۹ مستند که از ترسناک‌ترین فیلم‌های سینمایی ترسناک‌ترند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
مستندهای ترسناک

برخی از مستندها با موضوعاتی مانند تحقیقات جنایی واقعی که سرخط اخبار بوده‌اند و رفتارهای غیرانسانی در موسساتی برای مراقبت از آسیب پذیرترین افراد جامعه، تماشاگران را مجبور می‌کنند تا از شدت شوک و ترس به سراغ همان فیلم‌های ترسناک خود بروند. 

اگر یک خصوصیت مشترک بین بیشتر مردم وجود داشته باشد این است که آن‌ها دوست دارند در ماه اکتبر بترسند. مخاطبانی که تمام فیلم‌های ترسناک معمولی را پشت سر گذاشته‌اند و به دنبال چیز دیگری هستند، می‌توانند به سراغ زندگی واقعی بروند که دست کمی از داستان‌های ترسناک ندارد. مستندها بشریت را آن طور که هست به تصویر می‌کشند، خوب، بد و در برخی موارد، وحشتناک.

۹. گروگان شیطان (Hostage To The Devil)

مستند هالووین

 • کارگردان: مارتی استالکر
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۳ از ۱۰

گروگان شیطان به کارگردانی مارتی استالکر داستان پدر ملاچی مارتین، کشیش کاتولیک ایرلندی را که در جهان یسوعیان مشهور است دنبال می‌کند. او نویسنده کتاب کتابت طومار دریای مرده است. پدر مارتین را به دلیل جن‌گیری‌های شگفت انگیزش می‌شناسند. ادعاهای زیادی وجود دارد که پدر مرین در فیلم جن‌گیر برگرفته از شخصیت پدر مارتین است.

این مستند داستان صدها جن‌گیری جزئی و مهم را پوشش می‌دهد که او ادعا می‌کرد در طول سال‌های خدمت خود به کلیسای کاتولیک انجام داده است. با مصاحبه با همکارانش و کسانی که ظاهرا به او در جن‌گیری‌ها کمک کرده‌اند، متوجه محرمانه بودن دخالت کلیسا در جن‌گیری‌ها می‌شویم. آخرین درجه ترس این مستند ناشی از بازگو کردن داستان مرگ او در اثر سقوط است. این اتفاق ظاهرا پس از تسخیر یک کودک چهار ساله از سوی شیطان و صحبت این کشیش با او رخ داده است. 

۸. کشتار چشایر (The Cheshire Murders)

مستند هالووین

 • کارگردانان: دیوید هیلبرونر، کیت دیویس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

کشتار چشایر داستان قتل وحشیانه خانواده پتیت در چشایر و پیامدهای آن رویداد، از جمله بحث ملی درباره مجازات اعدام را پوشش می‌دهد. مستندسازانی به نام دیوید هیلبرونر و کیت دیویس به طوری عمیق داستان تهاجم و حمله دو زندانی آزاد‌شده به خانه این خانواده را که منجر به این رویداد هولناک شد، بررسی کرده‌اند. این مستند، جزئیات نحوه ملاقات این دو در نیمه راه و بعد از آزادی و آغاز دوباره زندگی جنایتکارانه آن‌ها را دنبال می‌کند.

نقطه عطف دیگر مستند این است که ماموران پلیس ساعت‌ها بیرون از خانه نشسته بودند، در حالی که این خانواده در داخل خانه تحت شکنجه قرار داشتند و ماموران نمی‌دانستند که دقیقا باید چکار کنند. تماشاگران در طول مدت تماشای این مستند وحشتی مطلق را تجربه خواهند کرد که واقعی بودن آن ممکن است بیش از هر فیلمی که تا به حال دیده‌اند، آن‌ها را بترساند. 

۷. موتمن پوینت پلزنت (The Mothman Of Point Pleasant)

مستند هالووین

 • کارگردان: ست بریدلاو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

این مستند اولین اثر جذاب کارگردان آن، ست بریدلاو و یکی از اولین فیلم‌هایی است که به نظریه‌های موتمن اساطیری می‌پردازد. ساکنان شهر کوچک پوینت پلزنت در ویرجینیای غربی در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ گزارش‌هایی را از مشاهده موجودی انسان‌نما با بال‌هایی حداقل ۶ فوتی و چشم‌هایی قرمز و درخشان و شبیه به موجودی که در اساطیر و در فرهنگ امروزی به نام موتمن شناخته می‌شود مخابره کردند. برخی احساس می‌کردند که این جانور برای ایجاد شر در آن‌جا حاضر شده است، در حالی که برخی دیگر اصرار داشتند که موتمن خودش یک فاجعه واقعی است. در هر صورت، هر کسی که با او روبه‌رو شده بود وحشت کرده بود.

بریدلاو از طریق مصاحبه‌ها و فیلم‌های قدیمی، داستانی وحشتناک از اتفاقات فراطبیعی را روایت می‌کند که در نهایت به حادثه ریزش پل نقره‌ای در ۱۵ دسامبر ۱۹۶۷، سومین ریزش پرتلفات پل در تاریخ ایالات متحده ختم می‌شود. 

۶. دیوانگان تیتیکات (Titicut Follies)

مستند هالووین

 • کارگردان: فردریک وایزمن
 • تاریخ انتشار: ۱۹۶۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۱۰۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

در اواخر دهه ۶۰ میلادی، جامعه از نحوه بهره‌برداری از افراد بدون سلامت روانی، به ویژه در سیستم عدالت کیفری، آگاه‌تر شد. یکی از مستندهای پیرامون این موضوع به کارگردانی فردریک وایزمن، دیوانگان تیتیکات، نگاهی هولناک به دنیای ترسناک موسسات دهه ۶۰ میلادی و دنیای وحشتناک بیماران آن‌ها دارد.

این مستند به اندازه ترسناک‌ترین سکانس مایکل مایرز در فیلم‌های هالووین وحشتناک است، البته با این تفاوت که نگاهی واقعی به نحوه برخورد مردم با آسیب پذیرترین اعضای جامعه دارد. فیلم‌های کمی وجود دارند که تا این حد ترسناک باشند. 

۵. روش یک قاتل سریالی (Method Of A Serial Killer)

مستند هالووین

 • کارگردان: متیو واتس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۴ از ۱۰

فیلم‌ها و برنامه‌های قاتلان زنجیره‌ای مدت‌هاست که جامعه را وحشت‌زده و مجذوب خود کرده‌اند. این که کسی بتواند به شیوه‌ای بی‌رحمانه افراد را بکشد و به نظر عادی برسد، موضوعی است که تا مدت‌ها در ذهن باقی می‌ماند. یکی از قاتلان سریالی پرکار و وحشتناک دوران اخیر، کسی است که خیلی‌ها او را نمی‌شناسند. او اسرائیل کیز است.

در روش یک قاتل سریالی، کارگردان، متیو واتس، مصاحبه‌ها، فیلم‌های سری و صحبت‌های کیز با اف‌بی‌آی را کنار هم می‌گذارد تا شرارت واقعی یک قاتل سریالی را نشان دهد. کیز اسرار و جزئیات قتل‌های متعدد خود را هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه به همراه کیک، بیان و به موارد بیشتری اشاره می‌کند و به مقامات و مردم آمریکا می‌فهماند که او اجساد قربانیان خود را در سراسر کشور دفن کرده است و آن‌ها هرگز نمی‌توانند این اجساد را پیدا کنند. او قبل از این که به سزای اعمال خودش برسد در سلول خود در زندان، خودکشی کرد. 

۴. دلقک چروکیده (Wrinkles The Clown)

مستند هالووین

 • کارگردان: مایکل نیکولاس
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۷۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۴.۸ از ۱۰

بر هیچ کس پوشیده نیست که دلقک‌ها از قدیم، جزو اصلی دنیای وحشت بوده‌اند اما بسیاری از مردم در زندگی روزمره و اصیل خود دچار کالروفوبیا هستند. افرادی وجود دارند که از دلقک‌ها نه اما از چین و چروک می‌ترسند. ویدیویی از یک دلقک که از تخت یک دختر بچه بیرون می‌آید در یوتیوب منتشر شد و ترسناک بودن آن ویدیو کافی بود تا این مستند به بالای این لیست ترسناک برسد.

سازنده ویدیو گفته بود که می‌تواند بچه‌های بد رفتار را بترساند تا فرزندان بهتری باشند و بدین ترتیب افسانه دلقک چروکیده به وجود آمد.

۳. کراپسی (Cropsey)

مستند هالووین

 • کارگردانان: جاشوا زمان، باربارا برانکاچیو
 • تاریخ انتشار: ۲۰۰۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

اکثر مردم نسخه‌ای از داستان کراپسی را شنیده‌اند. او دیوانه‌ای است که در جنگل‌های استاتن آیلند زندگی می‌کند، بچه‌ها را می‌دزدد و آن‌ها را می کشد. سازندگان این مستند، جاش زمان و باربارا برانکاچیو که اهل استاتن آیلند هستند در کودکی خود بارها و بارها این افسانه را شنیده‌اند. آن‌ها به عنوان افرادی بزرگسال و مستندساز تصمیم گرفتند ببینند آیا می‌توانند معمایی را که در کودکی، آن‌ها را گرفتار کرده بود حل کنند. آیا کراپسی واقعی است و اگر چنین است، او کیست؟

این دونفر با توجه داستان‌های وحشتناکی که مردم محلی می‌گویند، به مظنون اصلی، آندره راند می‌رسند که یک فرد با سابقه آدم ربایی است و بسیاری معتقدند او کراپسی واقعی است. 

۲. مراقب اسلندرمن باش (Beware The Slenderman)

مستند هالووین

 • کارگردان: آیرین تیلور برادسکی
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

به نظر می‌رسد کارگردان، آیرین تیلور برادسکی به مدرسه فیلمسازی رفته باشد که در آن‌جا به دانش‌آموزان یاد می‌دهند که هیچ چیز در این دنیا، ترسناک‌تر از بچه‌های قاتل نیست. تنها چیزی که از فیلم‌های هالیوود، ترسناک‌تر به نظر می‌رسد مواردی است که در زندگی واقعی هم وجود دارند. برادسکی تصمیم گرفت مستند وحشتناک اسلندرمن را بسازد که درباره چاقو خوردن یک دختر ۱۲ ساله توسط دو دوست صمیمی ۱۲ ساله‌اش است.

اسلندرمن ساخته یک خالق آنلاین است که در یک مسابقه فتوشاپ شرکت کرده بود. سپس این تصویر به وب سایت کریپی‌پاستا راه پیدا کرد و بقیه تاریخچه آن، سراسر تلخی و بدنامی است. واقعیت اعمال این دو دختر حتی شجاع‌ترین بیننده را هم از ترس می‌لرزاند و تماشای تمایل آن‌ها برای قرار گرفتن در مسیر و آرمان‌های این مخلوق وحشتناک و زندگی با روش‌های او، از آن هم بدتر است. 

۱. کابوس (The Nightmare)

مستند هالووین

 • کارگردان: رودنی اشر
 • تاریخ انتشار: ۲۰۱۵
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۶۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۸ از ۱۰

کابوس خیابان الم را فراموش کنید. این مستند همان چیزی است که شب‌ها موقع خواب، ذهن بینندگان را به خود مشغول می‌کند. مستند کابوس به کارگردانی رودنی اشر، داستان هشت فرد با اختلال خواب را دنبال می‌کند. آن‌ها در این شرایط و شب‌ها فلج می‌شوند و مجبورند فقط در تخت خود دراز بکشند، زیرا قادر به حرکت و صحبت نیستند و بدترین چیزی که می‌توان تصور کرد در اطراف آن‌ها ظاهر می‌شود.

این مستند دارای تصاویری هولناک و مصاحبه‌هایی صادقانه و آزاردهنده است و تماشاگران پس از تماشای آن، باید قبل از خواب، زیر کمد‌ها و تخت‌ها را چک کنند، چرا که دیگر از تاریکی می‌ترسند.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. عه

  دوستان فیلم دابه هم یک فیلم مستندی مانند هست و از نظر من جزو بهترین فیلم های ترسناک جهان است

 2. ...

  به قول یکی دو تن از دوستان، من مدیوم هستم و یکی اصرار داره برم پیش کسی وارد خودم رو عاری از هر نوع این چیزا کنم و یکی هم اصرار داره برم آموزش ببینم و… ببخشید نمی تونم ادامه بدم شاید در روز اومدم کامنت رو ادامه بدم چون حرف زدن از این چیزا حس می کنم اطرافم گاهی صدا میآد

 3. علی

  Mothman در فارسی “مرد شاپرکی” ترجمه شده که اشاره به موجودیه که برخی از مردم محلی معتقد بودن که با اون ها روبرو شده و دلیل ریزش پل هم یا اون موجود بوده یا در موردش پیشگویی کرده. فیلم معروف “پیش گویی های مرد شاپرکی” با بازی ریچارد گیر هم به نوعی بر اساس اون افسانه محلی ساخته شده.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما