کرم ضد‌آفتاب را قبل از مرطوب‌کننده بزنم یا بعد از آن؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
نحوه استفاده از ضد آفتاب

معمولا یک روتین پوستی شامل چند محصول مختلف است. از بعضی از این محصولات می‌توانید بسته به اهداف خود صرف‌نظر کنید، اما مرطوب‌کننده‌ و کرم ضدآفتاب‌ هر دو ضروری هستند. چه بیرون بروید و چه روز خود را در داخل خانه سپری کنید، برای کسب بیشترین فایده از محصولات مراقبت از پوست باید بدانید که چگونه و چه زمانی از آن‌ها استفاده کنید. اگر نحوه استفاده از ضد آفتاب را نمی‌دانید یا هنوز مطمئن نیستید که ابتدا باید کرم مرطوب‌کننده و نرم کننده بزنید یا ضدآفتاب، همچنین سوالاتی از این قبیل “زیر ضد آفتاب چی بزنیم؟” “ایا قبل از ضدآفتاب باید مرطوب کننده بزنیم؟” و یا “چند دقیقه بعد از مرطوب کننده ضد آفتاب بزنیم؟” در ذهن دارید، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ را از دست ندهید.

یرای با انواع ضدآفتاب آشنا شوید

ضدآفتاب‌ها انواع مختلفی دارند. این محصولات از نظر ترکیب، نحوه‌ی عملکرد در برابر نور خورشید و افرادی که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، با هم تفاوت دارند. به‌طور کلی، ضدآفتاب‌های رایج را می‌توان به دو گروه طبقه‌بندی کرد:

۱. ضدآفتاب شیمیایی

ضدآفتاب‌های شیمیایی حاوی موادی مانند اکسی‌بنزون، آزوبنزون، اکتیسالات و… هستند. این محصولات از موادی تشکیل شده‌اند که اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید را بعد از جذب به گرما تبدیل کرده و سپس آن را از سطح پوست آزاد می‌کنند.

فرمولاسیون ضدآفتاب‌های شیمیایی به‌صورتی طراحی شده است که به‌سرعت جذب پوست شوند و در برابر آب مقاوم باشند. بنابراین، اگر شنا می‌کنید یا فعالیت‌های دیگری انجام می‌دهید که باعث تعریق زیاد می‌شوند، ضدآفتاب شیمیایی بهترین عملکرد را برای شما دارد.

۲. ضدآفتاب فیزیکی

ضدآفتاب فیزیکی که به‌ آن ضدآفتاب مینرال یا معدنی هم گفته می‌شود، از ترکیباتی مثل دی‌اکسید تیتانیوم و زینک اکسید تشکیل شده است. ضدآفتاب‌های فیزیکی به‌عنوان یک سپر محافظ عمل می‌کنند. به عبارت دیگر، مانند آینه اشعه‌های مضر خورشید را منعکس می‌کنند و به آن‌ها اجازه نمی‌دهند وارد پوست شوند. اما ممکن است کمی روی پوست احساس سنگینی ایجاد کنند و رنگ سفیدی روی آن باقی بگذارند.

اگر پوست حساسی دارید، ضدآفتاب‌های فیزیکی می‌توانند انتخاب خوبی برای شما باشند. آن‌ها روی سطح پوست قرار می‌گیرند و به همین دلیل آن را کمتر تحریک می‌کنند.

نحوه استفاده از ضد آفتاب؛ اول مرطوب کننده بزنیم یا ضد آفتاب؟

نحوه استفاده از ضد آفتاب و کرم مرطوب کننده صورت چگونه است؟

قبل از ضد افتاب چی بزنیم؟ بعد از آبرسان ضد آفتاب بزنیم؟ این موارد از سوالات رایجی است که درباره‌ی نحوه استفاده از ضد آفتاب مطرح می‌شود. پاسخ به این سوال در درجه‌ی اول به نوع ضدآفتابی که استفاده می‌کنید بستگی دارد.

ترتیب زدن مرطوب کننده و ضد افتاب چگونه است؟ اکثر متخصصان به شما توصیه می‌کنند که از ضدآفتاب شیمیایی مستقیما روی پوست استفاده کنید. این کار به جذب بهتر مواد موجود در ضدآفتاب کمک می‌کند و اثربخشی آن را برای محافظت از پوست افزایش می‌دهد. اگر قبل از کرم ضدآفتاب شیمیایی از مرطوب‌کننده استفاده کنید، مرطوب‌کننده به‌عنوان یک مانع عمل کرده و از رسیدن کرم ضدآفتاب به پوست شما و عملکرد موثر آن جلوگیری می‌کند.

نحوه استفاده از ضد آفتاب فیزیکی متفاوت است. از آنجا که ضدآفتاب‌های فیزیکی به‌عنوان یک سد محافظ اشعه‌ی خورشید را از روی پوست منعکس می‌کنند، منطقی است که از آن‌ها به‌عنوان بالاترین لایه استفاده کنید. اگر ضدآفتاب فیزیکی دارید، قبل از مالیدن آن روی پوست از مرطوب‌کننده و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید.

چقدر فاصله بین استفاده از ضدآفتاب و مرطوب‌کننده در نظر بگیریم؟

مرطوب‌کننده و ضدآفتاب هر کدام نقش منحصر به‌فردی در مراقبت از پوست‌ شما دارند. مرطوب‌کننده از کاهش رطوبت پوست جلوگیری می‌کند، در حالی که کرم ضدآفتاب از شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند. به همین دلیل، برای اینکه هر دو محصول عملکرد موثری داشته باشند، باید از آن‌ها به‌درستی استفاده کنید.

