گام نخست ایلان ماسک برای دستیابی به مریخ با موفقیت انجام شد

۱۵ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
آزمایش موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس | اثر Trevor Mahlmann

شرکت اسپیس‌ایکس موفق شد نخستین نمونه‌ی موشک استارشیپ در ابعاد اصلی را با موفقیت از زمین بلند کند و فرود بیاورد.

نخستین نمونه‌ی موشک Starship SN5 در ابعاد واقعی، ساعاتی پیش پرواز آزمایشی خود را انجام داد و توانست به مدت ۴۰ ثانیه در هوا معلق بماند. این آزمایش در تأسیسات اسپیس‌ایکس در روستای بوکا چیکا که در نزدیکی تگزاس جنوبی قرار دارد انجام شد. جهشی کوچک که می‌تواند منجر به گامی بزرگ برای کاوش‌های بشر در مریخ باشد. ایلان ماسک هم در توییتی اشاره کرد: «مریخ واقعی به نظر می‌رسد.»

این موشک که از فولاد ضد زنگ ساخته شده است، در ساعت ۱۹:۵۷ منطقه‌ی زمانی شرقی (۴:۲۷ امروز به وقت تهران) به هوا برخاست و موفق شد پروازی کوتاه را تجربه کند. در این آزمایش موشک کمی هم به اطراف حرکت کرد.

ایلان ماسک پیش از این ارتفاع مورد نظر این آزمایش را ۵۰۰ پا (۱۵۰ متر) عنوان کرده بود. در نهایت موشک موفق شد پس از باز کردن پایه‌های خود با موفقیت به زمین بنشیند.

SN5 دومین نمونه از استارشیپ است که از سطح زمین بلند می‌شود و نخستین نمونه با ابعاد کامل از این نوع موشک محسوب می‌شود که این کار را انجام می‌دهد؛ موفقیتی که با گذشت نزدیک به یک سال صورت می‌گیرد. پیش از این موشک استارهاپر در تابستان سال ۲۰۱۹ چند پرواز کوتاه انجام داد و در آگوست سال گذشته پس از آزمایش پرواز کوتاه خود تا ۱۵۰ متری بازنشسته شد.

اکنون موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس در حالی آزمایش خود را با موفقیت پشت سر می‌گذارد که پیش از این شماری از نمونه‌های آزمایش شده در هنگام تنظیم فشار و یا آزمایش احتراق موتور، با شکست مواجه شده بودند.

استارهاپر و SN5 هر دو از موتور قدرتمند رپتور (Raptor) استفاده می‌کنند که نسل آینده‌ی موتورهای این شرکت محسوب می‌شود. به گفته‌ی ایلان ماسک، موشک نهایی استارشیپ شش موتور رپتور دارد که در مجموع ۵۰ متر ارتفاع خواهد داشت.

نمونه‌ی نهایی از سطح زمین و به کمک موشک غول‌پیکر سوپرهوی (Super Heavy) که ۳۱ موتور رپتور دارد، پرتاب خواهد شد. ماسک اعلام کرده که هر دو موشک استارشیپ و سوپرهوی به سرعت و به طور کامل قابل استفاده‌ی دوباره خواهند بود تا هزینه‌های پرواز را به طور بالقوه کاهش دهند و مأموریت‌های سرنشین‌دار به ماه، مریخ و دیگر مقصدهای اعماق فضا از نظر اقتصادی امکان‌پذیر باشد.

موشک سوپرهوی پس از هر پرتاب به سطح زمین بازمی‌گردد. استارشیپ نیز این توانایی را دارد که به تنهایی از سطح مریخ و ماه بلند شود. علاوه بر این که هر دو مقصد، گرانش کم‌ترین نسبت به زمین دارند.

ایلان ماسک به مریخ علاقه‌ی زیادی دارد و از سال ۲۰۰۲ که شرکت اسپیس‌ایکس را تأسیس کرد همیشه تأکید کرده است که این اشتیاق در درجه‌ی اول برای ساخت اقامتگاه‌های انسانی در مریخ است. او در این زمینه گفته است: «اگر برنامه‌ی توسعه‌ی استارشیپ و سوپرهوی با موفقیت انجام شود، بشر به کمک این سامانه‌ی پرواز فضایی می‌تواند تا ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده شهری یک میلیون نفری در سیاره‌ی سرخ ایجاد کند.»

هرچند برای دستیابی به این هدف باید پیشرفت‌های زیادی صورت گیرد، اسپیس‌ایکس برای رسیدن به طرح نهایی بارها آزمون و خطا خواهد کرد. علاوه بر این موشک سوپرهوی در حالی باید توسعه یابد که هنوز هیچ نمونه‌ای از آن ساخته نشده است.

طرحی از پرتاب استارشیپ و سوپرهوی | عکس از SpaceX

طرحی از پرتاب استارشیپ و سوپرهوی | عکس از SpaceX

اگر همه چیز به‌خوبی پیش برود، به‌زودی می‌توانیم شاهد پرتاب هم‌زمان استارشیپ و سوپرهوی برای مأموریت‌هایی مهم و هیجان‌انگیز باشیم. برای نمونه سامانه‌ی پرتاب اسپیس‌ایکس به عنوان یک گزینه برای پرتاب فضانوردان ناسا به ماه مطرح است. همچنین میلیاردر ژاپنی «یوساکو مائه‌زاوا» (Yusaku Maezawa) یک سفر به ماه از طریق استارشیپ را رزرو کرده که تاریخ آن برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است.

آزمایش موفق موشک استارشیپ اسپیس‌ایکس در حالی انجام می‌شود که دو روز پیش نیز مأموریت آزمایشی سرنشین‌دار این شرکت توانسته بود فضانوردان ناسا را به سلامت به زمین بازگرداند. مأموریتی که برای نخستین بار توسط یک شرکت خصوصی صورت گرفت و فضانوردان ناسا، باب بنکن و داگ هارلی به کمک آن توانستند دو ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت کنند. بدین ترتیب این مأموریت مقدمه‌ای برای انجام دوباره‌ی سفرهای پیوسته از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بود.

عکس کاور و ویدیو از Trevor Mahlmann

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar احسان

    شبیه آبگرمکن نیس؟
    ولی جدا اگر کسی قرار باشه پا رو مریخ بزاره توسط همین ماسک میره مریخ

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه