تسلا در سال ۲۰۲۰ بیش از نیم میلیون خودروی الکتریکی تولید کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ایلان ماسک هنگام معرفی شاسی‌بلند تسلا مدل Y

شرکت خودروسازی تسلا که تحویل ۵۰۰ هزار دستگاه را برای سال ۲۰۲۰ در نظر داشت، اگرچه ۹۹٫۹۱ درصد به این هدف دست یافت اما موفق شد بیش از نیم میلیون خودروی الکتریکی تولید کند.

«ایلان ماسک» مدیرعامل «تسلا» (Tesla) اعلام کرده بود که این شرکت در سال ۲۰۲۰ میلادی، ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو تحویل خواهد داد اما با اختلاف کمی از دستیابی کامل به این هدف بازماند. این شرکت بیان کرد که با تحویل ۴۹۹ هزار و ۵۵۰ دستگاه در سال گذشته به یک رکورد دست یافته است و ۹۹٫۹۱ درصد از هدف شرکت محقق شده است. البته تسلا تأکید کرد که تعداد نهایی می‌تواند تا ۰٫۵ درصد هم اختلاف داشته باشد و بنابراین ممکن است در گزارش کامل سال ۲۰۲۰ که در پایان ژانویه اعلام می‌شود، رقم ۵۰۰ هزار هم پوشش داده شود.

در هر صورت، این رقم دو برابر بیشتر از بزرگترین فروشندگان وسایل نقلیه‌ی الکتریکی مانند BYD چین یا فولکس واگن آلمان است و با درنظر گرفتن تأثیری که همه‌گیر‌ی ویروس کرونا در عملکرد شرکت در نیمه‌ی نخست سال داشت، این رقم نشان‌دهنده‌ی یک موفقیت چشمگیر برای تسلا است. در حالی که تسلا در ژانویه‌ی ۲۰۲۰ اعلام کرد که انتظار دارد از هدف ایلان ماسک برای تحویل ۵۰۰ هزار دستگاه تا پایان سال «فراتر رود»، این شرکت با شیوع ویروس ناچار شد، کارخانه‌ی جدید خود را در چین و همچنین کارخانه‌ی موتورسازی خود را در کالیفرنیا برای چندین هفته تعطیل کند.

با این وجود ماسک تأکید کرد که حتی با این شرایط، تسلا هنوز هم می‌تواند به هدف خود برسد و شرکت هم به‌ویژه پس از آن که مدل Y SUV را پیش از موعد تحویل ماه مارس به بازار عرضه کرد، در همین مسیر قرار گرفت. تسلا در سه ماهه‌ی اول سال ۸۸ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو و در سه ماهه‌ی دوم ۹۰ هزار و ۶۵۰ دستگاه به مشتریان سراسر جهان تحویل داد. در ماه اکتبر (مهر)، تسلا از تحویل ۱۳۹ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو در سه ماهه‌ی سوم سال خبر داد که کمی بهتر از پیش‌بینی ۱۳۷ هزار دستگاهی «وال استریت» بود. همچنین در سه ماهه‌ی سوم، تسلا پنجمین فصل متوالی سودآوری خود را پشت سر گذاشت. همه‌ی این‌ها موجب رشد چشمگیر ارزش سهام این شرکت شد و آن را به با ارزش‌ترین خودروساز کره‌ی زمین تبدیل کرد.

گویا تسلا دستیابی به تولید ۵۰۰ هزار خودرو را با یک فشار کلاسیک سه ماهه‌ی پایانی محقق کرده است. خود ماسک هفته‌ی گذشته به کارکنان تسلا گفت که تمام تلاش خود را به‌کار بگیرند. او نوشت: «این یک نقطه عطف بزرگ برای دستیابی به اهداف شرکت است. همه‌ی منتقدانی که تنها دو سال پیش گفتند که ما هرگز موفق به این کار نخواهیم شد و هدف ما را برای رسیدن به نیم میلیون دستگاه در سال ۲۰۲۰ غیرممکن خواندند، می‌بینند که ما به هر حال انجامش می‌دهیم.»

تسلا اعلام کرد که در سه ماهه‌ی چهارم سال در نهایت ۱۷۹ هزار و ۷۵۷ دستگاه خودرو تولید کرده و ۱۸۰ هزار و ۵۷۰ دستگاه هم تحویل داده است که مجموع را به ترتیب به ۵۰۹ هزار و ۷۴۷ و ۴۹۹ هزار و ۵۵۰ دستگاه برای سال ۲۰۲۰ رسانده است. بنابراین شرکت با فروش ۱۳۰ هزار دستگاه بیشتر از سال ۲۰۱۹ فعالیت خود در سال گذشته را پایان داد.

هدف‌گذاری فروش ۵۰۰ هزار خودرو بخشی از تلاش ماسک برای کشاندن صنعت خودروسازی به عصر انرژی پاک است. هرچند که این هدف نسبت به چیزی که او یک بار گفته بود، کمی متعادل‌تر است. ماسک یک بار پیش‌بینی کرده بود که تسلا در سال ۲۰۲۰، ۱ میلیون دستگاه خودرو تحویل خواهد داد. اما پس از آنکه این شرکت با مشکل در افزایش تولید نخستین خودروی الکتریکی خود، تسلا مدل ۳، در بازار انبوه روبه‌رو شد، از این گفته عقب‌نشینی کرد و ۵۰۰ هزار دستگاه را هدف قرار داد.

ماسک به مناسبت دستیابی به هدف خود در توییتی نوشت: «برای رسیدن به این مهم بسیار به تیم تسلا افتخار می‌کنم! در آغاز تسلا، من فکر کردم که ما در حالت خوش‌بینانه، ۱۰ درصد احتمال باقی ماندن در صنعت را داریم. تسلا دو سوم از دغدغه‌های کل زندگی شخصی و شغلی من را تشکیل می‌دهد، اما ارزشش را داشت.»

ایلان ماسک هنگام معرفی شاسی‌بلند تسلا مدل Y

Credit: STR/Getty Images

منبع: The Vergeبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما