش می‌کند با بازده بالای تراشه‌هایش، همچنان به سوددهی ادامه دهد. اما اینطور که به نظر می‌رسد، بسیاری از هزینه‌های اضافی برای ساخت تراشه‌های ۳ و ۲ نانومتری است که فرایند بسیار پیچیده و هزینه‌ی بالایی را می‌طلبد و TSMC هم در حال حاضر روی آن‌ها کار می‌کند.

این یعنی افزایش محسوس قیمت گوشی‌های هوشمند، در سال ۲۰۲۳ و بعد از آن رخ خواهد داد، جایی که شرکت‌های بزرگ نظیر اپل و سامسونگ از تراشه‌های ۳ و ۲ نانومتری در گوشی‌های خود استفاده خواهند کرد.

خوشبختانه گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی اصلا نباید افزایش قیمت داشته باشند چرا که فرایند ساخت آن‌ها نه تنها پیچیده نیست بلکه شرکت‌ها از همین حالا پردازنده‌های زیادی برای گوشی‌های اقتصادی خود خریداری کرده و انبار کرده‌اند. هرچند باز هم همزمان با افزایش قیمت تراشه‌ها، آن‌ها هم شاید اندکی قیمت را افزایش دهند اما این میزان اصلا قابل مقایسه با افزایش قیمت پرچم‌دارها نخواهد بود.

خیلی خلاصه بخواهیم بگوییم، خرید گوشی‌هایی نظیر گلکسی S23، آیفون ۱۵ و… برای بسیاری از افراد واقعا سخت خواهد شد اما خوشبختانه در این بین هستند گوشی‌هایی نظیر آیفون SE 3 و گلکسی A54 5G تا کاربرانی با بودجه‌ی محدود هم همچنان حق انتخاب داشته باشند.

منبع: PhoneArena

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar عزیز

    با سلام من یک ساعت واچ فور کلاسیک خریدم که با مشکل اکانت گوگل روبرو شدم و گوگل استور و بروزر آن از کار افتاده .به گارانتی فرستادم پس از دوسه هفته اعلان کردند که این بخاطر تحریمه درحالیکه از قبل اطلاع رسانی نکردن.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه