ایلان ماسک گیگافکتوری تسلا در آلمان را رسما افتتاح کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
افتتاح گیگافکتوری برلین تسلا

چهارمین کارخانه‌ی گیگافکتوری تسلا و نخستین آن در اروپا، امروز توسط ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت به‌طور رسمی در آلمان افتتاح شد.

این نقطه عطف حدود دو سال و نیم پس از اعلام اولیه‌ی تسلا از برنامه‌های خود برای ساخت کارخانه در این سایت، که در خارج از پایتخت آلمان، برلین قرار دارد و به‌طور رسمی «گیگا برلین-برندنبورگ» (Giga Berlin-Brandenburg) نامیده می‌شود، اجرایی می‌شود.

به‌عنوان بخشی از مراسم افتتاحیه، تسلا نخستین خودروهای تولید شده در کارخانه را به مشتریان تحویل می‌دهد: ۳۰ شاسی‌بلند کامپکت مدل Y. به گزارش رویترز این خودروها از پیکربندی عملکردی مدل وای بهره می‌برند که برد آن ۵۱۵ کیلومتر است و با قیمت آن ۶۳ هزار و ۹۹۰ یورو به فروش می‌رسد.

CNBC پیش از این گزارش داده بود که تسلا مجوز موقت برای آغاز تولید تجاری در کارخانه را اوایل ماه مارس دریافت کرده است و می‌تواند سالانه ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در آن تولید کند. این شرکت در ابتدا امیدوار بود که تولید را در تابستان ۲۰۲۱ در کارخانه آغاز کند، اما مجموعه‌ای از مشکلات شامل همه‌گیری کرونا، اختلال در زنجیره‌ی تأمین و نگرانی‌های زیست‌محیطی افتتاح آن را به تأخیر انداخت.

دورنمای کارخانه‌ی گیگافکتوری تسلا در آلمان

دورنمای کارخانه‌ی گیگافکتوری تسلا در آلمان
Credit: Tesla

نگرانی‌های زیست‌محیطی از مراحل اولیه پیرامون این کارخانه وجود داشته است و در فوریه‌ی ۲۰۲۰ تسلا ناچار شد به‌طور موقت کار خود را در سایت کارخانه متوقف کند. اما این شرکت و مدیرعامل آن همواره از تأثیر کارخانه بر محیط زیست دفاع کرده‌اند. ماسک استدلال کرد که گیگافکتوری از آب نسبتا کمی استفاده خواهد کرد و جنگلی که باید پیش از ساخت آن پاکسازی می‌شد، طبیعی نبود و برای تأمین یک کارخانه‌ی مقوا ایجاد شده بود.

رویترز در آوریل ۲۰۲۱ گزارش داد که تسلا در نامه‌ای که به دادگاهی محلی فرستاده است، چارچوب نظارتی آلمان «مستقیما با فوریت برنامه‌ریزی و تحقق چنین پروژه‌هایی که برای مبارزه با تغییرات آب‌ووهایی ضروری است، در تضاد است.»

اگرچه کارخانه هم‌اکنون راه‌اندازی شده است، اما ماسک پیش از این هشدار داده بود که افزایش تولید، یک چالش واقعی است. نشریه‌ی آلمانی «اتومبیل‌وُخه» (Automobilwoche) گزارش داده بود که تسلا امیدوار است تولید خود را به حدود ۱۰۰۰ دستگاه در هفته در ژانویه افزایش دهد و این کارخانه می‌تواند حداکثر ۳۰ هزار دستگاه خودرو در نیمه‌ی اولی سال ۲۰۲۲ تولید کند.

خودروهای تسلا جلوی گیگافکتوری برلین

خودروهای تسلا جلوی گیگافکتوری برلین
Credit: Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images

در نهایت اما تسلا اعلام کرده است که قصد دارد در این کارخانه‌ی تازه همان میزان تولید ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو و ۵۰ گیگاوات ساعت ظرفیت باتری در سال داشته باشد. به گزارش رویترز این شرکت هم‌اکنون بیش از ۳۰۰۰ نفر از ۱۲ هزار کارگری را که در نهایت انتظار می‌رود برای کارخانه‌ی تازه استخدام کند، به خدمت گرفته است.

ایجاد یک مرکز تولید اروپایی، یک پیروزی لجستیکی مهم برای تسلا خواهد بود که هم‌اکنون خودروهای اروپایی را از کارخانه‌های خود در دیگر نقاط جهان وارد می‌کند. گیگافکتوری برلین، در ادامه‌ی کارخانه‌های این شرکت در نوادا، نیویورک و شانگهای چین ساخته شده است. پنجمین کارخانه هم‌اکنون در تگزاس در حال ساخت است و دفتر مرکزی شرکت هم در آن‌جا خواهد بود.

عکس کاور: افتتاح گیگافکتوری تسلا در برلین
Credit: Staatskanzlei Brandenburg

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. سورنا

    نمیدونم چرا ادم باید بنز و بی ام و و پورشه و فلوکس و ماشین های ژاپنی رو ول کنه بیاد تسلای بی کیفیت رو سوار شه قطعا کسانی که تسلا میخرند به هیچ عنوان سررشته از خودرو ندارند و ماشین باز نیستند فقط میخوان یه چیزی گرفته باشن که باهاش برن اینور اونور وگرنه هیچ توجیح منطقی نمیبینم برای خرید تسلا

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما