تکن ۳ بازی‌های مبارزه‌ای را برای همیشه تغییر داد؛ سالگرد ۲۵ سالگی بازی

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
Tekken 3

حتی اگر از طرفداران پروپاقرص بازی‌های مبارزه‌ای هم نباشید، سری بازی‌های تکن (Tekken) به‌خصوص قسمت سومش از آن دسته از آثاری است که احتمالا نامش بارها به گوشتان خورده است و حتی به احتمال زیاد بسیاری از شما که در حال حاضر در حال خواندن این مطلب هستید، خاطرات فراوانی را از تجربه‌ی این سری بازی در خانه‌های خود با کنسول‌های پلی‌استیشن یا در گیم‌نت‌ها دارید و حتما یادتان می‌آید که روزگاری این بازی در گیم‌نت‌ها جولان می‌داد. اکنون که ۲۵ سال از عرضه‌ی این بازی سپری شده، بد نیست که تجدید دیداری با آن داشته باشیم.

دیداری دوباره با تکن ۳

در حالی که همیشه دستگاه‌های آرکید محل حکمرانی بازی‌های مبارزه‌ای بوده‌اند، ظهور سری بازی مبارزه‌ای سه‌بعدی تکن چنان تأثیر شگرفی داشت که باعث شد تجربه‌ی این آثار با کنسول‌های خانگی هم بسیار رایج و محبوب شود. سخت است که بخواهیم تأثیر عظیم بازی تکن ۳ را در بازی‌های مبارزه‌ای از سال ۱۹۹۷ نادیده بگیریم. این اثری بود که محبوبیت‌ سری را بیش از همیشه کرد و آن را در کانون توجه‌ها قرار داد و توانست حتی بیشتر از دنباله‌های خود فروش کند. ۲۵ سال پیش این همان بازی خاصی بود که با پورت انحصاری‌اش برای کنسول سونی به ما فهماند که باید پلی‌استیشن ۱ را به‌عنوان یک دستگاه مهم برای بازی‌های مبارزه‌ای در نظر بگیریم.

هیچ‌ کدام از این‌ها خیلی هم تعجب‌آور نیست. تا به امروز، تکن ۳ همچنان یکی از بالاترین امتیازها را میان بازی‌های مبارزه‌ای دارد، به‌خصوص اگر بخواهیم آن را با دیگر بازی‌های این ژانر در پلی‌استیشن ۱ مقایسه کنیم. از نظر فنی، این یکی از چشمگیرترین بازی‌هایی است که می‌توانید در کنسول نسل پنجمی سونی مشاهده کنید که حتی زمان بارگذاری آن کوتاه‌تری از هر اثری بود که می‌توانستید در آن دوران پیدا کنید. این کار را بدون اینکه سبک خاص خود را فدا کند، انجام داد. گرافیک‌های باورنکردنی ۳ بعدی (برای آن زمان) یک عامل مهم ترغیب‌کننده برای خرید بازی محسوب می‌شود و برای گیمرهای آن دوران جذابیت بسیاری داشت.

tekken 3

سه‌بعدی بودن سری بازی تکن چیزی بیش از یک شکوفایی گرافیکی است و یک بعد کاملا جدید از حرکت را اضافه می‌کند. مکانیک حرکت‌های کناری باعث می‌شود شخصیت‌ها بتوانند حول محور Z بچرخند و قادر باشند جاخالی بدهند یا ضد حمله‌ی چشمگیری را تدارک ببینند. البته، این اولین بازی مبارزه‌ای سه‌بعدی ساخته‌شده و همچنین اولین بازی از سری بازی‌های تکن نبود. با این وجود، این بار تفاوت در این بود که بُعد سوم خود را به‌عنوان چیزی بیشتر از یک حقه‌ی ساده نشان داد.

سرعت بی‌همتا

چیزی که بلافاصله درباره‌ی تکن ۳ خودنمایی می‌کند، سرعت آن است. در مقایسه با نسخه‌های قبلی در این سری، همه چیز بسیار سریع‌تر پیش می‌رود؛ پرش‌ها حالت شناور ندارند، کمبوها (حرکات ترکیبی) یکپارچه‌تر هستند و دویدن می‌تواند هر فاصله‌ای را فورا کم کند.

Tekken 3

یکی دیگر از چیزهایی که سرعت در آن به‌شدت افزایش‌یافته است، زمان بارگذاری در بازی است. اگرچه در واقعیت کل طراحی تکن ۳ به کاهش زمان بین مبارزات اختصاص دارد. این می‌تواند به ریشه‌های این بازی و به‌صورت کلی بازی‌های مبارزه‌ای در دستگاه‌های آرکید بازگردد. جایی که سرعت میان هر دور بازی و هر مبارزه بسیار اهمیت داشت. در دستگاه‌های آرکید سرعت بیشتر به معنای مبارزات بیشتر به‌ازای یک ساعت و طبیعتا هزینه‌ی پرداختی کمتر در طول روز بود. تکن ۳ به معنای واقعی کلمه بر مبانی سرعت ساخته شده است.

tekken 3

به نظر می‌رسد که پورت پلی‌استیشن ۱ بازی مبارزه‌ای تکن ۳ حتی بدون توجه به هدف اصلی خود، به سطح بی‌نظیری از مبارزات بی‌وقفه و سریع دست یافته‌است. سرعت در تمام جنبه‌های طراحی بازی نفوذ کرده، از منوهای ساده و انیمیشن‌های مقدماتی سریع گرفته تا اینکه چگونه می‌توانید همه چیز را، حتی جمله‌ی معروف Ready? Fight! راوی، در بازی رد کنید، البته به غیر از خود مبارزات!

در بین مبارزات، بازی به صفحه انتخاب شخصیت باز می‌گردد اما موقعیت مکان‌نماها بازنشانی نمی‌شود. آن‌ها روی همان شخصیت‌های انتخاب شده قبلی باقی می‌مانند، بنابراین فقط با زدن دکمه‌ (هر دکمه‌ای) روی کنترلر، مسابقه مجدد شروع می‌شود. اگر هم بخواهید شخصیت را عوض کنید، سریع‌تر می‌توان این کار را کرد و اینجا نیاز به رجوع به منوهای مختلف کمتر شده است.

موسیقی متن بریک‌بیت این موضوع را در این اثر تشدید می‌کند؛ هر قطعه به‌اندازه‌ی آهنگ قبلی سریع است و تنظیم آهنگ تقریبا یکسان است. هر مبارزه با یک مقدمه کوتاه شروع می‌شود، سپس یک نسخه بدون درام از ضرب اصلی شنیده می‌شود و پس از آن مستقیم به حلقه تکرار اصلی آهنگ می‌رویم. هر مبارزه‌ای آرک مخصوص به خود را دارد اما همه آن‌ها مستقیماً وارد مبارزه بعدی می‌شوند و بازیکنان را به حالت خلسه می‌کشاند که می‌تواند ساعت‌ها ادامه یابد.

دوست خوب من تکن ۳

حتی با این سرعت بالا، خود مبارزات هرگز بیش از حد آشفته نمی‌شوند؛ هر کسی، از جمله تازه‌کارها، می‌تواند بازی را با سهولت نسبی انجام دهد. به‌جز چند باگ که می‌تواند از آن‌ها سوءاستفاده شود، تکن ۳ هیچگاه به این مسیر سوق پیدا نمی‌کند. در حالی که تکن ۳ مطمئنا یک بازی سریع با تعدادی از شخصیت‌های پیچیده است، هسته‌ی اصلی آن همیشه برای مبتدیان قابل‌دسترسی است.

tekken 3

در تمام اوقات، بدون توجه به رقیب یا تجربه‌ی، بازی به‌صورت کلی دسترس‌پذیر و قابل غلبه به نظر می‌رسد. حرکات خاص می‌تواند با کمبوهای جالبی ترکیب و نتایج جذابی را رقم بزنند اما حتی زمانی که در یک‌لحظه فقط از یکی از آن‌ها استفاده می‌شود، باز هم این احساس قدرتمندی و واکنش‌پذیری را القا می‌کنند. برخی از شخصیت‌ها حرکات غیرمنتظره‌ای دارند که فقط باید بدانید که چگونه از آن‌ها اجتناب کنید اما هر کدام از آن‌ها به‌قدری خاطره‌انگیز هستند که برای به خاطر سپردنشان فقط کافی است دو بار با آن‌ها مواجه شوید.

در واقع شاید اکنون بازی تکن ۳ بیش از همیشه برای تازه‌کارها مناسب باشد. در دوران اوج بازی Tekken 3، تردستی و گول‌زنی یک موضوع جدی در حوزه‌ی رقابتی بازی‌های مبارزه‌ای بود. این تکنیک که در اکثر بازی‌های این سبک رایج است، به حرفه‌ای‌ها اجازه می‌دهد تا حریف خود را مانند یک شعبده‌باز با چوب‌دستی‌های خود، بدون هیچ شانسی برای دفاع از خود در هوا نگه دارند.

tekken 3

این‌گونه تردستی‌ها امروزه هنوز بخشی از بازی‌های مبارزه‌ای است، با این تفاوت که اکنون مکانیک معتبر و متعادلی است اما تکن ۳ را دقیقا نمی‌توان یک بازی مدرن نامید. خوشبختانه پلی‌استیشن ۱ دیگر در صحنه‌های رقابتی شرکت ندارد.‌همه کسانی که اکنون می‌خواهند آن را شروع کنند و همچنین بسیاری از کسانی که هنوز در حال بازی هستند، نمی‌دانند چگونه از سیستم‌های معیوب بازی سوءاستفاده کنند.

زمان با تکن ۳ چه کرد؟

تردستی‌ها، کمبوهای بی‌نهایت و دیگر مکانیک‌های شکسته هنوز در بازی وجود دارند اما آن‌طور که قبلا بودند، نیستند. آنچه قبلا گمان می‌رفت آینده بازی‌های مبارزه‌ای است، طبق استانداردهای مدرن، یک آشفتگی بزرگ از هیت‌باکس‌های دروغین و شخصیت‌های نامتعادل است و پیدا کردن نحوه‌ی سوءاستفاده از آن‌ها بهترین بخش بازی است. حرکت نهایی پاول که نه‌تنها از مقابل او، بلکه از پشت سر او هم به دشمن آسیب می‌زند، یا حرکت معروف کینگ دیگر بخشی از مؤثرترین تاکتیک‌های موجود نیست زیرا دیگر مؤثرترین تاکتیک‌های موجودی وجود ندارد. شما فقط می‌توانید بازی کنید. مراجعه‌ی دوباره به این بازی‌های مبارزه‌ای کلاسیک پس از سال‌ها مانند کشف یک جواهر پنهان است.

tekken 3

ورود به Tekken 3 اکنون مانند جست‌وجو در steam یا itch.io و یافتن یک بازی کاملا کاربردی با کارکرد بالا است که حاصل سال‌ها کار سخت است و فقط کمی نیاز به صیقل بیشتری دارد. این همانند یافتن اثری است که به موقع در کانون توجه قرار نگرفته باشد و هیچکس واقعا آن را بازی نکرده است. تکن ۳ در سال ۲۰۲۲ مانند یک بازی مبارزه‌ای رترو یک خط زمانی دیگر به نظر می‌رسد.

هیچ قهرمانی برای تکن ۳ و هیچ تورنمت یا لیدربردی برای آن وجود ندارد. هیچ‌ صفحه‌ی ویکی‌ به‌جز ویکی اصلی سری بازی تکن برای آن موجود نیست. هیچ فروم یا سرور دیسکوردی برای جامعه‌ی طرفداران آن دیده نمی‌شود که در آن درباره‌‌ی بازی و موضوعات فراتر آن بحث و گفت‌وگو کنند. چیزی که وجود دارد فهرست ناقصی از حرکت‌های ویژه‌ی درون بازی و بعضی از راهبُردهای خوب قدیمی موجود در Game-FAQs.com است.

آیا دوباره باید تکن ۳ را در سال ۲۰۲۲ بازی کنید؟

اکنون باید واضح باشد، دلیلی وجود ندارد که بازی تکن ۳ را در سال ۲۰۲۲ بازی نکنید. ۲۵ سال بعد، تکن ۳ هنوز هم انتخاب آسانی است و به‌سختی می‌توان آن را کنار گذاشت. مدت‌زمان کوتاه میان هر دور بازی آن را برای تجربه‌های دورهمی سریع بسیار عالی می‌کند و فهرست شخصیت‌های متنوع با سبک‌های مبارزه‌ی آسان و پیچیده که حتی به بازیکنان تازه‌وارد هم اجازه می‌دهد بتوانند با بعضی از بازیکنان باتجربه‌تر مبارزه کنند، این در حالی است که همان افراد باتجربه و حرفه‌ای‌تر هم می‌توانند دانش خود را با شخصیت‌های دیگر هم تغییر و انعطاف بدهند.

اگرچه تکن ۳ کاملا در تلاش است تا تجربه‌ی سهلی را ارائه کند اما شاید بزرگ‌ترین مشکل برای برخی از طرفداران تجربه‌ی آن در کنسول‌های امروزی است. بازیکنانی که اکنون سعی دارند که این بازی را به‌صورت قانونی روی کنسول‌ تجربه‌ کنند، احتمالا تا به حال متوجه شده‌اند که این بازی دیگر در فروشگاه پلی‌استیشن در دسترس نیست، در حالی که کسانی که کنسول پلی‌استیشن کلاسیک را هم در اختیار دارند از مشکلات فنی آن نسخه مطلع هستند. شاید بهترین امید ما این باشد که سونی بتواند این بازی را هم در میان بازی‌های کلاسیک سرویس اشتراکی پلی‌استیشن پلاس پریمیوم که به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد، قرار دهد. البته، راه‌های غیرقانونی برای دسترسی به این بازی و استفاده از شبیه‌ساز‌ در کامپیوترهای شخصی همچنان یکی از راه‌هایی است که می‌تواند تجربه‌ی خوبی را از این بازی برای شما فراهم کند.

به هر حال تکن ۳ نه‌تنها اهمیت زیادی در زمان خودش داشت و باعث شد شاهد تحول و رشد تجربه‌ی بازی‌های مبارزه‌ای در کنسول‌های خانگی باشیم، بلکه این اثر همچنان به‌عنوان یک بازی مبارزه‌ای سرگرم‌کننده می‌تواند ساعات خوشی را برای شما و دوستانتان رقم زند.

منبع: Goomba Stomp

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar شهروز

    سلام، کن سال ۷۸، ۷۹ برای اولین بار این بازی رو دیدم و خیلی از بازی کردنش لذت بردم. عالی و پر از لحظات شاد و پرخمده در کنار خانواده و دوستان. به جوون‌ترا پیشنهاد می کنم امتحانش کنن😍🥰