چه ابتدا مرطوب‌کننده بزنید و چه اول به‌سراغ ضدآفتاب بروید، باید بین زمان استفاده از آن‌ها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فاصله در نظر بگیرید. این کار به محصول اول اجازه می‌دهد که قبل از استفاده از محصول دوم، به‌طور کامل جذب پوست شود. به این ترتیب مرطوب‌کننده یا ضد‌آفتاب هیچ‌گونه تداخلی در عملکرد یکدیگر ایجاد نخواهند کرد.

چند نکته‌ی مهم درباره‌ی نحوه استفاده از ضد آفتاب

مهمترین نکات در مورد نحوه استفاده از ضد آفتاب را بخوانید

در هنگام خرید ضدآفتاب و استفاده از آن به نکات زیر توجه کنید:

  • استفاده از کرم ضدآفتاب باید بخش جدایی‌ناپذیر روتین پوستی شما باشد. حتی اگر قصد دارید برای مدت کوتاهی بیرون از خانه باشید، خوب است از ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را روی پوست تمیز و خشک بمالید.
  • ضدآفتابی بخرید که SPF آن حداقل ۳۰ باشد. ترجیحا ضدآفتاب‌های مقاوم در برابر آب را انتخاب کنید.
  • بهتر است یک ضد‌آفتاب طیف گسترده (broad-spectrum) بخرید که هم اشعه UVA و هم اشعه UVB را مسدود کند. اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید بر اساس طول موج به سه نوع اصلی تقسیم می‌شود: UVB ،UVA و UVC. پرتوهای UVA طول موج بیشتری دارند و باعث ایجاد علائم پیری پوست می‌شوند (مانند چین و چروک و لکه‌های خورشید)، در حالی که پرتوهای UVB طول موج کوتاه‌تری دارند و مسؤول آفتاب‌سوختگی هستند. در کنار ضد آفتاب می‌توانید از انواع کرم ضد لک و کرم ضد چروک نیز استفاده کنید.
  • از ضدآفتاب در تمام طول سال استفاده کنید. اشعه‌ی مضر خورشید حتی در روزهای ابری هم می‌تواند به پوست شما نفوذ کند. اشعه‌ی ماوراء بنفش نه‌تنها باعث آسیب‌دیدگی پوست می‌شود و شما را مسن‌تر از سن خود نشان می‌دهد، بلکه خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می‌برد.
  • محصولات چندکاره را با دقت بخرید. ممکن است بخواهید برای جلوگیری از سردرگمی و همچنین صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ی خود، محصولی را انتخاب کنید که هم ضدآفتاب باشد و هم خاصیت مرطوب‌کنندگی داشته باشد. در هنگام خرید چنین محصولی حتما مطمئن شوید که از SPF کافی برای محافظت از پوست شما در فضای باز برخوردار باشد.
  • از ضدآفتاب‌های مخصوص بدن برای صورت استفاده نکنید. پوست صورت با پوست سایر نواحی بدن متفاوت است. کرم ضدآفتابی که برای بدن طراحی شده است غالبا چرب است که این برای صورت ایدئال نیست. در مقابل، ضدآفتاب مخصوص صورت می‌تواند بدون مسدود کردن منافذ پوست یا چرب کردن بیش از حد آن، نیاز شما را برآورده کند.
  • چرا استفاده از ضد آفتاب در زمستان هم ضروری است؟

کلام پایانی

معمولا همه‌ی محصولات مراقبت از پوست، از جمله مرطوب‌کننده‌ها و ضدآفتاب‌ها، متناسب با انواع پوست طراحی شده‌اند و حاوی مواد مختلفی هستند. برای تایید نحوه‌ی تعامل آن‌ها با یکدیگر و تاثیری که روی عملکردهای هم دارند، به مطالعات بیشتری نیاز است. صرف‌نظر از این موضوع، توصیه می‌کنیم که برای داشتن پوست سالم و زیبا و جلوگیری از بروز علائم پیری زودرس، استفاده از ضدآفتاب و مرطوب‌کننده را جدی بگیرید و هیچ‌یک از آن‌ها را از برنامه‌ی روتین خود حذف نکنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: skinkraft, realsimple, verywellhealth

سوالات متداول
اول مرطوب کننده بزنم یا ضد آفتاب؟
نحوه استفاده از ضد آفتاب به نوع آن بستگی دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند قبل از مرطوب‌کننده از ضدآفتاب شیمیایی و بعد از مرطوب‌کننده از ضد‌آفتاب فیزیکی استفاده کنید.
هر چند وقت یک‌بار باید ضدآفتاب بزنم؟
هر دو ساعت یک‌بار دوباره از ضدآفتاب استفاده کنید. چون نور خورشید مواد فعال موجود در آن را تجزیه می‌کند.
برای محافظت از پوستم چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
علاوه بر کرم ضدآفتاب، توصیه می‌شود هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از لباس مناسب که سطح پوست را بپوشاند، عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید.
آفتاب‌سوختگی چقدر طول می‌کشد؟
آفتاب‌سوختگی معمولا در عرض سه تا پنج روز برطرف می‌شود.
چگونه آفتاب‌سوختگی را درمان کنم؟
چند راهکار برای درمان آفتاب‌سوختگی وجود دارد، از جمله: دوش گرفتن با آب خنک، استفاده از مرطوب‌کننده و آلوئه‌ورا، نوشیدن آب کافی و مصرف داروهای مُسکن مانند ایبوپروفن. تا زمانی که پوست بهبود نیافته است، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما