استیم‌ انتشار هر نوع بازی مرتبط با بلاک‌چین یا NFT را ممنوع کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
استیم

به‌تازگی استیم تمام بازی‌هایی را که از رمزارز یا ان‌اف‌تی (رمز غیرقابل معاوضه یا NFT) استفاده می‌کنند، در فروشگاه دیجیتال خود مسدود کرده است و اجازه‌ی حضور آن‌ها را نمی‌دهد.

با توجه به قانون جدیدی که ولو به فهرست قانون‌های خود برای آثاری که نباید در استیم منتشر شوند، اضافه کرده است، بازی‌هایی را که از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده می‌کنند یا اجازه می‌دهند که بازیکنان با رمزارز یا رمز غیرقابل معاوضه برای تبادل و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای استفاده کنند، مسدود کرده است.

از طریق بیانیه‌ی جدید استودیو SpacePirate Games؛ سازندگان بازی Age of Rust، از وجود این قانون اطلاع پیدا کردیم. آن‌ها که روی اثری با محوریت ان‌‌اف‌تی‌ها کار می‌کنند، در نوشته‌ای در توییتر بیان کردند که ولو چنین قانونی را اضافه کرده است و دیگر اجازه‌ی این کار را نخواهد داد. آن‌ها در نوشته‌ی خود در توییتر نوشته‌اند: «ما تصمیم گرفتیم در بازی‌های مبتنی بلاک‌چین و رمزهای غیرقابل معاوضه پیش قدم باشیم. با این حال، ما در نهایت در نبرد با استیم شکست خوردیم. در حالی که از حذف Age of Rust ناامید شده‌ایم، نکته‌ی مهم‌تر این است که بازی های مبتنی بر بلاک‌چین به‌طور کلی حذف خواهند شد. این برای همه یک شکست محسوب می‌شود.»

خالق بازی Age of Rust در ادامه درباره‌ی دلیل این تصمیم ولو اشاره کرده‌اند: «نقطه نظر استیم این است که آیتم‌ها دارای ارزش هستند و آن‌ها اجازه نمی‌دهند آیتم‌هایی که ارزش واقعی دارند در پلتفرمش حضور داشته باشند. در حالی که به انتخاب آن‌ها احترام می‌گذارم، اساسا معتقدم که بازی‌های مبتنی بر ‌ان‌اف‌تی‌ها و بازی‌های بلاک‌چین آینده را شکل می‌دهند. به همین دلیل است که من این ماجراجویی را به همراه شما آغاز کردم.»

Age of Rust

بازی Age of Rust

البته، استیم واکنش دقیقی نشان نداده و مشخص نیست واقعا دلیل این تصمیم آن‌ها چه بوده است. با این حال، نگرانی ولو نسبت به آیتم‌های درون بازی که دارای ارزش واقعی هستند ممکن است تا حدی ناشی از قوانین قمار در ایالت واشنگتن باشد که چنین آثاری را خود به‌عنوان یک قمار به حساب آورده است.

همچنین باید این نکته را هم ذکر کنیم که بازی‌های مبتنی بر ان‌اف‌تی‌ها شهرت بسیار خوبی در میان بازیکنان ندارند. به‌تازگی اثری به نام Evolved Apes مطرح شده بود که سازندگان آن با فروش ان‌اف‌تی‌ها وعده‌ی ساخت یک بازی مبارزه‌ای عظیم را داده بودند، اما چیزی که از شواهد فعلی مشخص است، آن‌ها پس از دریافت پول‌ها فرار کرده و دیگری خبری از آن‌ها نشده است. البته، طرح‌ بازی‌هایی وجود دارد که از NFT استفاده می‌کنند، اما نمی‌توان گفت چند نمونه از آن‌ها برای استیم مناسب خواهد بود ، حتی اگر استیم به آن‌ها اجازه‌ی فعالیت می‌داد.

سازندگان استودیو Age of Rust در ادامه‌ی بیانیه‌ی خود نوشته است: «در این شرایط، در عوض آنکه به‌تنهایی به نبرد با استیم برویم، ترجیح می‌دهیم که به توسعه‌ی بازی بازگردیم و ان‌اف‌تی‌های بیشتری خلق کنیم و جامعه طرفداران خود را توانمندتر کنیم.»

با این حال، نکته‌ی جالب واکنش اپیک گیمز به این تصمیم بوده است. اپیک مدتی است برای رقابت با استیم دست به کار شده است و به راهکارهای مختلفی روی آورده است. تیم سویینی، مدیر اپیک گیمز، در گذشته اعلام کرده بود که شرکت اپیک علاقه‌ای ندارد که به‌سوی رمزهای غیرقابل‌معاوضه یا همان ان‌اف‌تی برود. با این حال، به نظر می‌رسد بی‌علاقگی شرکت به ان‌اف‌تی‌ها ربطی به حضور بازی‌ها در اپیک گیمز استور ندارد.

تیم سویینی در توییت جدید خود نوشته است که اپیک گیمز استور مانعی را برای حضور بازی‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند ایجاد نخواهد کرد، البته به شرطی که آن‌ها قوانین مربوطه را رعایت کنند، شرایط خود را آشکار کنند و توسط گروه مناسب رده‌بندی سنی شوند. البته، او شفاف‌سازی کرده است که اپیک گیمز همچنان علاقه‌ای ندارد که از این فناوری یا رمزارزها در بازی‌های خود استفاده کند اما از نوآوری در زمینه‌های فناوری و امور مالی در این زمینه استقبال می‌کند.

منبع: PC Gamer

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما