سونی اکسپریا ۱ مارک ۵ شاید نخستین گوشی بدون حاشیه سونی باشد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
سونی اکسپریا 1 مارک 5

اینطور که به نظر می‌رسد سونی می‌خواهد در ساخت دوربین سلفی گوشی اکسپریا ۱ مارک ۵ از یک فناوری جدید استفاده کند که به شرکت اجازه می‌دهد حواشی اطراف نمایشگر را به حداقل برساند.

چند سالی است که شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند در تلاش هستند حواشی اطراف نمایشگر محصولات خود را تا جایی که امکان دارد کاهش دهند تا بدین ترتیب کاربران تجربه‌ی کار با نمایشگر تمام صفحه را داشته باشند. حتی برای تحقق این هدف، یک سری از شرکت‌ها به سراغ فناوری‌هایی نظیر دوربین زیر نمایشگر رفته‌اند و موفق هم شده‌اند که تجربه‌ی کار با نمایشگر تمام صفحه را ارائه کنند، هرچند این موضوع به قیمت از دست رفتن کیفیت دوربین سلفی تمام شد.

برخی از شرکت‌ها قبلا حتی فناوری دوربین سلفی پاپ‌آپ را هم امتحان کرده بودند که اکنون دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با این حال بسیاری از شرکت‌ها در محصولات اصلی خود سعی می‌کنند از دوربین سلفی حفره‌ای استفاده کنند تا زیر نمایشگر. بدین ترتیب فقط بخش کوچکی از نمایشگر در تصرف دوربین سلفی در می‌آید و باقی بخش‌های آن با کمترین میزان حواشی طراحی می‌شود.

تمام این تلاش‌ها در راستای این بود که حواشی گوشی به کمترین میزان خود برسد اما در این بین، یک سری از شرکت‌ها هستند که هنوز اعتقادی به این طراحی‌ها پیدا نکرده‌اند. برای مثال سونی که چندین سال است محصولات خود را با حواشی زیادی در اطراف نمایشگر در مقایسه با گوشی‌های رقیب، راهی بازار می‌کند و اعتقادی هم به حذف آن‌ها ندارد. اصلا بعید است تلاشی هم در این راستا انجام دهد.

جدیدترین گوشی این شرکت یعنی اکسپریا ۱ مارک ۴ از حواشی زیادی در بالای نمایشگر بهره می‌برد چرا که دوربین سلفی و سایر سنسورها در آن قسمت تعبیه شده‌اند. اگرچه بسیاری‌ها طراحی یکپارچه‌ی حواشی را بهتر از یک حفره‌ی کوچک یا ناچ می‌دانند اما با این طراحی، نسبت نمایشگر به بدنه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

سونی اکسپریا 1 مارک 5

حال ظاهرا سونی توانسته راه حلی برای این منظور پیدا کند. شرکت ژاپنی می‌خواهد برای پرچم‌دار بعدی خود یعنی سونی اکسپریا ۱ مارک ۵، از یک فناوری جالب تحت عنوان «حفره‌ی بسیار کوچک» استفاده کند که به آن اجازه می‌دهد دوربین سلفی را آنقدر کوچک طراحی کند که بشود آن را در یک فضای بسیار باریک هم تعبیه کرد. با این روش، نه تنها حواشی همچنان یکپارچه و زیباتر از حفره خواهند بود بلکه آنقدر باریک می‌شوند که نشود خرده‌ای به آن‌ها وارد کرد.

طبق گفته‌های یکی از افشاگران چینی، ظاهرا سونی در استفاده از این فناوری در پرچم‌دار بعدی خود مصمم و است و حتی تولید انبوه این لنزها را هم آغاز کرده است. بدین ترتیب سونی اکسپریا ۱ مارک ۵ به احتمال بسیار فراوان به نخستین گوشی تبدیل خواهد شد که از این فناوری جدید دوربین سلفی بهره می‌برد. همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنید، سونی اکسپریا ۱ مارک ۵ در بالاترین قسمت نمایشگر خود یک حاشیه‌ی بسیار باریک خواهد داشت که درون آن سه دوربین هم تعبیه شده‌اند. بدون اینکه تجربه‌ی کاربری به خاطر ضخامت زیاد این حاشیه مختل شود.

نه تنها نماینده‌ی مورد انتظار سونی بلکه ظاهرا گوگل پیکسل فولد هم قرار است از این فناوری بهره ببرد. پیکسل فولد، همانطور که از نامش پیداست، گوشی تاشوی گوگل است که گفته می‌شود شرکت آمریکایی روی آن مشغول کار است. البته چون هنوز خبرها و اطلاعات زیادی در رابطه با این محصول وجود ندارد، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم حتما پیکسل فولد هم از این فناوری بهره می‌برد اما فعلا که شایعات و خبرها چنین چیزی را می‌گویند.

حال باید دید واکنش کاربران و طرفداران گوشی‌های سونی به این تغییر عالی چه خواهد بود. سونی چون خیلی در زمینه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند فعالیت ندارد و طرفداران آن هم به کمترین میزان در مقایسه با گذشته رسیده‌اند، باید این تغییرات مثبت را هرچه زودتر به گوشی‌هایش اضافه کند در غیر این صورت خیلی زود به سرنوشت LG و HTC دچار خواهد شد.

منبع: NotebookCheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما