اسپیس‌ایکس در کمتر از یک هفته سری تازه‌ی استارلینک را در مدار قرار داد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پانزدهمین پرتاب استارلینک اسپیس‌ایکس

در حالی که در روزهای گذشته چهاردهمین سری از ماهواره‌های استارلینک در مدار قرار گرفته بود، ساعتی پیش اسپیس‌ایکس پانزدهمین سری از این ماهواره‌ها را در مدار قرار داد تا شمار ماهواره‌های فعال این مجموعه‌ی خود را به بیش از ۸۰۰ برساند.

پرتاب موشک فالکون ۹ اپیس‌اکس در ساعت ۱۱:۳۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۰۱ به وقت تهران) انجام شد تا سومین سری از ماهواره‌های استارلینک هم طی ماه اکتبر در مدار قرار گیرد تا به مجموعه‌ی گسترده‌ی اینترنت ماهواره‌ای این شرکت بپیوندد.

در حالی که تلاش قبلی برای این پرتاب دو روز پیش برای بررسی بیشتر عملیات متوقف شده بود و آب‌وهوای امروز نیمه‌ابری بود اما هم عملیات پرتاب و هم عملیات بازیابی بوستر مرحله‌ی اول موشک که حدود ۸ دقیقه پس از پرتاب صورت گرفت، موفقیت آمیز بود.

بوستر قابل بازیابی موشک فالکون ۹ این بار به جای کشتی بدون سرنشین «البته که هنوز دوستت دارم» بر روی کشتی بازیابی بدون سرنشین دیگر اسپیس‌ایکس با نام «فقط دستورالعمل‌ها را بخوان» (Just Read the Instructions) فرود آمد. در همین حال کشتی‌های خدمه‌ای اسپیس‌ایکس هم در سواحل کارولینای شمالی برای پشتیبانی حاضر بودند.

طی پرتاب امروز ۶۰ ماهواره‌ی دیگر استارلینک در مدار قرار گرفت تا این شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای پرسرعت را کامل‌تر کند. محموله‌ی که تقریبا ۱۶ تن وزن داشت و در مدار تقریبا ۲۷۰ کیلومتری تزریق شد.

یک علت پرتاب‌های متناوب استارلینک در این روزها این است که اسپیس‌ایکس با توجه به نقص فنی موتور فالکون ۹ که در ابتدای ماه اکتبر هنگام تلاش برای محموله‌ی GPS III SV04 دولت آمریکا ایجاد شده بود و مدت زمانی که به بررسی آن اختصاص داد، اندکی از برنامه‌ی پرتاب‌های خود عقب است.

اسپیس‌ایکس به جز برنامه‌ی پرتاب‌های خود، پرتاب‌های شرکت‌ها و نهادهای دیگر را هم انجام می‌دهد و از جمله با ناسا برای پرتاب‌هایی مانند مأموریت‌های سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی همکاری دارد. از جمله مأموریت کرو-۱ که نخستین مأموریت عملیاتی سرنشین‌دار توسط یک شرکت خصوصی به ایستگاه است، در ماه آینده انجام خواهد شد.

کتی لودرز مدیر پروازهای سرنشین‌دار ناسا در این خصوص اعلام کرد که در هر یک از پروازهای برنامه‌ریزی شده با همکاری اسپیس‌ایکس، یک موتور بوستر تعویض خواهد شد.

در حالی که استارلینک به ارائه‌ی خدمات گسترده‌تر آزمایشی اینترنت ماهواره‌ای و خدمات‌دهی جزئی در آمریکای شمالی و جنوب کانادا نزدیک می‌شود، واجد شرایط شرکت در نخستین حراج صندوق فرصت‌های دیجیتال روستایی کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) هم شده است که طی آن در دهه‌ی آینده ۱۶ میلیارد دلار به خدمات‌دهندگان اینترنت برای توسعه‌ی دسترسی به اینترنت در مناطقی که هم‌اکنون ارتباط سریع و مؤثری ندارند، پرداخت خواهد شد.

عکس کاور: پرتاب پانزدهمین سری ماهواره‌های استارلینک با موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس

Credit: SpaceX

منبع: NASA Space Flight, SpaceXبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما