مهم‌ترین تراشه‌های ۲۰۲۳ توسط شرکت TSMC تولید خواهند شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کوالکام اسنپدراگون 8 نسل 2

شرکت تایوانی TSMC یکی از مهم‌ترین تولید‌کننده‌ی تراشه‌های پیشرفته برای دیگر شرکت‌ها محسوب می‌شود. حالا بر اساس یک گزارش جدید، به نظر می‌رسد مهم‌ترین تراشه‌های اندرویدی سال ۲۰۲۳ توسط این شرکت تولید خواهند شد.

برای یادآوری باید بگوییم که کوالکام طی چند سال اخیر همکاری گسترده‌ای با سامسونگ داشته اما بعد از عملکرد ضعیف‌تر از اسنپدراگون ۸ نسل ۱، این شرکت تصمیم گرفت تولید مدل پلاس را به TSMC واگذار کند. به لطف همین تصمیم، تراشه‌ی موردنظر هم از نظر پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی بسیار بهتر ظاهر شده و هم انرژی بسیار کمتری را مصرف می‌کند. بنابراین کوالکام در نهایت تصمیم گرفته که تولید نسل‌های بعدی تراشه‌های پرچم‌دار خود را هم به TSMC بسپارد.

حالا یکی از افشاگران مشهور چینی اعلام کرده که به غیر از اسنپدراگون ۸ نسل ۲، کوالکام برای تولید اسنپدراگون ۷ نسل ۲ هم با TSMC قرارداد همکاری امضا کرده است. از سوی دیگر قرار است تراشه‌های Dimensity 9100 و Dimensity 8200 مدیاتک هم توسط این شرکت تایوانی تولید شوند.

در سال ۲۰۲۳ گوشی‌های پرچم‌دار اندرویدی عمدتا با تراشه‌های اسنپدراگون ۸ نسل ۲ و Dimensity 9100 عرضه خواهند شد. از طرف دیگر، تراشه‌های اسنپدراگون ۷ نسل ۲ و Dimensity 8200 هم برای میان‌رده‌های ۲۰۲۳ مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفته می‌شود اسنپدراگون ۷ نسل ۲ نسبت به نسل قبلی تغییرات چندانی نداشته و مهم‌ترین تغییر صورت گرفته، مهاجرت از لیتوگرافی ۴ نانومتری سامسونگ به لیتوگرافی ۴ نانومتری TSMC است. به دلیل همین عدم تغییر چشمگیر، ممکن است کوالکام از این تراشه تحت عنوان اسنپدراگون ۷ پلاس نسل ۱ رونمایی کند.

در حال حاضر اسنپدراگون ۷ نسل ۱ با استقبال زیادی از طرف سازندگان گوشی‌های میان‌رده روبرو نشده است. به نظر می‌رسد بخشی از این موضوع به شهرت بد سامسونگ در ساخت تراشه‌ی موردنظر برمی‌گردد. این در حالی است که تراشه‌های اسنپدراگون ۷۷۸G و ۷۷۸G پلاس که مبتنی بر فناوری ساخت ۶ نانومتری TSMC هستند، با استقبال زیادی روبرو شده‌اند.

منبع: Gizmochinaبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما