سامسونگ احتمالا روی ساخت یک لنز هوشمند کار می‌کند

۳۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۳:۰۰ ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
لنز هوشمند سامسونگ

اینطور که به نظر می‌رسد، سامسونگ می‌خواهد به‌زودی از لنز هوشمند خود رونمایی کند. محصولی که برای بهره‌مندی از فناوری‌های جذاب آینده، گزینه‌ی مناسبی به حساب می‌آید.

این روزها گوشی‌های هوشمند اگرچه روز به روز شرکت‌ها قابلیت‌های متنوعی را به گوشی‌های هوشمند اضافه می‌کنند اما این محصولات از سویی دارند تکراری و خسته‌کننده‌تر می‌شوند. جهان هوشمند به یک محصول دیگری نیاز دارد تا بتواند عطش کاربران را ارضا کند و آن محصول دیگر فقط گوشی نیست. چندین سال است که گوشی‌های هوشمند بخش جدانشدنی از زندگی ما را تشکیل داده‌اند. با ورود این گجت‌ها، تحولی عظیم در زندگی همه‌ی ما بوجود آمد اما به نظر می‌رسد دیگر وقتش رسیده جای خود را به محصولات دیگری بدهند.

محصولی که از آن به عنوان جانشین بعدی گوشی‌های هوشمند یاد می‌شود، لنز هوشمند است. حال شاید در چندین سال ابتدایی، این دو در کنار هم در اختیار کاربران قرار بگیرند اما به مرور زمان، شاهد کنار رفتن گوشی‌ها خواهیم بود چرا که مانند فیلم‌های علمی-تخیلی، با همان لنز هم می‌توانیم تمام کارهای خود را انجام دهیم. شرکت‌های زیادی در تولید لنز هوشمند فعالیت نمی‌کنند اما به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند در جهان تصمیم گرفته به این عرصه ورود کند.

اگرچه فناوری لنز هوشمند مربوط به آینده است اما ظاهرا در آینده‌ای نزدیک شاهد نسل‌های ابتدایی آن خواهیم بود. در حال حاضر هیچ لنز هوشمندی در بازار برای خرید در دسترس نیست چون هنوز هیچ شرکتی نتوانسته این همه پتانسیل و کاربرد را فقط درون یک لنز جای دهد اما به نظر می‌رسد سامسونگ قرار است یکی از آن شرکت‌هایی باشد که می‌خواهد دست به چنین کار بزرگی بزند.

به گفته‌ی یکی از تحلیل‌گران موسسه‌ی GlobalMarketVision، بازار لنز هوشمند قرار است به‌زودی شکوفا شود. اگرچه چند سالی طول می‌کشد تا بالاخره بتوانیم شاهد نخسین نسل‌های آن باشیم اما بالاخره این اتفاق رخ می‌دهد چون تقریبا می‌توان گفت اکثریت قریب به اتفاق تحلیل‌گران حوزه‌ی فناوری و بازار معتقد هستند این اتفاق خواهد افتاد و سامسونگ هم یکی از اصلی‌ترین بازیکنان در رقابتی خواهد بود که با تولد لنزهای هوشمند جریان پیدا خواهد کرد.

از جمله شرکت‌هایی که گفته می‌شود روی فناوری‌های مربوط به آینده سرمایه‌گذاری کرده‌اند می‌توان به گوگل، Sensimed AG، اپل و سامسونگ اشاره کرد که البته در رابطه با اپل مثلا شنیدیم که روی ساخت یک عینک هوشمند برای بهره‌مندی از فناوری‌های مربوط به واقعیت افزوده کار می‌کند.

لنز هوشمند سامسونگ
لنز هوشمند سامسونگ

این نخستین‌باری نیست که در رابطه با فعالیت سامسونگ در زمینه‌ی ساخت لنز هوشمند می‌شنویم. در سال ۲۰۱۶، سامسونگ پتنتی را مربوط به یک لنز هوشمند ثبت کرد تا این گمان به ذهن کاربران برسد که شرکت ظاهرا می‌خواهد کارهای عجیبی انجام دهد. دو سال قبل از آن، سامسونگ حتی برندی را با نام تجاری Gear Blink در کره‌ی جنوبی به ثبت رساند که به نظر می‌رسید مربوط به لنزهای هوشمند باشد.

حالا دنیای لنزهای هوشمند چگونه قرار است تحول پیدا کند مشخص نیست. اینکه لنزهای هوشمند در نهایت چه قابلیتی خواهند داشت، چگونه می‌خواهند زندگی کاربران را تغییر دهند، آیا جانشین گوشی‌های هوشمند خواهند شد یا در کنار آن‌ها حضور دارند و بسیاری موارد دیگر، پرسش‌هایی هستند که هنوز پاسخی برای آن‌ها نداریم و باید منتظر بمانیم ببینیم چه شرکتی پیش‌قدم می‌شود و اولین اطلاعات را در این زمینه منتشر می‌کند. حال صرف نظر از این پرسش‌ها، به نظر می‌رسد سامسونگ قطعا یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آن خواهد بود که بیش از ۵ سال است روی انواع فناوری‌های مختلف مربوط به لنز تحقیق می‌کند. از آن‌جایی که سامسونگ بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی در جهان است، طبیعی هم بود که در شکوفایی یک فناوری جدید پیش‌قدم باشد. شرکت کره‌ای با درک اهمیت بالای لنز هوشمند تصمیم گرفته فعالیت خود را در این زمینه رسما آغاز کند تا از شرکت‌های رقیب عقب نماند.

در حال حاضر تنها چیزی که می‌دانیم این است که گفته می‌شود این فناوری تجربه‌ی بازی روی موبایل را متحول می‌کند. حال چگونه این اتفاق رخ می‌دهد پرسشی است که پاسخ آن را حالاحالاها دریافت نخواهیم کرد. متأسفانه اطلاعات زیادی در رابطه با جزئیات این لنز، کاربردهای آن، تاریخ رونمایی، تاریخ عرضه، قیمت و … نداریم اما انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک ولی نامشخص، خبرهای بیشتری پیرامون آن منتشر شود.

منبع: SamMobile

برچسب‌ها :
دیدگاه شما