اولین نگاه به دنیای استارفیلد؛ با سه شهر بزرگ بازی آشنا شوید

۱۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
Starfield

شرکت بتسدا گوشه‌هایی از دنیای وسیع و زیبا بازی استارفیلد را توسط سه ویدیو کوتاه نمایش داده که سبک طراحی بازی و همچنین مکان‌های جالب تازه‌ترین اثر نقش‌آفرینی بتسدا را شرح می‌دهد. اولین ویدیو، پایتخت حکومت فضایی «مستعمرات متحد» به نام «آتلانتیس جدید» (New Atlantis) را نمایش می‌دهد که شهری بسیار مدرن با چراغ‌های نئون و نورانی است. دیگر ویدیو هم به پایتخت حکومت Freestar Collective به نام «آکیلا» (Akila) می‌پردازد که در ادامه با نحوه‌ی طراحی آن‌ها آشنا خواهیم شد.

بازی استارفیلد

شهر Akila

شهر «آکیلا» پایتخت یکی از حکومت‌های فضایی آزاد به نام Freestar Collective است که فضایی مشابه با فیلم‌های مدرن فضایی مانند جنگ ستارگان دارد و مردمانی که در این شهر گرد هم آماده‌اند، یک هدف یکسان دارند و به آزادی کامل و فردیت باور دارند. آن‌ها دوست ندارند تحت هیچ قانون و مقررات ناعادلانه‌ای زندگی کنند و باور دارند که فضا باید از بازی قدرت خارج شود و فردیت اهمیت پیدا کند.

اطراف شهر توسط کوهستان‌های بلندی پوشیده شده که عملا دستیابی به شهر را برای دشمنان سخت کرده است. همچنین شهر توسط یک دیوار بلند محافظ می‌شود که جلوی حمله‌ی یک نوع خاص از موجودات فضایی به نام «آشتا» (Ashta) را می‌گیرد. این موجودات فضایی، ظاهری مانند گرگینه دارند و در طبیعت وحشی اطراف شهر پراکنده هستند و می‌توانند انسان‌ها را در کسری از ثانیه، بدرند. این دیوار باعث محافظت در مقابل آن‌ها می‌شود.

با نگاه به تصاویر منتشرشده از شهر «آکیلا» می‌توانیم ساختمان‌های نه‌چندان بلندی را مشاهده کنیم که تماماً با فلز ساخته‌ شده و طراحی آن‌ها با معماری امروز هم‌خوانی ندارد و به‌نوعی ساختارهای تازه‌ای استفاده‌ شده که شبیه فیلم‌های فضایی هستند. از آنجا که مردمان این شهر از حکومت‌های بزرگ فرار کرده‌اند، خبری از ساختمان‌ها و تجهیزات عظیم و پرزرق‌وبرق نیست و به‌نوعی، این افراد، زندگی‌ آزاد را به تجهیزات روز ترجیح داده‌اند. سبک طراحی این شهر با بازی‌های پیشین شرکت بتسدا تفاوت زیادی دارد و البته شباهت‌هایی میان این شهر و مجموعه‌ی Fallout دیده می‌شود و ساختمان‌های فلزی و پناهگاه‌ها، از همان سبک طراحی فالوت استفاده کرده‌اند.

اگر چه تنها یک تصویر از شهر «آکیلا» منتشر شده، اما می‌توان حدس زد که بخش بزرگی از آن، متعلق به دشت‌های وسیع با موجودات خطرناک است که جست‌وجو در آن‌ها کار دشواری خواهد بود. طراحی لباس مردم این شهر ساده است و از همان رنگ‌های پناهگاه‌ها استفاده‌ شده و شاهد دست‌فروش‌هایی هستیم که زندگی عادی را ادامه می‌دهند. به‌طور کل محیطی خلوت و بکر را می‌بینیم که فضای آرامی را به تصویر کشیده است.

شهر نئون استارفیلد

شهر نئون

شهر نئون (Neon) دقیقا نقطه‌ی مقابل «آکیلا» است و فضای آن پرزرق‌وبرق و بسیار مدرن است و همچنین المان‌های معماری نوین هم در آن رعایت شده است. این شهر شباهت‌های زیادی به لاس‌ وگاس از ایالات نوادا آمریکا دارد و به‌عنوان «شهر لذت» شناخته می‌شود. شرکت بزرگی که شهر را اداره می‌کند، یک بندر ماهیگیری عظیم با ظاهری بسیار مدرن و نورانی را وسط دریا ساخته و همان‌طور که حدس می‌زنید، این شهری است که به دریا وصل شده و امکان جست‌وجو در دریا و استفاده از کشتی را هم خواهید داشت.

کمپانی که از آن صحبت کردیم، به دنبال ماهیگیری بوده؛ اما در آخر نوعی ماهی عجیب با ویژگی‌های روان‌گردان پیداکرده و همین باعث شده تا با شکار این ماهی‌ها، امپراتوری فروش مواد مخدر شروع شود. این مواد مخدر، «آئورا» نام دارد و تنها در شهر «نئون» مجاز است و فروش آن در تمامی شهرهای دیگر یک جرم سنگین به‌حساب می‌آید. این باعث شده تا شهر نئون به یک مرز تفریحی با گردشگران مختلف تبدیل شود که همگی با هدف، مصرف مواد روان‌گردان روانه‌ی این شهر می‌شوند. البته این شهر چراغانی، تفریح‌های دیگری هم برای ارائه دارد.

در حال حاضر تنها بندر این شهر نمایش داده‌ شده که طراحی گنبد مانند دارد و مشابه تالار اپرا سیدنی است، البته بتسدا از شیشه‌های شفاف استفاده کرده که فضای آن را کاملا تغییر داده است. مشخص نیست آیا تمام شهر آن چیزی است که در ویدیو می‌بینیم یا خیر؛ اما استایل طراحی آن با تمامی بازی‌های پیشین این شرکت محبوب متفاوت است و حس و حال یک شهر فضایی جالب را القا می‌کند.

استارفیلد

نیو‌آتلانتیس

شهر آتلانتیس جدید، از لحاظ اسمی به نیویورک شباهت دارد و به نظر، بزرگ‌ترین شهر موجود در بازی استارفیلد با برج‌های بزرگ و چراغ‌های نئون است. آنچه در ویدیو جدید بازی استارفیلد نمایش داده شد، بخش ترمینال شهر بود که وظیفه‌ی نقل‌وانتقال ساکنان را بر عهده دارد. فضای این شهر دقیقا مشابه بازی‌های سایبرپانک است که تا به‌ حال دیده‌ایم و طراحی آن کاملا برای بازیکنان آشناست. ساختمان‌های بلند با چراغ‌های نئون و نورپردازی که باعث ایجاد سایه‌های عمیق و در عین‌ حال، محیطی نورانی شده که با پرواز سفینه‌های فضایی، تکمیل‌ شده است.

«آتلانتیس جدید» پایتخت حکومتی به نام «مستعمرات متحد» یا به‌اختصار U.C است و همان‌طور که حدس می‌زنید، اسم و فضای آن شباهت زیادی به ایالات‌متحده دارد. این قدرتمندترین امپراتوری فضایی موجود در بازی است که علاوه بر قدرت سیاسی باورنکردنی، نیروهای نظامی بسیار مجهزی در اختیار دارد و خود را قدرت شماره یک دنیا می‌داند. انواع و اقسام نژادها در شهر دیده می‌شوند و به‌نوعی یک جامعه‌ی چند نژاد تشکیل یافته که باعث ایجاد هرج‌ومرج و تنش‌های جدی می‌شود.

شهر نیوآتلانتیس، دقیقا بازتابی از آنچه غربی‌ها درباره‌ی آینده‌ی بشر فکر می‌کنند است و تمامی ایده‌های نئولیبرالیسم و کنترل دنیا توسط قدرت‌های برتر و کمپانی‌های پرقدرت اعمال‌ شده است. بتسدا این شهر را آینده‌ی بشر خوانده و به نظر می‌رسد که استارفیلد هم دقیقا از همان تنش‌های فعلی جهان الهام گرفته و سیستم‌های سیاسی و نظامی با جزئیات بسیار بالایی طراحی‌ شده‌اند.

اگر به ویدیو منتشر شده از شهر نیوآتلانتیس نگاه کنیم، انواع و اقسام محیط‌های متفاوت را می‌بینیم و به نظر می‌رسد که طبقات اجتماعی مختلفی در شهر زندگی می‌کنند و همین باعث ایجاد تفاوت زیادی میان طبقه‌ی بالادست و پایین‌دست شده است. فضای شهر به بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ هم شباهت دارد و جالب است که بتسدا هیچ‌گاه چنین سبکی از طراحی را نه در Fallout و نه در الدر اسکرولز به کار نبرده و به نظر می‌رسد که تمامی بخش‌های آن، با هوش مصنوعی مدرنی کنترل می‌شوند و فضای پویا و تکاملی را خواهیم دید.

دنیای بازی استارفیلد پر از اتومبیل‌های پرنده و سفینه‌های فضایی است و در این ویدیوها، اتومبیل‌های زمینی دیده نمی‌شوند و همچنین وسعت شهرها هم بسیار زیاد است. برای نمونه به حرکت سفینه‌ها در کنار برج‌ها دقت کنید که چقدر آرام حرکت می‌کنند و همین نشان‌دهنده، وسعت باورنکردنی بازی است.

در حال حاضر مکانیسم و روند بازی استارفیلد معرفی نشده و از آنجایی‌ که هنوز تا زمان انتشار بازی فاصله‌ی زیادی داریم، احتمال معرفی جزئیات بیشتر در رویدادهای آینده و حتی E3 2022 وجود دارد.

منبع: Gematsu

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه