ارزش سهام تسلا از ۱ تریلیون دلار فراتر رفت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

شرکت خودروسازی الکتریکی ایلان ماسک به‌سرعت در حال رشد است و در تازه‌ترین جهش، ارزش سهام تسلا روز دوشنبه به مرز ۱ تریلیون دلار رسید و از آن فراتر رفت. موضوعی که یک نقطه عطف در تاریخ این شرکت محسوب می‌شود.

تاکنون تنها ۱۱ شرکت به چنین ارزشی دست یافته‌اند و این موفقیت، تسلا را در ردیف غول‌های فناوری مانند اپل، آمازون، فیس‌بوک و گوگل قرار می‌دهد.

ارزش سهام تسلا در میانه‌ی روز دوشنبه (دوشنبه شب به وقت تهران) با رسیدن هر سهم به ۹۹۸.۲۲ دلار به مرز ۱ تریلیون دلار نزدیک شد. ارزش سهام این شرکت اندکی زیر این میزان باقی ماند و سپس ناگهان با رشدی قابل توجه، ارزش هر سهم تسلا به ۱۰۲۴٫۸۶ دلار رسید و در ۱۲٫۶۶ درصد بسته شد. این نخستین باری است که ارزش هر سهم تسلا از مرز هزار دلار عبور می‌کند.

افزایش ارزش هر سهم تسلا به دلیل چند خبر مهم مرتبط با این شرکت صورت گرفت. از جمله غول اجاره خودرو، «هرتز» (Hertz) که به‌تازگی از ورشکستگی خارج شده، با خرید ۱۰۰ هزار خودروی الکتریکی از این خودروساز موافقت کرد. این قرارداد شمار خودروهای الکتریکی هرتز را به ۲۰ درصد کل ناوگان این شرکت افزایش خواهد داد و تسلا مدل ۳ از ماه آینده به‌عنوان گزینه‌های موجود برای کرایه در آمریکا و برخی شهرهای اروپا دردسترس خواهد بود.

خبرهای دیگری هم به رشد سهام تسلا کمک کردند، از جمله تحلیل «آدام جوناس» (Adam Jonas) تحلیل‌گر «مورگان استنلی» (Morgan Stanley) که اعلام کرد ارزش هر سهم تسلا در حال دستیابی به هدف هزار و ۲۰۰ دلاری و تکرار رتبه‌ی بالای خود در میان دیگر خودروسازان است.

همچنین گزارش دیگری از سوی «جاتو داینامیکس» (JATO Dynamics) اعلام کرد که تسلا مدل ۳ پرفروش‌ترین خودروی اروپا در ماه گذشته بوده است و طبق گزارش رویترز، تسلا را به نخستین خودروی الکتریکی با فروش بیش از خودروهای موتور درون‌سوز تبدیل کرده دارد.

افزایش ارزش سهام تسلا به هفته‌ی گذشته هم مرتبط است که تسلا از سود ۱٫۶۲ میلیارد دلاری خود در سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱ خبر داد. میزانی که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۳۳۱ میلیون دلار، رشد ۳ برابری را نشان می‌دهد.

این سود زیاد، به لطف فروش بی‌سابقه‌ی تسلا با وجود کمبود جهانی تراشه و محدودیت‌های زنجیره‌ی تأمین که صنعت را تحت تاثیر قرار داده، به‌دست آمده است.

گفتنی است تسلا در حالی به این رکورد دار درآمد خالص دست یافته که بیشتر فروش آن حاصل از مدل‌های ارزان‌تر Y و X است.

این شرکت همچنین در سه ماهه‌ی سوم ۱۳٫۷۶ میلیارد دلار درآمد کسب کرد که نسبت به ۸٫۷۷ میلیارد دلار سال گذشته ۵۶ درصد رشد داشته است. این درآمد همچنین ۱۵ درصد بیشتر از ۱۱٫۹۶ میلیارد دلار گزارش شده در سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ است.

سهام تسلا تا کنون سابقه‌ی نوسان زیادی داشته است که گاهی از توییت‌های ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت هم تأثیر می‌گیرد. اما در چند وقت گذشته، با وجود چند افت شدید، ارزش تسلا همواره در حال افزایش بوده است به طوری که ارزش هر سهم آن از ۴۲۰ دلار سال گذشته حدود ۳ برابر شده است.

عکس کاور: تسلا مدل Y از خودروهای پرفروش این شرکت

Credit: Tesla

منبع: Tech Crunchبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما