چرا گوشی‌های زیادی با اسنپدراگون ۷۸۰G ساخته نشده‌اند؟

۲۵ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اسنپدراگون 780G

کوالکام چند ماه قبل از چیپست قدرتمند اسنپدراگون ۷۸۰G رونمایی کرد اما فقط تعداد اندکی گوشی با این چیپست راهی بازار شده است. در همین زمینه، یکی از مدیران شیائومی در شبکه اجتماعی Weibo نوشته که دلیل این موضوع به محدود بودن عرضه‌ی این چیپست برمی‌گردد. اگرچه این مدیر دلایل مربوط به این موضوع را اعلام نکرده، اما در این زمینه می‌توانیم حدس و گمان‌هایی را مطرح کنیم.

اول از همه باید بگوییم که اسنپدراگون ۷۸۰G یک چیپست ۵ نانومتری است و با توجه به پیشرفته بودن این فناوری، تقاضای بالایی برای آن وجود دارد. از طرف دیگر باید به کمبود جهانی تراشه و رقابت شرکت‌هایی مانند کوالکام و اپل برای ساخت چیپست‌های ۵ نانومتری هم اشاره کنیم که تمام این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا عرضه‌ی اسنپدراگون ۷۸۰G پایین‌تر از حد انتظار باشد.

اسنپدراگون 780G

در همین زمینه باید خاطرنشان کنیم که کوالکام به‌تازگی از چیپست اسنپدراگون ۷۷۸G رونمایی کرده که اگرچه شباهت زیادی به ۷۸۰G دارد، اما مبتنی بر فناوری ساخت ۶ نانومتری است. با وجود اینکه توان پردازشی این چیپست جدید دقیقا در حد و اندازه‌ی ۷۸۰G نیست، اما شرکت‌هایی مانند شیائومی، موتورولا و اوپو بدون نگرانی بابت افت محسوس عملکرد می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین احتمالا بیشتر کاربران متوجه تفاوت عملکرد بین این دو تراشه نمی‌شوند.

باید این سؤال را مطرح کنیم که آیا در آینده‌ی تعداد زیادی گوشی با اسنپدراگون ۷۸۰G راهی بازار خواهد شد یا نه. اگرچه برای این سؤال نمی‌توانیم پاسخ روشنی بدهیم، اما روی هم رفته اگر مشکل اصلی مربوط به شرایط تولید باشد، باید ببینیم که در آینده‌ی نزدیک ظرفیت تولید چیپست‌های ۵ نانومتری چه وضعیتی پیدا می‌کنند. اما با توجه به شرایط موجود، به نظر می‌رسد شرکت‌ها برای بسیاری از گوشی‌های خود باید به چیپست‌هایی مانند ۷۷۸G یا چیپست‌های ضعیف‌تر از آن بسنده کنند.

منبع: Android Authority

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه